Nokia 9300: co je malé, to je hezké (velký test)

Po letech čekání nyní Nokia nabízí dokonce dva komunikátory najednou. Novinka 9300 umí v podstatě totéž jako druhý model 9500 Communicator, je však menší, hezčí a k tomu ještě levnější. Nebo se najdou i nevýhody? Přečtěte si rozsáhlou recenzi, ve které Nokii 9300 také srovnáváme s větším 9500 Communicatorem.

Klávesnice: chybí ten správný pocit

Zmenšené rozměry se někde musely projevit. Menší vnitřní displej ničemu nevadí, kritický bod je ale jako vždy u klávesnice. Tlačítka u většího 9500 Communicatoru jsou skvělá a výborně se mi na nich píše. Vzniklo na nich několik i poměrně dlouhých článků, množství e-mailů. Psaní na komunikátoru je velmi rychlé a dokazuje to i tato bleskovka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 9300 při plném otevření

První pochybnosti o klávesnici nové Nokie 9300 jsem napsal už u prvních dojmů z prototypu a nezbavil jsem se jich ani u finálního kusu, který testuji. Nevadí, že tlačítka jsou o něco menší – měří 9 × 7 mm a u většího komunikátoru jsou na délku o milimetr delší. Problém je s pocitem při psaní. Tlačítka totiž nemají téměř žádnou odezvu, stisknete je – a nic. Neozve se cvaknutí, prst nepocítí žádné překonání bariéry; jako byste sahali prstem do měkké hmoty.

Oživeno: V diskusi se objevil tip, jestli by nepomohlo zapnout zvukovou odezvu kláves. Je to věc, kterou u každého telefonu vypínám hned po vybalení krabice a tak jsem si na tuto možnost vůbec nevzpomněl. Zapnutí pípání totiž opravdu pomáhá! Můžete zvlášť nastavit zvuk vnější a vnitřní klávesnice, navíc ve dvou hlasitostech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice není výslovně špatná, po stisknutí ale nedostanete žádnou odezvu

Klávesy jsou tentokrát světlé, ale opět namačkané těsně vedle sebe. Hmatově se dají odlišit jen úzkou mezerou, která je dělí. Na psaní poslepu rovnou zapomeňte, na klávesnici se musíte dívat. A to i když píšete dvěma palci s komunikátorem v ruce, i v případě psaní na stole více prsty. Stejně ale budete používat většinou jen dva.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily klávesnice

Rozložení tlačítek typu QWERTY lze očekávat i od české verze komunikátoru. Některé klávesy, například čárka a tečka, jsou jinde než na počítači, dá se na to ale zvyknout. Zvláštní znaky se píšou přes přeřazovač Chr, pro klávesové zkratky je určena funkční klávesa Ctrl. V horní řadě je osm úzkých tlačítek pro přístup k nejčastěji využívaným aplikacím. Jedno z nich je uživatelsky nastavitelné. Klávesnice opět není podsvětlená a u komunikátoru 9500 mi to několikrát hodně chybělo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání klávesnic Nokie 9300 (světlá) a 9500 Communicatoru

Kritiky se ze strany uživatelů dočkala i ovládací klávesa většího modelu 9500 Communicator, tak jsem zvědavý, co budou říkat na joystick u 9300. Něco tak citlivého jste totiž asi neviděli. Jde o osmisměrný joystick s možností stisknutí, jehož se stačí jen trochu dotknout a zareaguje. Nějakou dobu mi trvalo, abych si na toto chování zvyknul a stále se přitom potýkám s překlepy. Největší problém je při stisknutí tlačítka, kdy před tím kurzor někdy sám přeskočí na spodní položku. Jednou jsem se se setkal i s chybou, kdy se joystick zasekl a dokud jsem do něj silně neklepl, neustále roloval seznamem nahoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily joysticku • ovládací tlačítko u Nokie 9500 Communicatoru

Test rychlosti psaní

Provedl jsem stejný test rychlosti psaní jako s Nokií 9500 Communicatorem. Opsal jsem text v rozsahu 1 172 znaků a zjistil, jak dlouho mi to trvalo. Rozdíl kupodivu není tak velký. U komunikátoru s větší klávesnicí jsem psal 6 minut a 41 sekund, rychlost tedy byla 175 znaků za minutu. U menší Nokie 9300 jsem stejný text opisoval 7 minut 9 sekund a dosáhl jsem tedy rychlosti 164 znaky za minutu.

Původně jsem tímto výsledkem chtěl demonstrovat, o kolik je klávesnice 9300 horší – a jak je vidět, trochu se to nepovedlo. Při psaní jsem se ale rozhodně víc nadřel. Protože tlačítka mají minimální zdvih, který nedokáže absorbovat sílu tisknutí, po chvíli psaní začnou bolet prsty. Ale jak je vidět, psát se na Nokii 9300 dá a opět to je nesrovnatelně rychlejší než při použití pera a dotykového displeje. Plnohodnotnou klávesnici v budoucnu nahradí snad jen rozpoznávání hlasu.

Srovnávací test ale neproběhl za úplně stejných podmínek. Pro test jsme dostali Nokii 9300 v anglické verzi bez české klávesnice. Psal jsem proto bez háčků a čárek, které sice lze do textu vložit prostřednictvím tlačítka Chr a opakovaným tisknutím dané klávesy, při psaní je to ale nepoužitelné. Komunikátor byl otevřený úplně „naplacato“ a trochu mi vadilo, že jej pryžové nožky nedokázaly udržet na stejném místě.

Klepněte pro větší obrázek
Pryžové špalíky mají komunikátor udržet na stole

Rozdíly se stírají

Právě jsem se v článku dostal k popisu softwaru a funkcí. Protože jsou opravdu stejné jako u většího komunikátoru, vycházím ze starší recenze. I tak se ale dozvíte nové věci, které se projevily po dvou měsících praktického používání. Podobně využívám také některé starší otisky displejů, protože se vůbec neliší a navíc jsou z české verze komunikátoru. 

Nokia 9300 používá operační systém Symbian ve verzi 7.0s a grafické prostředí Series 80. Grafika je modernější než dřív a naprosto stejná jako u 9500 Communicatoru. Základním rozcestníkem je Plocha s ikonami: buď jde přímo o odkazy na dokumenty a aplikace, nebo o složky, ve kterých jsou další položky. Taková podúroveň ale může být pouze jedna, ve složce už další složku nelze vytvořit. Velmi oceňuji funkci, která dovolí přímo na Plochu „připíchnout“ lísteček s poznámkou. Do ní se dá napsat cokoli důležitého a budete to mít hned na očích. Ještě kdyby se k takové poznámce dala rovnou přidat i upomínka.

 Poznámka na Ploše

 
Nastavení programů a složek • v každé aplikaci lze otevřít běžně neviditelnou nabídku

Každá z vestavěných aplikací má na levé straně svislý pruh s informačními ikonkami a vpravo širší sloupec s nápovědou, které funkce jsou přiřazeny klávesám u displeje. Téměř všude ale můžete stisknutím Ctrl+T aktivovat celoobrazovkový režim, kde tyto stavové pruhy zmizí.

Ve všech aplikacích i na ploše lze v několika stupních měnit velikost písma a ikon. Osobně většinou hned volím nejmenší zobrazení, aby se na displej vešlo co nejvíc informací. I na menším displeji Nokie 9300 je toto zobrazení dostatečné, dokonce bych možná ocenil ještě jeden menší stupeň.

  
 Tři stupně velikosti ikon na Ploše


V další kapitole si přečtete, jak je Nokia 9300 rychlá. Rozeberu komunikační možnosti, podrobně se zaměřím na vlastnosti e-mailového prohlížeče a zbude čas i pro hodnocení prohlížeče internetu

Témata článku: Nokia, , , , , Nokia 6230, Nokia 6310i, Nokia 6630, Nokia 9300, Nokia 9500, Sony Ericsson P910i, T-Mobile MDA III, Velký test, Celý dokument, Test, Textový dokument, Vnější klávesnice, Tučné písmo, Externí modem, Velký, Sériový kabel, Černá ploška, Pomalý internet, Složité zařízení, Ostatní text