Nokia a její tři novinky s QWERTY: C3, C6 a E5

Finské novinky se zaměřují na komunikaci, proto všechny dostaly mechanickou klávesnici. Na trhu se objeví od tohoto čtvrtletí za sympatické ceny.

Nokia dnes na své virtuální konferenci s podtitulem Everyone Connect představila tři nová zařízení, jejichž úkolem má být hlavně komunikace. Proto jsou všechny novinky vybaveny QWERTY klávesnicí pro rychlé psaní. Pomalu se Nokii zaplňuje nová řada C, dvě novinky nesou značení C3 a C6. Třetím představeným modelem je zástupce Eseries E5.

Klepněte pro větší obrázek

Všechny tři novinky se budou pohybovat v nižší nebo střední části portfolia Nokia a podle tiskové zprávy mají za úkol zajistit přístup na e-mail i sociální sítě z mobilu nejširším masám zákazníků. U všech modelů proto najdeme mechanickou QWERTY klávesnici, předinstalovanou službu Nokia Messaging a widgety pro rychlý přístup na sociální sítě.

Nokia C3: messenger s Wi-Fi pod tři tisíce

Za designový vzor nejnižšímu modelu C3 stála Nokia E63. Typické provedení a la BlackBerry s klávesnicí pod displejem umístěným naširoko jsme mohli vidět i u dalších Nokií, C3 však bude patřit mezi nejjednodušší messengery výrobce. Možná také proto nepřevzala od své předchůdkyně Symbian a stává se tak prvním zařízením s plnohodnotnou QWERTY klávesnicí (pokud nepočítáme obskurní experimenty z minulosti, jako třeba Nokii 6800) postaveným na platformě Series 40.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jedná se zároveň o první telefon řady Cseries, který umožní přístup k sociálním sítím rovnou ze základní obrazovky. Přímo odtud bude možné prohlížet statusy svých přátel, komentovat je, psát vlastní statusy, označovat fotografie a sdílet fotografie nebo videa. Připravena je podpora pro dvě nejpoužívanější sítě Facebook a Twitter. Inovací projdou také textové zprávy, které se budou nově zobrazovat jako bublinková konverzace. Nokia C3 obsahuje také aplikace Ovi Mail a Ovi Chat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Ošizena nebude C3 ani na multimédiích, vzhledem k umístění modelu v portfoliu se dočkáme ale pouze 2Mpx fotoaparátu. Nebude chybět hudební přehrávač, stereo FM rádio, 3,5mm výstup pro sluchátka a slot pro rozšíření nevelké uživatelské paměti (55 MB v telefonu) kartami microSD s kapacitou max. 8 GB. Potěší také přítomnost Wi-Fi, naopak podporu 3G ani rychlá data HSDPA od C3 čekat nemůžeme.

Klepněte pro větší obrázek

Mobil klasické konstrukce dosahuje rozměrů 116 × 58 × 14 mm, hmotnost včetně baterie s kapacitou 1 320 mAh dosahuje 114 g. Horizontálně posazený QVGA displej má úhlopříčku 2,4“, na které zobrazí 262 tisíc barev. Výčet konektivity doplní Bluetooth 2.1.

Nokia C3 se na pultech obchodů objeví ve druhém čtvrtletí roku 2010. Na výběr bude z řady barevných variací, včetně zlatobílé, celočerné nebo zářivě růžové. Cena tohoto levného messengeru s Wi-Fi by se měla pohodlně vejít pod 3 tisíce korun.

Nokia C6: hřebík do rakve N97 za poloviční cenu

C6 vypadá na hodně zajímavý mix. Jakoby Nokia sebrala ty nejlepší vlastnosti otestované už z jiných modelů a dala je všechny dohromady. Tak vznikl smartphone C6 s dotykovým Symbianem S60 páté edice (který Nokia od tohoto modelu označuje jako Symbian^1). Vzhled si propůjčil od Nokie 5800 Tube, výsuvnou mechanickou QWERTY klávesnici zkombinoval s dotykovým displejem na základě ohlasů z N97, ale tlačítka přeskládal do čtyř řad po vzoru E75 a nezapomněl ani na směrový kříž.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Aktivní barevný displej bude mít dobře známé rozlišení 360 × 640 bodů v širokoúhlém poměru 16 : 9. Také úhlopříčka zůstává nezměněna a stejně jako u 5800 dosahuje délky 3,2“. Tiskové materiály nehovoří o dotykové technologii displeje, takže se můžeme domnívat, že půjde o rezistivní displej, s kapacitním by se Nokia určitě ráda pochlubila.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přítomnost QWERTY klávesnice se podepsala zejména na tloušťce přístroje, všechny rozměry jsou následující: 113 × 53 × 17 mm, hmotnost včetně baterie s kapacitou 1 200 mAh dosahuje už poměrně vysoké hodnoty 150 g. Volná uživatelská paměť v telefonu činí 200 MB, rozšířit půjde kartami microSD o dalších až 16 GB. 2GB exemplář paměťové karty bude dodáván jako součást balení.

Nokia C6 nabídne dlouhý výčet multimediálnách funkcí, včetně 5Mpx fotoaparátu s automatickým ostřením a bleskem, hudebního přehrávače, FM rádia a další výbavy, která je standardně součástí dotykové verze Symbianu S60. V tomto segmentu vyšší střední třídy očekáváme už plnou konektivitu, takže nebude chybět 3G včetně HSDPA, Wi-Fi, asistovaná GPS, 3,5mm AV výstup, Bluetooth 2.0 a připojení k počítači přes microUSB konektor.

Klepněte pro větší obrázek 

Dočkáme se opět widgetů sociálních sítí přímo ze základní obrazovky a širokého spektra nástrojů pro e-mailovou komunikaci, včetně práce až s deseti osobními emalovými účty najednou. Dalším lákadlem Nokie C6 bude aplikace Ovi Mapy s bezplatnou pěší a automobilovou navigací. Kromě toho budou prostřednictvím Ovi Obchodu k dispozici ke stažení další aplikace a nástroje.

Nokia C6 se na trhu objeví v průběhu druhého čtvrtletí 2010. Předpokládá se koncová cena kolem 7 tisíc korun a pro začátek dvě barevné varianty: bílá a černá.

Nokia E5: levnější varianta E72

Celé trio doplňuje nejnovější přírůstek do rodiny Eseries – první jednociferný model Nokia E5. Klasický manažerský byznys smartphone poběží na platformě Symbian S60 3.2 a postavením v portfoliu se zařadí někam mezi E72 a E63. Novinka v sobě kombinuje manažerské funkce se všemi multimediálními schopnostmi a podporou sociálních sítí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displej se proti předchůdcům příliš nemění, opět půjde o aktivní barevný nedotykový displej s úhlopříčkou 2,4 palce a umístěním na šířku. V rozlišení 320 × 240 bodů zobrazí 262 tisíc barev. E5 nabude rozměrů 115 × 59 × 13 mm, bude tedy o 3 mm tlustší než E72. Také zpracování bude nejspíš o něco levnější, na E5 nenajdeme tak velké množství kovu. Hmotnost včetně baterie s kapacitou 1 200 mAh činí 126 g.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Stejně jako ostatní členové rodiny Eseries, bude také E5 vynikat v e-mailové komunikaci. Kromě současné podpory několika osobních emailových účtů (Yahoo, Hotmail, Gmail, Ovi Mail) se budoucí majitelé mohou těšit i na předinstalované aplikace podnikových poštovních serverů Microsoft Exchange a IBM Lotus Notes. Podobně široké možnosti nabídne E5 v komunikaci přes klienty instant messagingu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Také E5 se může pochlubit kompletní konektivitou, ve které nechybí 3G včetně rychlých dat HSDPA (max. 10 Mb/s) a HSUPA (max. 2 Mb/s), GPS, Wi-Fi, 3,5mm AV výstup, Bluetooth 2.0 a microUSB. Multimédia zarhnují 5Mpx fotoaparát s LED diodou, hudební a video přehrávač, FM rádio s RDS. Ze speciálních byznys funkcí jmenujme alespoň zámek telefonu, dálkové uzamčení přístroje přes SMS nebo šifrovačku paměťové karty. V balení najdeme 2GB microSD, telefon si ale poradí s rozšířením až na 32 GB. Samotná vnitřní paměť přístroje činí 250 MB.

Jak Nokia slíbila, tak také plní. Od nynějška všechny nové přístroje, které obsahují GPS, budou již od začátku podporovat Ovi Maps s hlasovou pěší a auto navigací doživotně zdarma, výjimkou nebude ani E5. Na trh vstoupí v průběhu třetího čtvrtletí 2010 a na výběr bude rovnou z pěti barev: černá, bílá, modrá, hnědá a stříbrná. Konkurovat bude hlavně Nokii E72 z vlastní stáje, která má sice prémiové zpracování ale taky o hodně vyšší cenu. E5 se totiž začne prodávat pod 6 tisíc korun.

Diskuze (49) Další článek: Google Chrome pro Maemo

Témata článku: Nokia, QWERTY, Nokia C3, Nokia C3 Gold Edition, Nokia C3 Touch and Type, Nokia C6-00, Nokia C6-01, Nokia E5, Nokia E63, Nejlepší vlastnost, Střední část, Nov, Ostatní člen, Prémiové zpracování, Lotus, Zajímavý mix, Novinky10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

** Výrobci dnes na trh chrlí jeden telefon za druhým ** V nepřeberné šedi ale tu a tam vyčnívají mobilní perly ** Vzpomeňte s námi na telefony, které jste dlouho nechtěli odložit

Martin Chroust
LegendyHistorieSmartphony
Noční můra se opakuje. Telefony mobilního giganta se opět nedokážou dovolat na nouzová čísla

Noční můra se opakuje. Telefony mobilního giganta se opět nedokážou dovolat na nouzová čísla

** Pixely a nouzová volání - to je nekonečný problém ** V posledních dnech hlásí uživatelé další problémy ** Google se k celé situaci staví jako mrtvý brouk

Martin Chroust
PixelProblém
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
10 největších propadáků světa mobilů za posledních 10 let. Svůj moment si zažil kdekdo, i Apple

10 největších propadáků světa mobilů za posledních 10 let. Svůj moment si zažil kdekdo, i Apple

** Za posledních 10 let se ne vždy všechno vydařilo podle plánu ** Vzpomínáme na průšvihy značek i systémů ** A zmíníme i telefon, který se nechtěně stal velmi populárním

Martin Chroust
HistorieChybaProblém
T-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

T-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

** T-Mobile představil zcela nové portfolio tarifů ** Všechny mají povinné 5G, mnoho z nich i vyšší cenu ** Příští rok musí na nové tarify přejít všichni

Martin Chroust
Neomezená dataTarify a mobilní službyT-Mobile
T-Mobile ukazuje, že levné telefony se značkou operátora mohou mít znovu smysl

T-Mobile ukazuje, že levné telefony se značkou operátora mohou mít znovu smysl

** S rozvíjejícími se 5G sítěmi přichází čím dál levnější 5G telefony ** Na 5G konektivitě stojí podstatná část byznysu operátorů ** T-Mobile se jej rozhodl podpořit dvojicí brandovaných smartphonů

Jan Láska
5GPreviewT-Mobile
Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

** Chytré hodiny a náramky jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Na výběr jsou náramky, sporttestery a komplexní chytré hodinky

Martin Chroust
Chytré náramkyChytré hodinky
T Phone. Operátor T-Mobile má vlastní telefony vyladěné speciálně pro české 5G sítě

T Phone. Operátor T-Mobile má vlastní telefony vyladěné speciálně pro české 5G sítě

** T-Mobile se mimo operátora stává i výrobcem hardwaru ** Představuje dva 5G modely vyvíjené ve spolupráci s Googlem ** Chlubí se rychlou 5G konektivitou, ale hlavně nízkou cenou

Jan Láska
5GSmartphonyT-Mobile
Zaměstnanci Foxconnu přeskakují plot továrny. Výroba iPhonů pro předvánoční trh je v ohrožení

Zaměstnanci Foxconnu přeskakují plot továrny. Výroba iPhonů pro předvánoční trh je v ohrožení

** Foxconn uzavřel továrnu na iPhony v Čeng-čou ** A to kvůli výskytu koronaviru, přesná čísla nakažených se ale tají ** Zaměstnanci nemohou odejít, část z nich ale utíká přes plot

Martin Chroust
KoronavirusFoxconn
Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Update na Android 13 očekávají majitelé mnoha zařízení ** V tomto přehledu se dozvíte, kdy dorazí i do vašeho telefonu ** Článek průběžně aktualizujeme, výrobce řadíme podle abecedy

Martin Chroust
Android 13Aktualizace softwaru
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Jiří LiebreichFilip Kůžel
RobotiSexUmělá inteligence
Titan, šrouby a safír. Skvěle vypadající hodinky Amazfit Falcon vydrží bez nabíječky až dva týdny

Titan, šrouby a safír. Skvěle vypadající hodinky Amazfit Falcon vydrží bez nabíječky až dva týdny

** Amazfit se pochlubil novými hodinkami Falcon ** Superodolné tělo z titanu je vyztuženo několika šrouby ** S hodinkami se tak můžete třeba potápět až do 200 metrů

Martin Chroust
Zepp OS20 ATMAmazfit
A je to tady, zdražuje i Vodafone. Zvedá ceny dvou předplacených balíčků, někde ale přidá data

A je to tady, zdražuje i Vodafone. Zvedá ceny dvou předplacených balíčků, někde ale přidá data

** Trendu ve zdražování mobilních služeb se nevyhneme ** Po T-Mobilu upravuje ceny směrem nahoru Vodafone ** Začíná na předplacenkách, vyšší ceny maskuje přidáním dat

Jan Láska
Předplacené kartyVodafone
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si sedm až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

** Na světě je video, na němž jsou Samsungy s nafouknutou baterií ** Stačí telefon nechat pár let v šuplíku ** Jak tomuto jevu zabránit, a kam odevzdat starý telefon?

Martin Chroust
BaterieSmartphony