Nokia a její tři novinky s QWERTY: C3, C6 a E5

Finské novinky se zaměřují na komunikaci, proto všechny dostaly mechanickou klávesnici. Na trhu se objeví od tohoto čtvrtletí za sympatické ceny.

Nokia dnes na své virtuální konferenci s podtitulem Everyone Connect představila tři nová zařízení, jejichž úkolem má být hlavně komunikace. Proto jsou všechny novinky vybaveny QWERTY klávesnicí pro rychlé psaní. Pomalu se Nokii zaplňuje nová řada C, dvě novinky nesou značení C3 a C6. Třetím představeným modelem je zástupce Eseries E5.

Klepněte pro větší obrázek

Všechny tři novinky se budou pohybovat v nižší nebo střední části portfolia Nokia a podle tiskové zprávy mají za úkol zajistit přístup na e-mail i sociální sítě z mobilu nejširším masám zákazníků. U všech modelů proto najdeme mechanickou QWERTY klávesnici, předinstalovanou službu Nokia Messaging a widgety pro rychlý přístup na sociální sítě.

Nokia C3: messenger s Wi-Fi pod tři tisíce

Za designový vzor nejnižšímu modelu C3 stála Nokia E63. Typické provedení a la BlackBerry s klávesnicí pod displejem umístěným naširoko jsme mohli vidět i u dalších Nokií, C3 však bude patřit mezi nejjednodušší messengery výrobce. Možná také proto nepřevzala od své předchůdkyně Symbian a stává se tak prvním zařízením s plnohodnotnou QWERTY klávesnicí (pokud nepočítáme obskurní experimenty z minulosti, jako třeba Nokii 6800) postaveným na platformě Series 40.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jedná se zároveň o první telefon řady Cseries, který umožní přístup k sociálním sítím rovnou ze základní obrazovky. Přímo odtud bude možné prohlížet statusy svých přátel, komentovat je, psát vlastní statusy, označovat fotografie a sdílet fotografie nebo videa. Připravena je podpora pro dvě nejpoužívanější sítě Facebook a Twitter. Inovací projdou také textové zprávy, které se budou nově zobrazovat jako bublinková konverzace. Nokia C3 obsahuje také aplikace Ovi Mail a Ovi Chat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Ošizena nebude C3 ani na multimédiích, vzhledem k umístění modelu v portfoliu se dočkáme ale pouze 2Mpx fotoaparátu. Nebude chybět hudební přehrávač, stereo FM rádio, 3,5mm výstup pro sluchátka a slot pro rozšíření nevelké uživatelské paměti (55 MB v telefonu) kartami microSD s kapacitou max. 8 GB. Potěší také přítomnost Wi-Fi, naopak podporu 3G ani rychlá data HSDPA od C3 čekat nemůžeme.

Klepněte pro větší obrázek

Mobil klasické konstrukce dosahuje rozměrů 116 × 58 × 14 mm, hmotnost včetně baterie s kapacitou 1 320 mAh dosahuje 114 g. Horizontálně posazený QVGA displej má úhlopříčku 2,4“, na které zobrazí 262 tisíc barev. Výčet konektivity doplní Bluetooth 2.1.

Nokia C3 se na pultech obchodů objeví ve druhém čtvrtletí roku 2010. Na výběr bude z řady barevných variací, včetně zlatobílé, celočerné nebo zářivě růžové. Cena tohoto levného messengeru s Wi-Fi by se měla pohodlně vejít pod 3 tisíce korun.

Nokia C6: hřebík do rakve N97 za poloviční cenu

C6 vypadá na hodně zajímavý mix. Jakoby Nokia sebrala ty nejlepší vlastnosti otestované už z jiných modelů a dala je všechny dohromady. Tak vznikl smartphone C6 s dotykovým Symbianem S60 páté edice (který Nokia od tohoto modelu označuje jako Symbian^1). Vzhled si propůjčil od Nokie 5800 Tube, výsuvnou mechanickou QWERTY klávesnici zkombinoval s dotykovým displejem na základě ohlasů z N97, ale tlačítka přeskládal do čtyř řad po vzoru E75 a nezapomněl ani na směrový kříž.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Aktivní barevný displej bude mít dobře známé rozlišení 360 × 640 bodů v širokoúhlém poměru 16 : 9. Také úhlopříčka zůstává nezměněna a stejně jako u 5800 dosahuje délky 3,2“. Tiskové materiály nehovoří o dotykové technologii displeje, takže se můžeme domnívat, že půjde o rezistivní displej, s kapacitním by se Nokia určitě ráda pochlubila.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přítomnost QWERTY klávesnice se podepsala zejména na tloušťce přístroje, všechny rozměry jsou následující: 113 × 53 × 17 mm, hmotnost včetně baterie s kapacitou 1 200 mAh dosahuje už poměrně vysoké hodnoty 150 g. Volná uživatelská paměť v telefonu činí 200 MB, rozšířit půjde kartami microSD o dalších až 16 GB. 2GB exemplář paměťové karty bude dodáván jako součást balení.

Nokia C6 nabídne dlouhý výčet multimediálnách funkcí, včetně 5Mpx fotoaparátu s automatickým ostřením a bleskem, hudebního přehrávače, FM rádia a další výbavy, která je standardně součástí dotykové verze Symbianu S60. V tomto segmentu vyšší střední třídy očekáváme už plnou konektivitu, takže nebude chybět 3G včetně HSDPA, Wi-Fi, asistovaná GPS, 3,5mm AV výstup, Bluetooth 2.0 a připojení k počítači přes microUSB konektor.

Klepněte pro větší obrázek 

Dočkáme se opět widgetů sociálních sítí přímo ze základní obrazovky a širokého spektra nástrojů pro e-mailovou komunikaci, včetně práce až s deseti osobními emalovými účty najednou. Dalším lákadlem Nokie C6 bude aplikace Ovi Mapy s bezplatnou pěší a automobilovou navigací. Kromě toho budou prostřednictvím Ovi Obchodu k dispozici ke stažení další aplikace a nástroje.

Nokia C6 se na trhu objeví v průběhu druhého čtvrtletí 2010. Předpokládá se koncová cena kolem 7 tisíc korun a pro začátek dvě barevné varianty: bílá a černá.

Nokia E5: levnější varianta E72

Celé trio doplňuje nejnovější přírůstek do rodiny Eseries – první jednociferný model Nokia E5. Klasický manažerský byznys smartphone poběží na platformě Symbian S60 3.2 a postavením v portfoliu se zařadí někam mezi E72 a E63. Novinka v sobě kombinuje manažerské funkce se všemi multimediálními schopnostmi a podporou sociálních sítí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displej se proti předchůdcům příliš nemění, opět půjde o aktivní barevný nedotykový displej s úhlopříčkou 2,4 palce a umístěním na šířku. V rozlišení 320 × 240 bodů zobrazí 262 tisíc barev. E5 nabude rozměrů 115 × 59 × 13 mm, bude tedy o 3 mm tlustší než E72. Také zpracování bude nejspíš o něco levnější, na E5 nenajdeme tak velké množství kovu. Hmotnost včetně baterie s kapacitou 1 200 mAh činí 126 g.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Stejně jako ostatní členové rodiny Eseries, bude také E5 vynikat v e-mailové komunikaci. Kromě současné podpory několika osobních emailových účtů (Yahoo, Hotmail, Gmail, Ovi Mail) se budoucí majitelé mohou těšit i na předinstalované aplikace podnikových poštovních serverů Microsoft Exchange a IBM Lotus Notes. Podobně široké možnosti nabídne E5 v komunikaci přes klienty instant messagingu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Také E5 se může pochlubit kompletní konektivitou, ve které nechybí 3G včetně rychlých dat HSDPA (max. 10 Mb/s) a HSUPA (max. 2 Mb/s), GPS, Wi-Fi, 3,5mm AV výstup, Bluetooth 2.0 a microUSB. Multimédia zarhnují 5Mpx fotoaparát s LED diodou, hudební a video přehrávač, FM rádio s RDS. Ze speciálních byznys funkcí jmenujme alespoň zámek telefonu, dálkové uzamčení přístroje přes SMS nebo šifrovačku paměťové karty. V balení najdeme 2GB microSD, telefon si ale poradí s rozšířením až na 32 GB. Samotná vnitřní paměť přístroje činí 250 MB.

Jak Nokia slíbila, tak také plní. Od nynějška všechny nové přístroje, které obsahují GPS, budou již od začátku podporovat Ovi Maps s hlasovou pěší a auto navigací doživotně zdarma, výjimkou nebude ani E5. Na trh vstoupí v průběhu třetího čtvrtletí 2010 a na výběr bude rovnou z pěti barev: černá, bílá, modrá, hnědá a stříbrná. Konkurovat bude hlavně Nokii E72 z vlastní stáje, která má sice prémiové zpracování ale taky o hodně vyšší cenu. E5 se totiž začne prodávat pod 6 tisíc korun.

Diskuze (49) Další článek: Google Chrome pro Maemo

Témata článku: Nokia, QWERTY, Nokia C3, Nokia C3 Gold Edition, Nokia C3 Touch and Type, Nokia C6-00, Nokia C6-01, Nokia E5, Nokia E63, Nejlepší vlastnost, Prémiové zpracování, Lotus, Ostatní člen, Nov, Novinky, Zajímavý mix, Střední část


Určitě si přečtěte