Nokia a Siemens se spojují: Ericssonu začíná být horko

Společnosti Nokia a Siemens oznámily spojení na poli síťové infrastruktury. Do konce tohoto roku vytvoří podnik Nokia Siemens Networks. Nová společnost připraví o práci stovky zaměstnanců a budou se snažit sesadit Ericsson i fůzi Alcatelu s Lucentem z vedoucích pozic na trhu.
Nokia a Siemens se spojují: Ericssonu začíná být horko

Zhluboka dýchat

Ti, kterým zatrnulo, nebo kteří se naopak teší na mobilní telefony Nokia-Siemens, mohou vydechnout. Spojení obou firem je ujednáno, ale týká se divizí, které se zabývají vývojem síťové infrastruktury. Jejich zákazníky nejsou koncoví uživatelé, ale mobilní operátoři a jiné firmy podnikající v telekomunikačním byznysu. Celé spojení by mělo být podle plánu dokončeno do ledna roku 2007.

Nově vzniklá společnost ponese jméno Nokia Siemens Networks. Provozní sídlo bude ve velkoměstské aglomeraci finských Helsinek a Mnichov se stane domovem regionálního ředitelství. Tam budou mít sídlo tři z budoucích pěti divizí nové společnosti. Celková výše kontraktu byla podle Wall Street Journal vyčíslena na 31,6 miliard dolarů (710 miliard korun).

Portfolio společnosti bude zahrnovat produkty sítí GSM/EDGE, WCDMA/HSDPA, fixní širokopásmové služby, přepravní služby, WiMAX a nízkonákladové mobilní hlasové produkty ušité na míru operátorům na nově se rozvíjejících trzích.

„V bezpříkladném období plném změn v našem oboru společnost Nokia Siemens Networks spojuje dohromady dva nejlepší kolektivy komunikačního odvětví,“ uvedl Simon Beresford-Wylie, současný viceprezident a ředitel divize sítí společnosti Nokia. Ten po ukončení fůze převezme funkci generálního ředitele Nokia Siemens Networks. „Znám sílu pracovního týmu společnosti Nokia a hluboce si cením kvality a ducha pracovníků ze společnosti Siemens. Společně budou týmy společností Nokia a Siemens v daném odvětví výraznou silou, která nám pomůže naplňovat budoucí cíle, jimiž jsou zajištění spokojenosti zákazníků a pozice nesporné jedničky v celém odvětví.“ Nic konkrétního, co říkáte?

Stovky zaměstnanců pryč

Včerejší tisková konference ve Frankfurtu nad Mohanem se točila kolem čísel. Společnosti Nokia a Siemens vypočetly společné výnosy za kalendářní rok 2005 na částku 15,8 miliardy eur (442 miliard korun). Ve společném podniku budou mít Nokia i Siemens přesnou 50% účast.

„Věříme, že partnerství se společností Siemens je tou nejefektivnější cestou, jak vybudovat rozsáhlé a široké portfolio produktů nezbytné k zajištění naší konkurenceschopnosti na globální úrovni a k vytváření hodnoty našim akcionářům,“ uvedl Olli-Pekka Kallasvuo, generální ředitel společnosti Nokia. „Komunikační odvětví vykazuje sbíhavé tendence a silná a nezávislá společnost jako Nokia Siemens Networks bude mít ideální výchozí postavení k tomu, aby pomáhala zákazníkům snižovat náklady a zvyšovat výnosy a zároveň zvládat výzvy konvergentních technologií.“ Olli-Pekka Kallasvuo bude v Nokia Siemens Networks předsedou správní rady.

Podle předpokladů zahájí společnost Nokia Siemens Networks provoz s 60 tisíci zaměstnanci. Plánují se ale velké úspory v rámci synergického efektu sloučení a během prvních čtyř let by mělo nově vzniklý podnik opustit 10 až 15 % pracovníků. Budou se odstraňovat zdvojené funkce ve firmě, snižovat režijní náklady, slučovat zdroje a obě společnosti se dohromady pokusí o vyšší efektivitu výzkumu a vývoje. To vše by mělo vést k plánovaným úsporám ve výši 1,5 miliardy eur (43 miliard korun) ročně až do roku 2010.

Na základě současných údajů o tržním podílu bude Nokia Siemens Networks platit za druhou největší firmu v oblasti mobilní infrastruktury, druhou v oblasti služeb, třetí v oblasti fixní infrastruktury a třetí největší na celkovém trhu telekomunikační infrastruktury. Před ní se bude o své místo třást Ericsson a největší zůstane před dvěma měsíci oznámené spojení původních rivalů, francouzského Alcatelu a amerických Lucent Technologies.

Diskuze (2) Další článek: Dvě hudební novinky od Sony Ericssonu

Témata článku: Nokia, Siemens, Operátoři, Ericsson, Ostatní, AGL, Současný viceprezident, Pracovní tým, Eri, Telekomunikační byznys, Frankfurt nad Mohanem


Určitě si přečtěte

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 195

RECENZE: Samsung Galaxy A31 – když chcete Galaxy A51 a současně ušetřit

RECENZE: Samsung Galaxy A31 – když chcete Galaxy A51 a současně ušetřit

** Letošní áčka od Samsungu začaly u třech základních modelů ** K nim se však brzy nabalily další, takže se v portfoliu začínáme ztrácet ** Galaxy A31 má hodně blízko ke Galaxy A41, má však lépe doladěný software

Martin Chroust | 16