Nokia a Symbian neohroženě vládnou trhu s chytrými mobily

Podle průzkumů společnosti Canalys si měsíc co měsíc Symbian ukrajuje další kousky z trhu s mobilními operačními systémy. I přesto ale klesá podíl chytrých Nokií a zvyšují se prodejnosti konkurenčních značek. Mezi zaběhlými jmény se tak čím dál častěji objevují noví hráči.
V pravidelných intervalech publikuje společnost Canalys výsledky svých průzkumů týkajících se prodejnosti chytrých mobilních telefonů. Špička ve značkách i operačních systémech je v současné době neotřesitelná. Podívejme se však v krátkosti, jak se výrobci mobilních zařízení a operační systémy prali o svoje postavení na slunci.

Do srovnání jsme zahrnuli pět období od začátku roku 2005. V posledním kvartále loňského roku společnost zveřejnila výsledky pouze pro oblasti Evropy, středního východu a Afriky (EMEA), proto je také poslední období loňského roku vynecháno. Na druhou stranu je díky němu možné vysledovat, jaký přibližný podíl má EMEA na celkovém úspěchu jednotlivých značek.

Kupujeme smartphony

Se stoupajícím množstvím chytrých telefonů v prodejnách neustále roste i jejich tržní podíl. Průměrný meziroční nárůst prodeje se pohybuje kolem hranice 50 %. První místo si už dlouhou dobu drží Nokia díky svým symbianovým smartphonům. Spolu s výrobcem komunikátorů Palm právě společnost Nokia pravidelně dosahovala prodejností pohybujících se nad jedním milionem prodaných zařízení. Finský výrobce tuto hranici, na rozdíl od svých konkurentů, opakovaně přeskakuje dokonce několikanásobně.

  2Q 2006 1Q 2006 3Q 2005 2Q 2005 1Q 2005
Nokia 9 030 840 8 616 530 7 130 120 6 695 800 5 394 900
Motorola 1 586 870 - 693 650 556 050 -
RIM 1 183 430 1 399 090 977 940 897 280 758 300
Sharp 1 162 500 951 410 - 29 840 31 960
Palm 1 131 120 1 030 610 1 053 390 1 057 420 1 009 040
HP - - 551 140 - 607 010
celkem 18 944 310 16 702 640 13 004 680 12 185 600 10 782 380

Z pozadí až na druhé místo se v poslední době přesunula společnost Motorola. Zájem je především o její linuxové telefony určené pro asijský trh, ale také americké komunikátory s operačním systémem Windows. Současné smartphony prodávané u nás tvoří jen nepatrnou část tržeb společnosti. Produkty RIM, především pak komunikátory BlackBerry, přestože jsou určeny spíše pro omezený počet firemních klientů, neustále dosahují vynikajících výsledků a pohybují se mezi druhou a třetí příčkou s tržním podílem kolísajícím na hranici sedmi procent.

Podíly se míchají

Prodávanost Nokií, stejně jako její chytré portfolio, neustále stoupá, tržní podíl se ale každým obdobím snižuje. Z necelých pětapadesáti procent z poloviny loňského roku je v současnosti na sedmačtyřiceti procentních bodech. Nokia ztrácí právě na úkor Motoroly a v poslední době i exotičtějších modelů Sharp, které zaznamenaly se svými japonskými FOMA smartphony obrovský úspěch. Ani tak ale podíl některého z dalších hráčů nedosahuje hranice deseti procent, i když ještě ve třetím kvartále roku 2004 patřilo např. Palmu celých 14,5 % trhu.

  2Q 2006 1Q 2006 3Q 2005 2Q 2005 1Q 2005
Nokia 47,7% 51,6% 54,8% 54,9% 50,0%
Motorola 8,4% - 5,3% 4,6% -
RIM 6,2% 8,4% 7,5% 7,4% 7,0%
Sharp 6,1% 5,7% - 0,2% 0,3%
Palm 6,0% 6,2% 8,1% 8,7% 9,4%
HP - - 4,2% - 5,6%

Některým čtenářům chybí mezi nejúspěšnějšími firmami Qtek v současnosti vystupující pod označením HTC. Zařízení od HTC jsou známá hlavně v rebrandované podobě, tedy s úpravami na žádost konkrétních mobilních operátorů. U nás se jedná hlavně o komunikátory T-Mobile MDA nebo Dataphony a Smartphony Eurotelu. V evropském měřítku jí v poslední době patří třetí příčka, pro některé části světa jsou ale tato zařízení spíše exotikou. I proto se HTC na čelních pozicích zatím neobjevilo. S očekávanými modely a expanzí do dalších světových částí je to ale možná otázka blízké budoucnosti.

Neohrožený Symbian

Žádným překvapením nejsou podíly operačních systémů, jednu změnu ale přesto zaznamenat můžeme. Symbian už dávno není synonymem pro Nokii. I přes klesající podíl společnosti Nokia se totiž zvyšuje počet prodaných zařízení právě s operačním systémem Symbian. Sedmašedesátiprocentní kus v posledním zjišťovaném období znamená pro Symbian přes dvanáct a půl milionu prodaných zařízení a více než čtvrtinový nárůst ve srovnání s obdobím před dvěma lety. Největší podíl na tomto úspěchu má platforma S60, jejíž zastoupení v prodávanosti symbianových smartphonů se pohybuje nad hranicí devadesáti procent. Právě Symbian se postaral mj. o rozšíření smartphonů společnosti Sharp v Japonsku.

  2Q 2006 2Q 2005 2Q 2004
Symbian 67% 63% 41%
Microsoft 15% 16% 23%
RIM 6% - -
palmSource - 10% 23%

Trend na dalších příčkách je naopak sestupný. Z velmi slibného podílu se pomalu ale jistě propadá PalmOS, jehož aktuální podíl už poslední statistiky ani neuvádí. Přitom v minulém roce bylo tímto systémem vybaveno ještě celých 10 % prodaných komunikátorů. Ani křivka Windows nestoupá a z pozice nad dvaceti procenty se pomalu propadá. RIM drží nad hladinou hlavně zařízení BlackBerry.

Přijdou změny?

Situace na trhu chytrých telefonů se v mnohém podobá souhrnnému vývoji v oblasti mobilních telefonů. I celkově si Nokia podle výzkumu Strategy Analytics drží první příčku, Motorola však každé období nějaký ten procentní bod stáhne a nebezpečně se tak přibližuje ke svému úhlavnímu nepříteli. Třetí Samsung a pátý LG nemají u nás s chytrými mobily příliš co dočinění, čtvrtý Sony Ericsson je v oblasti komunikátorů známý hlavně produkty řady Pxxx.

Trend v současné době je jasný a alespoň v oblasti EMEA se ještě nějakou dobu zásadnější změny nedočkáme. Symbianových smartphonů se na trh dostává čím dál více, ostatní operační systémy se naopak bod po bodu propadají. Podobně je tomu zatím i v Asii. Podíl Linuxu ale především v lidnaté Číně velmi rychle roste a pokud se bude těšit takovému zájmu komunity jako Linux desktopový, velice brzy budeme v žebříčcích pozorovat změny jeho tržních podílů.

Diskuze (34) Další článek: Podrobná letecká mapa Prahy ke stažení

Témata článku: Nokia, Ostatní, Neo, Úhlavní nepřítel, Obrovský úspěch, MOBI, Mobil, Chytrý, Třetí příčka, Trh, Chytrý mobilSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Česká fotovoltaická revoluce už začala. Od ledna do srpna byl schválený výkon čtyř Temelínů

Česká fotovoltaická revoluce už začala. Od ledna do srpna byl schválený výkon čtyř Temelínů

** Za letošních prvních osm měsíců eviduje ČEZ 37 000 žádostí. ** Schválený a rezervovaný výkon přesahuje Temelín + Dukovany.** Úkol do dalších let je jasný: najít funkční a levnou akumulaci.

Stanislav Janů
EnergetikaFotovoltaika
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně