Nokia Asha 200 a 201: sestry s QWERTY [recenze]

Nokia nabídla nejlevnější messengery s QWERTY pod displejem. Vybírat můžete mezi dualsimem Asha 200 nebo jednosimkovou verzí Asha 201.

Novinky z linie Asha jsme poznali v říjnu loňského roku na akci Nokia World 2011. Nokie Asha 200 a 201 se už na první pohled orientují především na mladší generaci uživatelů. Kromě pestrobarevných provedení osloví i díky QWERTY klávesnici, jediným vzájemným rozdílem je pak podpora dvojice SIM karet u modelu 200. Nokie Asha 200 a 201 jsou ještě zjednodušenější a levnější alternativou k modelu 302, který jsme už testovali. Nemělo by proto smysl opakovat stejné věci znovu. V této dvojrecenzi se proto zaměříme hlavně na rozdíly a odlišnosti proti dražší Nokii Asha 302.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia Asha 200 a 201 na tiskových snímcích, podobné jako vejce vejci. Pozorné oko si všimne, že klávesna pro přepínání karet u dualsimové Asha 200 je u 201 nahrazena rychlým přístupem k internetu

Klíčové vlastnosti:

  • plná QWERTY klávesnice
  • nízká cena
  • podpora dvou SIM u modelu Asha 200
  • různé barvy telefonů

Hlavní nedostatky:

  • displej má nízké rozlišení
  • chybí Wi-Fi
  • fotoaparát je jen na momentky

Nokia Asha 200
41 %
Klepněte pro větší obrázek rozměry a hmotnost: 115 × 61 × 14 mm, 105 g
displej: 2,4'', nedotykový TFT LCD, 320 × 240, 167 DPI
sítě: GSM (dvě pásma), GPRS, EDGE
konektivita: microUSB, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: uživatelská 10 MB, baterie: 1 430 mAh
procesor: neuvádí se
operační systém: Nokia Series 40 Asha
fotoaparát: 2MPx (1 600 × 1 200), video (176 × 144)
cena: 1 800 Kč

Nokia Asha 201
41 %
Klepněte pro větší obrázek rozměry a hmotnost: 115 × 61 × 14 mm, 105 g
displej: 2,4'', nedotykový TFT LCD, 320 × 240, 167 DPI
sítě: GSM (dvě pásma), GPRS, EDGE
konektivita: microUSB, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: uživatelská 10 MB, baterie: 1 430 mAh
procesor: neuvádí se
operační systém: Nokia Series 40 Asha
fotoaparát: 2MPx (1 600 × 1 200), video (176 × 144)
cena: 1 800 Kč

Jedna nebo dvě SIM?

I když dvoustovka na pohled nevypadá jako laciné ořezávátko, rozhodně na nikoho nebude ani působit hodnotným dojmem série E. Může za to především všudypřítomný plast tvořící obal přístroje. Vyjma okolního rámu je prakticky celý povrch lesklý. Náš testovaný telefon je celý bílý, což současně ladí s bílými sluchátky dodávanými v balení. Krabice, v níž telefon zakoupíte, se chlubí třemi dalšími barevnými verzemi a web Nokie hovoří rovnou o šesti. Nesázel bych na to, že všechny budou u všech mobilních prodejců dostupné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nokia Asha 200 (stejně tak 201) je telefon klasické konstrukce, v níž spojuje displej orientovaný na šířku a plnohodnotnou QWERTY klávesnici. Tovární zpracování je i přes přemíru plastů na vysoké úrovni. Je vidět, že si Nokia dává záležet i na nejlevnějších modelech. Kryty drží pevně a nevykazují žádnou vůli. Telefon se v rukou drží pohodlně. Jeho rozměry jsou 115 × 61 × 11 mm, přičemž na váze ukazuje hmotnost 105 gramů. Hrany telefonu ukrývají několik prvků. Výrobce umístil konektory na horní hranu, kde najdeme 3,5 mm jack pro připojení sluchátek, microUSB konektor a 2mm dobíjecí konektor známý ze starších zařízení finského výrobce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní kryt u bílé varianty je lesklý

Levá stěna je prázdná. Telefonu chybí specializované tlačítko na ovládání hlasitosti i spoušť fotoaparátu. Na pravé hraně najdeme slot pro paměťovou kartu microSD a slot sekundární SIM kartu (to platí jen pro model Asha 200). Mimochodem tuto SIM kartu můžete bez obav měnit i za chodu telefonu. Na zadní stěně je umístěn jen dvoumegapixelový fotoaparát a mřížka reproduktoru. Po sejmutí zadního krytu se nám naskytne pohled na baterii s kapacitou 1 430 mAh. Výdrž akumulátoru vystačí na čtyři dny provozu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Mladý komunikátor

Nokia Asha 200 disponuje displejem orientovaným na šířku s úhlopříčkou 2,4 palce. TFT panel nabídne rozlišení 320 × 240 bodů a zobrazí 256 tisíc barev. Vzhledem k menší úhlopříčce a s ohledem na cenu telefonu jsou tyto parametry velmi dobré. Méně nároční uživatelé nebudou mít důvod si stěžovat. Problémy s čitelností jsme zaznamenali jen na přímém slunci, což se však dá vyřešit nastavením vhodného barevného tématu. Uživatelský zážitek kazí pouze slabší pozorovací úhly.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Primární SIM kartu je nutné nejdříve uložit pod baterii

Zpředu vidíme ne zcela tradičně řešené ovládací klávesy. Čtveřice piktogramů ve skutečnosti neskrývá žádná senzorová tlačítka; všechna jsou ve skutečnosti mačkací. Dvě podlouhlé stříbrné klávesy na boku korespondují s krajními popisky v dolním řádku displeje a uprostřed je potom klasický pětisměrný navigační kurzor. Klávesnice QWERTZ na spodní polovině přední strany se v ničem neliší od kolegyň z jiných modelů Nokie. Osobně mi klávesy při prvním styku s prsty přišly o něco menší než obvykle, nakonec jsem na nich ale zvládl psát stejně svižně jako na předchůdcích. Kdo je proto na užívání některého ze starších modelů již zvyklý, nebude se muset učit nic nového.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice je kvalitní, nad displejem designově neruší sekundární kamera ani žádná čidla

V recenzi Nokie Asha 302 bylo možno se dočíst i o několika spíše negativních vlastnostech její klávesnice. Jsem rád, že u Asha 200, 201 není třeba zdůrazňovat totéž. Dle mého soudu má tato klávesnice optimální zdvih a není nijak moc tuhá. Reakce telefonu na stisk je v rukách cítit, v absolutním tichu uslyšíte i tiché cvakání. Dokonce se tu ani neopakuje zmíněný problém s dvoupolohovým mezerníkem. Nemám zkrátka, co bych tlačítkům vytkl. Potěší také fakt, že klávesnice nabídne českou diakritiku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Veškeré konektory zůstaly na vrchní hraně, boční sloty pro paměťovou a SIM kartu jsou pod krytkami

Jen v GSM

Nokia Asha 200 komunikuje výhradně v pásmech sítí GSM. Podpora sítí třetí generace chybí. Na internet se dokáže připojit pouze pomocí pomalejšího GPRS a EDGE připojení. Výrazným nedostatkem, který může mnoha uživatelům odradit od koupě, je absence dnes již běžného Wi-Fi připojení. V případě, že vyžadujete Wi-Fi konektivitu, proto odkáže na již několikrát zmiňovaný sesterský model Nokia Asha 302. Na krátké vzdálenosti poslouží v případě Nokie Asha 200, 201 na bezdrátový přenos dat Bluetooth 2.1 s A2DP a EDR. Po kabelu to půjde pomocí microUSB. Abychom byli kompletní, Nokia Asha 200, 201 nemá integrovanou GPS. V jejím cenové kategorii to však nemůžeme považovat za nedostatek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
O přítomnosti SIM karet telefon informuje přímo na pohotovostní ploše

Je to právě podpora dvou SIM karet, která Ashu 200 odlišuje od dvojčete 201, ale i vyspělejší 302. Neobvyklé je už samotné rozdělení karet na primární a sekundární. Celý vtip tkví v tom, že užití primární SIM je nutnou podmínkou pro možnost použití druhé karty v sekundárním slotu. O takzvané SIM2 si proto můžete rozhodnout libovolně, ale SIM1 pod akumulátorem bude telefon vyžadovat vždy; v opačném případě se bude tvářit, jako by v něm žádná karta nebyla.

K funkci Dual SIM se přímo váže speciální klávesa s piktogramem dvou SIM karet na přední straně. Jejím stiskem se dostanete do nastavení pro definování, která z karet má být využita pro kterou z telefonem podporovaných služeb (hovor, textové zprávy, MMS a paketová data). V telefonu je tak možno např. používat dva tarify, hlasový a datový, aniž by to jakkoli narušovalo plynulost práce s ním. Po telefonu však samozřejmě lze chtít, aby se na použití té které karty před každou operací dotázal.

Nenechá se zahanbit

Celkově vzato, jak už i označení telefonu napovídá, Asha 200 je méně výkonná než 302. V první řadě pochybuju, že by v ní tepal gigahertzový procesor; její rychlost a reakce jsou úplně stejné jako u modelů série 40 starých již několik let. A jelikož ani sám výrobce podobnou hardwarovou výbavu neavizuje, nebudu zřejmě moc daleko od pravdy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídku můžete obléci do šíleného barevného motivu a ještě si vybrat zobrazení v mřížce nebo seznamu

Nokia Asha 200 není smartphone. Běží na továrně uzavřené platformě Series 40. Známé prostředí, které se za poslední roky výrazně nezměnilo, je intuitivní na ovládání a snadno si na něj zvykne i méně zkušený uživatel. Nokia Asha 200 nabídne interní paměť s kapacitou jen 10 MB. Nevyhnutelně tak budete muset sáhnout po microSD kartě. V případě Nokie Asha 200 může mít maximální kapacitu 32 GB.

Novinka zvládne bez problémů komunikační standard. Zprávy třídí do konverzací. Editor SMS a MMS zpráv je společný. Přehledný vícepoložkový adresář třídí kontakty i do skupin. Zamrzí však absence inteligentního vyhledávání přímo z domovské obrazovky. V oblasti kancelářských či pracovních funkcí jí nic podstatného nechybí. Přítomen je velmi dobrý kalendář, poznámky i úkoly. Samozřejmostí je kalkulačka, diktafon či stopky. Další aplikace v Javě se dají stáhnout i dodatečně z internetového obchodu Nokia Store.

Zábavná i společenská

Ve prospěch Nokie Asha 200 a 201 hraje integrace sociálních sítí. Interaktivní widget s Facebookem či Twitteru si můžete umístit i přímo na domovskou obrazovku. Specializovaná aplikace sociálních sítí přitom funguje výborně. Můžeme dokonce říci, že je mnohem spolehlivější a pohodlnější na ovládání než její protějšek pro systém Symbian.

Nokia Asha 200 zvládne samozřejmě i multimédia. Potěší integrace standardního 3,5 mm jacku pro připojení běžných sluchátek. Osazeno je také FM rádio s RDS, které umožňuje i nahrávání. Samozřejmostí je hudební přehrávač, jehož knihovna třídí skladby podle názvu, interpreta i alba.

Slabý foťák

Novinka nabídne dvoumegapixelový fotoaparát, kterému chybí automatické zaostřování a přisvětlení pomocí LED diody. Fotoaparát dokáže vyhotovit záběry v maximálním rozlišení 1 600 × 1 200 bodů. Nahrávat umí i video v rozlišení 176 × 144 pixelů při 10 fps. Slabé parametry se promítly i do kvality výsledných záběrů, které patří mezi velmi slabý průměr. Během slunečného dne pořídíte ještě celkem použitelné záběry. Při zhoršených světelných podmínkách však fotoaparát často selže.

Ukázkové fotografie v maximálním rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nokia Asha 200 a 201 jsou přesto velmi sympatické telefony, vhodné díky plnohodnotné QWERTY klávesnici zejména pro uživatele, kteří preferují textovou komunikaci před telefonováním. Svěží barevné kryty osloví mladou generaci. Díky přijatelné ceně, která se v internetových obchodech pohybuje kolem 1 800 Kč ani moc nezatíží peněženku. Ve stejné cenové kategorii dvojici novinek může konkurovat například loňský model Sony Ericsson TXT. Zmínit je třeba i lépe vybavený, ale o něco dražší sesterský model Nokia Asha 302.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Balení a příslušenství dualsimové Nokie Asha 200
Diskuze (12) Další článek: Samsung Galaxy Tab 7.7 a pohled do jeho útrob

Témata článku: Nokia, Recenze, DualSIM, QWERTY, Nokia Asha 200, Nokia Asha 201, Nokia Asha 302, Sony Ericsson Txt, Nokia Series, Běžné wi-fi, Speciální klávesa, Výsledný záběr, Zkušený uživatel, Celý povrch, Specializovaná aplikace, Pozorné oko, Nokia Asha, Barevné téma, Sekundární slot, Asha, Sesterský model, Dual sim telefony na Heureka.cz