Nokia Asha 311: chytrá horákyně [recenze]

Nokia Asha 311 není smartphone, přesto některé vlastnosti chytrých telefonů má. K tomu atraktivní design a líbivé barvy.

Nokia v červnu letošního roku představila inovaci v sérii Asha. Rozhodla se na trh uvést telefony téměř kompletně ovládané skrze dotykový displej, běžící na modifikovaném uzavřeném prostředí Series 40 a v neposlední řadě poutající pozornost nízkou cenou. Vedle Nokie Asha 305 a 306, jakožto zástupců low-endových modelů, se na scéně objevila i Asha 311. V řadě vlastností se podobá zmíněné dvojici, některými podstatnými rysy se od nich ale odlišuje. Stojí za to připlatit si oproti Ashám 305 a 306 necelou tisícovku a vydat tak částku okolo 3 000 za jejich atraktivnější provedení? A co skutečné smartphony s operačním systémem Android v podobné cenové relaci - dává potom Asha 311 vůbec smysl?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia Asha 311 na tiskových snímcích

Klíčové vlastnosti:

  • 3" kapacitní displej s technologií Clear Black
  • 1 GHz procesor, 128 MB RAM
  • podpora 3G/HSPA
  • uzavřeným systém S40 pro celodotykové ovládání
  • střídmý, přesto elegantní design

Hlavní nedostatky:

  • pouze 1 110 mAh baterie
  • chabé uchycení baterie v přístroji
  • nadměrné ulpívání otisků a mastnoty
  • cena blížící se nejlevnějším smartphonům

Nokia Asha 311
rozměry a hmotnost: 106 × 52 × 12,9 mm, 95 g
displej: 3,0", kapacitní TFT LCD, 240 × 400, 155 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1
paměť: 140 MB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 110 mAh
procesor: neuvádí se
operační systém: Nokia Series 40 Developer Platform 2.0
fotoaparát: 3MPx, video (640 × 480)
19 %
vybavenost
cena: už se neprodává

V cenové kategorii, do které spadá Asha 311, můžeme čekat patřičně levné balení. Recyklovaný papír modré barvy se opět stal materiálem pro výrobu krabičky. V té najdeme kromě peckových, průměrně hrajících sluchátek také 2mm Nokia nabíječku a 2GB microSD kartu. Datového kabelu jsme se bohužel nedočkali.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Krabice a obsah balení

Ušmudlaná elegance

Asha 311 patří se svými rozměry 106 × 52 × 12,9 mm mezi menší telefony. Vezmeme-li v potaz celkovou vybavenost, nemusí nás nijak tížit ani jejích 95 g. Do rukou se nám dostalo zařízení v růžové variantě, na českém trhu seženete ještě další tři barevná provedení - modrou, hnědou a tmavě šedou. Telefon na první pohled klame tělem. Většina jeho povrchu se tváří jako kovová, nenechte se však ošálit, povrch tvoří výhradně plasty. Nápad s imitací kovu hodnotíme pozitivně, Asha 311 díky němu působí honosněji a elegantněji, zaslouží si ale i jednu výtku. Povrch se již při prvním úchopu do ruky umazává a otisky prstů na něm lze vidět zcela zřetelně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K displeji kontrastní brada dodává Ashe 311 na osobitosti

Brada jako jediná matná část telefonu, navíc ukrývající mikrofon, je k tělu připojena stříbrnou lištou, lemující celý telefon. Hardwarové tlačítko pro přijmutí hovoru a druhé pro jeho odmítnutí, kombinované s vypnutím/zapnutím telefonu, našly své místo právě v této liště. Levý bok telefonu zůstal prázdný a neosazený jakýmkoli tlačítkem. Tlačítko pro regulaci hlasitosti naleznete na pravém boku v kolébkovém provedení. Své místo sdílí ještě s tlačítkem pro odemykání či zamykání telefonu. Oproti Ashám 305 a 306 došlo naštěstí k pokroku a lze tak toto tlačítko využít nejen k rozsvícení displeje, nýbrž i k jeho zhasnutí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Záda nejsou kovová, i když to tak může vypadat

Horní hrana telefonu nabídne tři konektory. Jeden poslouží pro nabíjení za použití klasické 2mm Nokia nabíječky. Druhý ve standardu microUSB slouží rovněž pro nabíjení, krom toho ale i pro přenos dat a spojení s počítačem. Třetí konektor pro poslech hudby má klasickou zdířku v podobě 3,5mm jacku. Záda telefonu zdobí stříbrně lemovaná čočka 3,2Mpx fotoaparátu a jemná mřížka hlasitého reproduktoru. Pod krytem nalezneme krom slotu na klasickou (mini)SIM kartu, také slot na microSD kartu v nejvyšší možné kapacitě 32 GB. Lze tak rozšířit vnitřní paměť o velikosti 256 MB, z níž pouze zhruba 100 MB je uživatelsky přístupných.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Boční profil ukazuje na současné poměry docela vysokou tloušťku 13 mm

Baterie telefonu netrpí pouze slabší kapacitou 1 110 mAh a průměrnou výdrží (při běžném užívání zhruba dva a půl dne), ale také špatným uchycením v zařízení. Při otevírání telefonu si proto raději přivolejte pomocníka, který vám pomůže vypadávající baterii chytit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Po baterií máme od Nokie jako dárek 2GB paměťovou kartu

Opravdu černý displej

Nezávisle na barevné variantě se dočkáte černého lemování displeje. Prostor nad displejem již nezůstal na rozdíl od Ashy 305 a 306 ozdoben pouze logem výrobce. Po jeho pravé straně Finové umístili i čidlo pro přiblížení a druhé čidlo pro automatickou regulaci jasu. Předem se smiřte s tím, že jas jinak než automaticky regulovat nelze. Posledním prvkem umístěným na přední stranu telefonu se stalo sluchátko s decentní černou krycí mřížkou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Technologie ClearBlack byla u Nokie dosud výsadou smartphonů, teď dostala černočerný displej i Asha 311

V případě Asha 311 jsme se dočkali kapacitního 3" TFT LCD displeje s rozlišením 240 × 400 bodů. Samotné rozlišení sice není kdovíjak vysoké, sem tam zahlédnete možná i jednotlivé pixely, dojem z obrazu však vylepšuje technologie ClearBlack. Ta má zajistit lepší čitelnost na slunečním světle snížením počtu odlesků díky integrovanému polarizačnímu filtru. Podání barev možná i díky zmíněné technologii působí věrohodně a reálně. Citlivost displeje snad ani není nutné příliš rozebírat, jedná-li se o kapacitní displej. Doteky pro jistou odezvu postačí opravdu jemné a nenásilné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ke konstrukčnímu provedení nemáme výhrady, výjimkou je až příliš volné uchycení baterie pod krytem

Záhadou oproti ostatním kapacitním displejům je využití multitouche pro zoomování. Samotná technologie multidotyková gesta dovoluje, ale zcela na ně zřejmě není připravena platforma Series 40. V galerii telefonu funguje známé gesto pinch-to-zoom. V internetovém prohlížeči však to samé gesto funguje pouze na některých stránkách, a to dokonce jen ve dvou polohách. Funkčně jde tedy o ekvivalent dvojitého poklepání na displej. Krycí sklíčko Gorilla Glass chrání displej před poškrábáním, před čím ho však neuchrání, je umazání. Otisky prstů a mastnota se na něm usazují s téměř stejně velkou zálibou, jako na zbytku telefonu.

Témata článku: Nokia, , LG Optimus, Nokia Asha 305, Nokia Asha 311, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Pocket, Malá úhlopříčka, Recyklovaný papír, Jednoduchý proces, Běžné užívání, Chytrá, Upravený systém, Postupné psaní, Rozšíření funkcí, Hora, Bílá plocha, Určité množství, Zvuk čistý, Měsíční pohled, Video soubor, Základní atribut, Mini SIM, Uzavřené prostředí, Nokia Asha