Nokia Asha 503: poslední svého druhu? [recenze]

Nokia Asha 503 chce zaujmout nejen svým ledovým vzhledem. Dokáže přesvědčit v boji s početnou základnou levných androidů?
Kapitoly článku

V balení se toho ukrývá více, než ve většině krabiček i mnohem dražších telefonů. Krom telefonu v něm totiž najedete nabíjecí adaptér, od kterého v tomto případě nelze samostatně oddělit kabel, pecková sluchátka a rovněž 4GB paměťovou microSD kartu. Nejde sice o převratnou hodnotu, avšak při vědomí, k jakému telefonu se dodává, je zcela dostačující. Mám tím na mysli, že hudby se vám na ní vejde dostatek a k ničemu jinému ji pravděpodobně potřebovat nebudete.

Nokia Asha 503
rozměry a hmotnost: 103 × 61 × 12,7 mm, 110 g
displej: 3,0", kapacitní TFT LCD, 240 × 320, 133 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3
paměť: ? GB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 200 mAh
procesor: neuvádí se
operační systém: Nokia Asha Platform 1.2
fotoaparát: 5MPx, video (320 × 240), blesk
19 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Uložen v ledu

Zcela originální je vzhled telefonu. Působí totiž, jakoby byl zamrzlý v kostce ledu. Ve spojení s výraznou barvou tak může tento model zaujmout nejednoho uživatele. Právě ta „ledová“ vrstva je od telefonu oddělitelná, protože tvoří jeho kryt. Pod ním se ukrývá vyjímatelná baterie a sloty pro paměťovou microSD a microSIM kartu. K dílenskému zpracování nemáme absolutně žádnou výtku. Vše velmi dobře lícuje a telefon v ruce působí velmi bytelně. Přesně tak, jak to známe především od pověstných starších Nokií.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
My jsme k testu dostali černou variantu, která svůj nevšední design nedokáže tolik prodat.

Přední stranu okupuje zejména 3palcový TFT displej. Už při prvním pohledu je jasné, že se nechlubí převratným rozlišením. Jeho hodnota činí 240 × 320 pixelů, což se rovná jemnosti 133 PPI. Dokáže zobrazit max. 256 tisíc barev a je schopný reagovat maximálně na dva dotyky najednou. Svými schopnosti rozhodně nevyniká, avšak potěší poměrně věrné podání barev, a také na slunci je dobře viditelný. Před mechanickým poškozením ho pak chrání tvrzené sklo Gorilla Glass (zřejmě první generace).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Menší velikost je příjemným odklonem od dnešního trendu.

Jedno tlačítko a pak gesta

Pod displejem nalezneme jediné systémové tlačítko, které slouží jako krok zpět. Bohužel není osvícené, tudíž v noci můžete mít trochu problém ho nahmatat. Krom toho už je na přední části pouze logo výrobce a sluchátko. Notifikační dioda sice chybí, avšak velmi zdatně ji dokáže nahradit Rychlý přehled, který zobrazuje aktuální čas a případně i právě zmeškanou událost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zaoblené hrany telefonu zajišťují příjemný a pohodlný úchop.

Tlačítka pro ovládání hlasitosti byla umístěna na pravý bok, stejně jako uzamykací/vypínací tlačítko. Na horní hraně poté naleznete konektor pro microUSB kabel, jenž budete využívat k nabíjení nebo komunikaci s počítačem. Nechybí zde ani 3,5mm jack pro připojení sluchátek. Levý bok zůstal netknutý a podobně je na tom i spodní hrana, kterou narušuje uprostřed pouze mikrofon. V horní polovině zadní části je připraven 5Mpix fotoaparát s přisvětlovací LED diodou a konečně ve spodní části se nachází hlasitý reproduktor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon s rozměry 102.6 × 60.6 × 12.7 mm rozhodně nepatří k těm nejužším. Jeho hmotnost je 110 gramů.

Tento model nebude vítězit ve výkonnostních testech a upřímně řečeno ani nepotřebuje. Své cílové skupině přináší poměrně rychlé prostředí, když startování aplikací probíhá v řádech vteřin a také další úkony telefony plní bez většího zadýchání. Jen pro úplnost tak uvádím, že Ashu 503 pohání jednojádrový procesor s taktem 1 GHz. K dispozici mu přitom je také 256MB RAM paměť. Vnitřní paměť dosahuje 174 MB, když jde dále rozšířit i o paměťovou microSD kartu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vedle fotoaparátu se nechází přisvětlovací LED dioda.

Labutí píseň?

Nokia Asha 503 stojí, stejně jako její předchůdci, na pomezí mezi chytrým a hloupým telefon. Blíže však má k tomu chytrému. Běží na softwarové platformě Nokia Asha 1.2. Svým vzhledem připomíná zejména poslední verze Symbianu a pohybem v prostředí (gesty) nezapře ani inspiraci v MeeGo. Vše začíná na zamknuté obrazovce, kde se zobrazuje čas a zmeškané události. Přejetím ve vodorovném směru (nezáleží z které strany) se dostanete na základní obrazovku. Tu tvoří seznam aplikací, přičemž pohybem dole i doprava se dostanete do přehledu. Ten zobrazuje většinu akcí, které jste s telefonem provedli dříve. Poslední, spuštěné aplikace, poslední nainstalované, vaše příspěvky na sociálních sítích nebo poslední nafocené snímky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Je otázkou, zda v případě, že se v následujícím týdnu v Barceloně dočkáme Nokie s Androidem, bude pokračovat i vývoj tohoto systému.

V prostředí se pohybujete buď pomocí senzorového tlačítka pod displejem. To vždy, když se chce dostat o krok zpět, případně pokud se chce z aplikace nebo nastavení rychle dostat do seznamu aplikací, přejedete z levého nebo pravého okraje displeje na druhou stranu. Pohybem z horního okraje dolů zobrazíte roletku, kde naleznete čtyři rychlé přepínače Wi-Fi, Bluetooth, datových přenosů a režimu zvuku. V případě, že máte zmeškanou událost, zobrazí se zde i ona. Jestliže se pak ve spodní části displeje zobrazí tři pod sebou poskládané pomlčky, znamená to, že můžete z dolního okraje displeje „vytáhnout“ kontextovou nabídku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V prostředí nechybí ani jednoduchý správce souborů a správa účtů.

Kontakty můžete importovat do telefonu z jiných zařízení, případně je synchronizovat s vašim e-mailovým účtem, Facebookem atd. Ke každému kontaktu pak lze přidávat většinu myslitelným poznámek a údajů. Pro rychlejší pohyb v adresáři lze použít posuvník na pravé straně displeje, který však nedisponuje jednotlivými písmeny. Samotné telefonování probíhá naprosto bez problémů, když si ani jedna ze stran nestěžovala na kvalitu hovoru. Přehled o provolaných minutách pak poskytuje jednoduchý čítač.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí číselníku a stav při hovoru.

Nokia Asha 503 se dodává v balení s 1 200mAh baterií. Papírové materiály uvádí, že výdrž může šplhat až ke 35 dním. Realita je samozřejmě někde úplně jinde. V případě, že telefon nebudete podrobovat testům výdrže, ale naopak bude pracovat v běžném provozu. Dokáže se jeho výdrž vyšplhat zhruba na 2-3 dny. Pokud byste omezili veškerou synchronizaci a snížili jas displeje, dokázal by zcela jistě vydržet i 4 dny bez potřeby dobíjení. 
 

Témata článku: Nokia, Smartphony, Recenze, Software pro mobily, Symbian, Nokia Asha 503, Nokia Asha 503 Dual SIM, Nejistá budoucnost, Druh, Plants vs Zombies, Vyjímatelná baterie, Nejnutnější případ, Adresní řádek, Známý nešvar, Rychlé prostředí, Dnešní trend, Asha, Real Football, Netradiční design, The Sims, Dolní okraj, Startování, Nokia Asha, Labutí píseň, Systémové tlačítkoSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
Jak prolomit zapomenuté heslo ve Windows 10. Je to až překvapivě snadné...

Jak prolomit zapomenuté heslo ve Windows 10. Je to až překvapivě snadné...

V době, kdy je tlak na volbu co nejsilnějších hesel, není nic výjimečného, když heslo zapomenete. Co ale dělat, když se pak nemůžete dostat do Windows?

Antonín Trčálek
NávodyHesloWindows 10
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView