Nokia BH-302: s broukem v uchu (test)

Bezdrátové sluchátko BH-302 je výstředním a atypickým doplňkem módních kolekcí finské Nokie. Svojí nabídkou tak může oslovit mnohé.

Provokovat od první chvíle – tak zřejmě toto měli na mysli designéři Nokie, když do výroby navrhovali vzhled nového bezdrátového Bluetooth sluchátka Nokia BH-302. Přestože se BH-302 víceméně drží již osvědčeného konceptu L’Amour Edition, díky výrazně lesklému povrchu vynikne mnohem více, než samotné telefony z této edice – Nokia 7360, 7373 a 7390.

Krasavec jen co je pravda

Svoji příslušnost ke stylové kolekci dokládá BH-302 barevnou kombinací černo-zlatých odstínů, ale také ozdobnými motivy na povrhu. Kromě varianty Circular Bronze, kterou si můžete prohlédnout na detailních fotografiích, nabízí společnost i verzi Curly Bronze, na níž nejsou motivy tolik výrazné. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Varianty: Circular Bronze • Curly Bronze

Nokia BH-302 je rozměry 53 × 23 × 13 mm a hmotností 15 g jedno z nejmenších bezdrátových sluchátek, které lze na našem trhu dostat. I přes svoji velikost ale posazená v uchu výrazně vyniká.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
A zlaté náušnice už nepotřebujete...

Asi hlavním parametrem bezdrátových sluchátek je baterie a její výdrž. V Nokii BH-302 najdete baterii typu Li-Poly s kapacitou 140 mAh, která by měla zajistit až 195 hodinovou pohotovost a až 10 hodin nepřetržitého telefonování. V reálu se hodnoty pohybují níže, v našich testech vydrželo sluchátko v pohotovosti kolem 165 hodin. Doba nabíjení je podle zbytkové kapacity energie v baterii asi 2 hodiny, přičemž je možné využít nabíječek novějších typů AC-3, AC-4 a DC-4 se zúženou koncovkou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tlačítko na všechno

Základním ovládacím prvkem sluchátka je kruhové tlačítko umístěné mezi motivy na spodní straně a logem společnosti. Klávesa slouží zároveň jako kontrolka prováděných akcí. Je možná trochu škoda, že světlo kontrolky je modré, a neladí tak zrovna ideálně s celkovým zpracováním BH-302. Jeho delším přidržením (cca 6 sekund) sluchátko přepnete do pohotovostního režimu, chcete-li aktivovat mód, v němž sluchátko naleznou okolní telefony, přidržte tlačítko ještě o dvě vteřiny déle. Správné spárování s telefonem potvrdí sluchátko pěti krátkými bliknutím kontrolky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Hlavní ovládácí tlačítko • tlačítka na boku • mikrofon

Spolu se sluchátkem je v balení dodáván klip, bez něhož se při použití neobejdete. Sluchátko samotné totiž v uchu nedrží. První naaranžování spony zabere trochu více času. Klip je otočný, lze jej tedy umístit jak na pravé, tak na levé ucho bez nutnosti vytahování z držáku. Na každém uchu jej můžete dále pootáčet a upravovat, aby seděl co možná nejlépe. Přesto vás kvůli absenci jakéhokoliv pryžového povlaku bude, než si ucho zvykne, tlačit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Klip si snadno přizpůsobíte svému uchu

Ne příliš pozitivní zkušenosti mám se samotným nošením sluchátka v uchu. Na první dojem působí headset velmi pevně, nehne se a drží jako přibytý. Při pohybu se ale sluchátko chvílemi uvolní a budete si jej v uchu muset upravit. Samozřejmě záleží na tvaru a velikosti ucha, některým uživatelům může uchycení BH-302 činit problémy, jiní budou maximálně spokojení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Sponu lze tvarovat

Středové tlačítko je centrálním ovládacím prvkem i v případě, že už je telefon spárován. Jeho stisknutím aktivujete funkci hlasového vytáčení, delší přidržení vyvolá hovor s posledním volaným účastníkem. Jedním stisknutím také hovor přijmete nebo ukončíte, delší stisk jej odmítne nebo přidrží na lince.

Zalekne se konkurence?

Na horní straně sluchátka je umístěna zdířka pro připojení nabíječky, napravo kolébková klávesa pro regulaci hlasitosti hovoru. Strany kolébky nejsou příliš vystouplé, navíc je tlačítko vcelku tuhé, takže manipulace s ním není zrovna jednoduchá. Na druhou stranu ale máte jistotu, že i při méně šetrném zacházení jej omylem nestisknete. Úroveň hlasitosti sluchátka je při tisknutí tlačítka indikována na displeji telefonu. S maximální úrovní si vystačíte i v hlučnějším prostředí.

Nokia BH-302
bezdrátové Bluetooth sluchátko
rozměry53 × 23 × 13 mm
hmotnost15 g
baterieLi-Poly 140 mAh
- pohotovostaž 195 hodin
- hovoraž 10 hodin
- nabíjeníasi 2 hodiny
Bluetoothv2.0 s EDR
- profilyHands-Free 1.5, Headset 1.1
cena1 290 Kč


Co může Nokia BH-302 nabídnout? Drobné rozměry, nízkou hmotnost, netradiční design a vcelku solidní výdrž. Ve stejné cenové hladině, kterou Nokia pro BH-302 stanovila, lze ale koupit několik minimálně stejně kvalitních konkurentů mnohem zvučnějších jmen.

Váš názor Další článek: Motoroly kam se podíváš (aktuální ceník)

Témata článku: Nokia, Příslušenství, Nokia 7360, Test, Brouk, Zlatý odstín, První chvílePozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Lunární rover LTV, kterým budou astronauti jezdit po Měsíci, musí zvládat i extrémně mrazivé počasí

Lunární rover LTV, kterým budou astronauti jezdit po Měsíci, musí zvládat i extrémně mrazivé počasí

** Astronautům na Měsíci se bude hodit výkonné vozidlo, se kterým by mohli brázdit lunární krajinu ** Tím by se měl stát Lunar Terrain Vehicle (LTV) ** Na konceptu tohoto roveru se již usilovně pracuje

Stanislav Mihulka
MěsícNASA
Nejlepší herní notebooky i pracovní stroje pod stromeček. Nemusíte platit ranec, abyste si užili kvalitu

Nejlepší herní notebooky i pracovní stroje pod stromeček. Nemusíte platit ranec, abyste si užili kvalitu

Výborné notebooky najdete už kousek nad hranicí 20 tisíc, přičemž dražší stroje nabídnou nejen vyšší výkon, ale i lepší provedení. Hlavně si už můžete vybírat notebook přímo na míru konkrétním požadavkům.

Tomáš Holčík
Notebooky
Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída