Američané totiž jen horko těžko rozdýchávají jeho cenu. Stojí 299 dolarů „a vaši duši“, píší tamější servery.
Nokii se v Americe tradičně příliš nedaří, přesto nebo možná právě proto pustila na tamější trh svůj „nabušený“ Booklet 3G. Mini-laptop uvádí finský výrobce na americký trh ve spolupráci s operátorem AT&T, obchodním řetězcem Best buy a společností Microsoft, jejíž „sedmičkové“ Windows Booklet pohánějí.

Takový pohled se vám v USA hned tak nenaskytne, obyčejnější netbook tam totiž stojí zlomek ceny toho od Nokie
Asi vás bude zajímat cena této mobilní vychytávky, ale nejdříve trochu pochvaly od dvojice Steve Ballmer a Olli-Pekka Kallasvuo. Prohlášení šéfa softwarového giganta není příliš zajímavé, jen takové ty řeči o tom jak si váží toho, že Finové se rozhodli vsadit na Windows a jak je to pro spotřebitele skvělé.

| Nokia peče s Microsoftem V chytrých telefonech finského výrobce se brzy objeví software redmondského giganta. Pro začátek balík Office Mobile, spolupráce se bude ale prohlubovat. |
S ohledem na celkovou sumu, kterou si zakoupení 3G Bookletu vyžádá mne ale zaujalo prohlášení výkonného ředitele Nokie. „S kombinací elegantního designu, bohaté výbavy a konkurenceschopné ceny – společně s novým operačním systémem Windows 7 od společnosti Microsoft, celonárodním pokrytím 3G operátora AT&T a celostátní sítí prodejen Best Buy – věříme, že máme výherní kombinaci pro americké zákazníky.“ A hned vám řeknu proč.
Typicky česká cena
Šikovný netbook se bude prodávat s dotací za cenu 299 dolarů (5 175 Kč), přičemž jde ještě navíc o zaváděcí cenu. To zase není tak strašné, ale nesmíme zapomenout na dvouroční kontrakt a měsíční poplatek 60 dolarů za data. To už za těch čtyřiadvacet měsíců máme 1 440 dolarů, tedy dle aktuálního kurzu téměř pětadvacet tisíc korun. No a když to sečteme dohromady máme rovných 30 000 Kč. A to už je pro Američany hodně silná káva.
Nokia Booklet 3G bude skvělý ale příliš drahý netbook
Pokud by taková cena byla nasazena u nás, jakože by to odpovídalo pokud vzpomeneme na nabídku netbooku Dell od O2, který byl při ceně 12 000 Kč k mání za korunu s dvouletým úpisem k placení neomezeného datového paušálu za 1 000 Kč, tak zde máme nádherný a ojedinělý případ, kdy se dostala do USA, řekl bych, „česká“ nabídka. Myslím tím, že cena počítače i služby přesně odpovídá tuzemským poměrům a můžeme se jí reálně dočkat i u nás.

| Stačí prozkoumat nabídku řetězce Best Buy a bez problémů najdete srovnatelně výkoný netbook za cenu 400 dolarů bez jakýchkoli datových paušálů, tedy zhruba 7 000 Kč. Například již zmiňovaný Dell. U nás stojí stejné modely o 3 až 4 tisíce korun více. |
Ale proč to celé píšu. Američané jsou totiž zvyklí nakupovat spotřební věci a elektroniku za pár „babek“ o poplatku za připojení nemluvě. No dobrá, jsou zvyklí na ceny dejme tomu o třetinu nižší než platíme my a v tom je kámen úrazu a dle mého i obrovská mýlka šéfa Nokie, který mluví o konkurenceschopné ceně. Když jsem totiž v úterý četl článek na serveru Gizmodo s titulkem „Moc pěkný Nokia Booklet 3G za 299 dolarů a vaši duši u AT&T“, tak jsem hodně pobavil.
Američanům se dělá nevolno
Celkové náklady na netbook totiž Američané jen horko těžko rozdýchávají a nevylučuji, že s některým plnoštíhlejším jedincem může částka 1 739 dolarů za malý notebook takříkajíc seknout. A co teprve kdyby Američanům zavedli stejné ceny mobilních služeb jako platíme operátorům my? To by bylo teprve pozdvižení. Pár bussinessmanů si netbook určitě koupí, ale mám za to, že s Amerikou vsadila Nokia na špatnou kartu.
Na závěr vám bohužel ani nemohu sdělit, kdy se Bookletu 3G dočkáme u nás. Psát si o něj Ježíškovi je ale zbytečné.