Nokia: budoucnost, nové mobily a technologie

Vybrali jsme to nejzajímavější a nejdůležitější z budoucnosti telefonů značky Nokia. Co nás v ČR čeká?

Ve středeční živé diskuzi jste se mohli ptát Michala Hyského, business development managera a Michala Reitera, product managera z českého zastoupení společnosti Nokia. Nechce se vám číst těch několik desítek otázek? Vybrali jsme ty nejzajímavější a doplnili je stručným komentářem.


 
Filip Kůžel:
Když už jsme naťukli poslední tři novinky… Kam byste je v portfoliu značky zařadili? Už jste nové tři typy viděli? Jak funguje zavírání „foldu“ s elektromagnety, jak ovládání poklepáváním a jak redukce šumu u slideru 3600?

Michal Hyský: Nokia 6600 slide a 3600 slide by měly navázat a podpořit trend rostoucí obliby slidů. Tyto telefony jsou určeny pro každého, kdo má v oblibě větší displej a větší klávesnici.

Funkce ovládané poklepáním fungují opravdu dobře – stačí např. dvakrát poklepat na telefon a na displeji se zobrazí aktuální čas. Elektromagnetické otevírání kloubu funguje jako dva magnety, které se odpuzují. Stisknutím tlačítka na boku telefonu dojde k „odpuzení“ horní části telefonu od dolní a telefon se plynule otevře.

Náš komentář: Dvě z nových stylových Nokií mají pohybový senzor. Ten není mezi Nokiemi žádnou novinkou, jak je vidět, bude se hodně rozšiřovat. Mimo to jsme se dozvěděli i to, že "Některé vychytávky tohoto typu v telefonech Nokia již máme a další určitě plánujeme." (Michal Reiter). A elektromagnetické ovládání je opravdu zajímavá věc.


 
jiri:
Pane Hyský, kdy myslíte, že se v ČR dočkáme mobilní televize stanardu DVB-H?

Michal Hyský: Pokud vše půjde dobrým směrem, již na konci letošního roku. Obecně bychom se ale spíš měli ptát potenciálních provozovatelů této služby.

Náš komentář: Po Nokii N96 přijdou další Nseries s integrovanou DVB-H televizí. Můžeme se těšit i na příslušenství.


 
Keet:
Ahoj, zajímalo by mě, jestli Nokia chystá podobné stroje jako jsou HTC Kaiser, nebo E-Ten s QWERTY klávesnicí?

Michal Hyský: Ano, chystá – více ale zatím nemůžeme prozradit :)

Náš komentář: QWERTY klávesnici má dnes jen Nokia E90 a E61i, jak jsme si ale mohli přečíst v jiné odpovědi, žádný nástupce prý v tomto roce nebude. Tímto se tedy potvrzují spekulace, že by Nokia mohla vypustit nějaký N-series přístroj s (nejspíše vysouvací) plnohodnotnou klávesnicí.


 
banan16:
Dobrý den... Chci se zeptat, kdy a jestli vůbec, by mohla přijít na trh nějaká Nokie s dotekovým displejem (napr. Nokia 5800 XpressMedia)? Děkuji za odpověď.

Michal Reiter: Dobrý den, na telefon Nokia s dotykovým displejem se určitě můžete těšit, termín ale v tuto chvíli oznámit nemůžeme.

Náš komentář: To v podstatě není žádná novinka, ale proč si nepřipomenout, že nedávno unikla podrobná specifikace i fotografie nejspíše první dotykové Nokie.


 
Biser Borisov:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat kdy se objeví na český trh nová Nokie N78? Děkuji

Michal Hyský: Druhá polovina května. Očekávaná cena je cca 12 000 korun.

Náš komentář: Kromě Nokie N78 jsme se dozvěděli i o dostupnosti Nokie 6220 classic a 6210 Navigator. Ty budou v srpnu, Nokia N96 ale bohužel nebude dříve než na Vánoce.


 
Jirick: Dobrý den, proč tefony Nokia se Symbianem (např. N93) neumí ořezat háčky a čárky u textovek, když telefonům jiných značek to nedělá problémy?

Michal Hyský: Nová generace operačního systému S60 3.2 bude již tuto funkci umožňovat (prvním telefonem bude N78).

Náš komentář: Na to jsme čekali už hodně dlouho, ale podle nejnovějších informací už diakritiku ořezává i nejnovější firmware pro N82 a N95 8GB.


 
M1R3K:
Prozradíte čtenářům MobilManie, jaké mobilní telefony používáte? Nokii, či snad jinou značku?

Michal Reiter: Michal R. N78 + N96, Michal H. N82 + 5310XpressMusic :))

Náš komentář: Je vidět, že Nokia N78 a N96 se již pilně testují a vylaďují pro český trh. My ale můžeme do Vánoc jen závidět. A abyste si nemysleli, iPhone v české, ani slovenské Nokii nemá nikdo.


 
Marek Mikuš:
Dobrý den, jsem velký fanoušek Nokií. Od dob telefonu Philips Fizz jsem měl vždy Nokii a teď s napětím očekávám typ E71, současná 9300i už mi v mnoha funkcích a parametrech nestačí. Jsou již nějaké informace, kdy bude představena a hlavně kdy bude dostupná v ČR? Děkuji mnohokrát

Michal Reiter: Děkujeme za důvěru :) Spekulace o Nokia E71 nemůžeme komentovat :))

Náš komentář: Nokia E71 a E66 jsou nyní asi nejdsikutovanějšími tajnými "úniky" z Nokie. My víme, že by měly být v prodeji až po druhém kvartálu tohoto roku, představeny budou nejspíše už 8. května.


 
Dittja
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli společnost nokia chystá pro evropu také nějaký mobilní telefon s operačním systémem Windows Mobile. Pokud ano kdy zhruba? Pokud ne, z jakého důvodu? Předem děkuji za odpověď

Michal Hyský: Ne, zatím nic takového nechystáme. Věříme, že operační systém Symbian je mnohem výhodnější a univerzálnější pro mobilní smartphony.

Náš komentář: Vypadá to, že Nokia opravdu zůstane u Symbianu a nebude chtít dohnat Sony Ericsson s jeho Xperií.


 
Stedy
: Dobrý den, proč nejde u Nokie N95 8GB otevřít webový odkaz v novém okně? Děkuji

Michal Reiter: Dobrý den, děkujeme za připomínku, předáme ji našim vývojářům.

Náš komentář: Toto je snad jediný neduh jinak výtečného prohlížeče. Schválně, jestli se tato možnost objeví v nové verzi, co myslíte?


 
Ivo Kocera:
Dobrý den, zajímalo by mě, co všechno se musí udělat se surovým telefonem, aby byl připraven pro český trh. Opravdu to celé trvá půl roku, který uteče od premiéry telefonu k jeho vstupu na český trh?

Michal Hyský: Jedná se o celou řadu kroků. V první řadě jde o odlazení softwaru a hardwaru pro produkt samotný. Následuje testování telefonu operátorskými skupinami a příprava lokalizace a customizace pro český trh.

V některých případech se produkty uvádí v tzv. vlnách. To znamená, že se daný produkt začne prodávat v předem vybraných zemích a poté v ostatních státech.

Náš komentář: Trochu techničtější otázka, ale zajímavá odpověď. Cesta telefonu od představení do rukou majitelů je opravdu dlouhá.


michal250: Dobrý den chtěl bych se vás zeptat na budoucnost Nokie. Budete dávat do nových mobilů DVB-H přijímače? Dále nevím proč nedaváte xenonový blesk do nových Nokií, ale řešíte to diodami a proč tam neintegrujete optický zoom když Samsung už ho má alespoň v jediným telefonu. Budete i integrovat v budoucnu nějaké čipy na placení mobilem? A jak to bude s integrací technologií LTE a projektory v mobilu? Děkuji.

Michal Hyský: Dobrý den,

ad1) ano, DVB-H budeme integrovat zejména do Nseries produktů

ad2) Xenonový blesk je vhodný pro focení, ale nevhodný pro video. Proto Xenon přidáváme výhradně do fotomobilů

ad3) raději než na optický zoom se soustředíme na kvalitní optiku, která zajistí nejlepší možný výsledek.

ad4) ano, Nokia je pravděpodobně nejdále v Evropě s integrací NFC chipů do mobilních telefonů. Již příští rok tak bude možné platit mobilem (stejně jako platební kartou) i v ČR.

ad5) LTE je také naší prioritou, ale dříve jak v roce 2011-2012 komerční provoz nečekejte.

Náš komentář: Vypadá to, že Nokia už opravdu nebude zvyšovat počet megapixelů a zaměří se především na kvalitní optiku, i na úkor "papírových" parametrů. Zajímavě zní také možnost plateb pomocí technologie NFC, možná se bude prodávat Nokia 6212 classic i u nás.


 
m:
Nechcete mi dát N95ku zdarma?

Michal Reiter: Chcete ji zaslat faxem nebo e-mailem? :))

Náš komentář: A na závěr něco vtipnějšího :)


Další závěry:

  • Připravují se další možnosti platby pro N-Gage hry
  • První "hloupá" Nokia s plnohodnotným Wi-Fi, Nokia 6300i, rozvíří české vody už v průběhu června
  • Nokia bohužel nechystá žádný další odolný telefon
  • Místo telefonu na dvě SIM karty bude Bluetooth headset pracujísí s dvěma telefony
  • Do většiny přístrojů střední a vyšší třídy se bude integrovat GPS
  • Nokia Maps 2.0 ve finální verzi vyjde již koncem května
  • FW customizované pro operátory budou dále vycházet se spožděním a nebo nemusí vyjít vůbec. Může za to dukladné testování samotného operátora
  • Hlavní prioritou v následujících letech bude navigace, mobilní televize a internet
Diskuze (10) Další článek: Nokia odtajnila tři futuristické koncepty

Témata článku: Nokia, Apple iPhone 4GB, Nokia 5800 Navigation Edition, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia 6212 classic, Nokia 6300i, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Nokia E71, Nokia E90, Nokia N78, Nokia N96, Nokia N-Gage, Zajímavá věc, Možný výsledek, Fold, Budoucnost, Podrobná specifikace, Velký fanoušek, Nov, MOBI, Hloupá nokia, Nejnovější firmware, Philips Fizz