Nokia C1-02: když chcete značkový lowend [test]

Telefon nižší třídy si nedělá ambice být bestsellerem. Hodně zájemců však zláká kvalitní klávesnicí a hlavně příznivou cenou.

Novinka Nokie se zařazuje mezi telefony, které za rozumnou cenu poskytnou základní funkce a dlouhou výdrž. Také postrádá fotoaparát, který řada potenciálních majitelů stejně nepožaduje. Na druhou stranu obsahuje slot microSDHC karet, 3,5mm jack a FM rádio, takže poslech hudby není problém.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokii C1-02 seženete hned v několika barvách

Klíčové vlastnosti:

  • vystouplá tlačítka kvalitní klávesnice
  • 3,5mm jack, FM rádio, přehrávač a slot na paměťovou kartu
  • dlouhá výdrž

Hlavní nedostatky:

  • příliš nízké rozlišení displeje
  • zcela chybí fotoaparát
  • lesklá celoplastová konstrukce

Nokia C1-02
Klepněte pro větší obrázekTelefon nižší třídy, který poskytuje základní výbavu pro volání SMS i přenos dat (přes GPRS) a navíc je vybaven hudebním přehrávačem a slotem pro paměťové karty microSDHC.rozměry a hmotnost: 108 × 45 × 14 mm, 78 g
displej: 1,8'', TFT LCD, 128 × 160
sítě: GSM (dvě pásma), GPRS (80|40 kb/s)
konektivita: USB, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 64 MB, microSDHC
baterie: 800 mAh
operační systém: Nokia Series 40 6th Edition Lite
24%
hardware
69%
software
kataloginfo výrobce
cena: 1 200 Kč

Nabíjet netřeba

Nokia C1-02 se vyrábí ve čtyřech barevných variantách, kromě testované černé se v obchodech může objevit tmavě modrá, fialová a šedá. Černá vypadá rozhodně konzervativně, konstrukce je prostá nějakých designových úletů. Nokia do velkých rozměrů nenarostla a je to dobře, díky nízké hmotnosti jen 78 g je velmi skladná a nenápadná při nošení. Pokud byste o ni měli strach a často ji hledali, využijte očko na horní straně k zavěšení na poutko.

Plastová konstrukce má zkosené hrany, rytmus zaoblení ruší jen ostřejší horní hrana. Čelní plast je hladký do té míry, až si libuje v zachytávání otisků. Ty se drží jak v oblasti tlačítek, tak na displeji, stačí však přetřít o oblečení a máte vystaráno. Nevelký barevný aktivní displej dostal úhlopříčku jen 1,8" a nižší rozlišení 128 × 160 bodů. Prostor pod displejem vyplňují symetricky rozmístěná tlačítka podsvícená jasným bílým světlem. Díky vzájemnému oddělení tlačítek od sebe se jen tak nespletete při zadávání znaků. Tlačítka se vyrobila z tvrdé gumy se zdrsněným povrchem, na stisk reagují přesně a tichým cvaknutím. Podobné pohodlí jako tlačítka nabízí čtyřsměrová klávesa, jejíž lesklý obvod je z vnitřní strany také podsvícen. Dobře se tiskne i zapuštěný potvrzovacíc střed.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Levná Nokia více tlačítek nenabízí, nedostalo se ani na dvojtlačítko hlasitosti hovoru nebo poslechu. Horní strana poskytuje jen 3,5mm jack sluchátek, žádná však od výrobce darem nedostanete. Vpravo se budete dívat často, tam dostal místo tenký 2mm konektor nabíječky. Vedle umístěná krytka uschovala microUSB slot. Z něj se bohužel Nokia nedá nabíjet, a to ani nabíječkou, ani z počítače. Slouží výhradně pro komunikaci s počítačem a přesuny dat.

Zadní kryt se neodsouvá, nýbrž doslova páčí nehtem. Na svém místě drží pevně a neprohýbá se, nečekejte ani povrznutí, a to je dobře. Mřížka naznačuje hlasitý reproduktor a nutno podotknout, že zvonění mobilu snad nejde přeslechnout, natolik je hlučný. Pod krytem se vklínila 800mAh baterie typu BL-5CB. Udávaná výdrž 500 hodin (22 dní) je trochu nadsazená, v praxi však počítejte s tím, že několik dní nabíječku neuvidíte. Drobný akumulátor kryje slot SIM karty, zásuvku microSDHC karty hledejte z boku. Ani tady se výrobce nepředal, kartu si musíte pořídit na další náklady, při testu telefon spolehlivě komunikoval s 32GB verzí.

Bez rychlých dat

Zapnutí mobilu je svěřeno červenému sluchátkovému tlačítku. Po zapnutí se budete dívat na zřetelný rastr displeje, daň za nízké rozlišení. Jas ani kontrast obrazu nelze ovlivnit, určitě potěší automatický zámek klávesnice po vybrané době. Neaktivní displej po rzosvícení prozradí zmeškané události a přesný čas digitálními hodinami. V prostředí platformy Series 40 šesté edice lite se dá pohybovat svižně. Vyladit se dá čtyřmi grafickými tématy, nastavit si můžete i funkce dvojice kontextových tlačítek pod displejem, stejně jako aplikace ke spuštění jedním ze směrů ovládací klávesy. Zvětšovat se dá písmo ve zprávách a kontaktech, jinde to nefunguje. Zobrazení hlavní nabídky si tradičně nastavíte jako mřížku, seznam nebo zjednodušeně. Poslední možnost ukazuje jednotlivé ikony přes celý displej a jsou parádně čitelné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Paměť mobilu čeká na uložení 1 000 vícepoložkových kontaktů, počítá se s skupinami i rychlou volbou z klávesnice. Seznam ukazuje obsah paměti i SIM karty najednou, podporuje zobrazení fotografií u kontaktů. Ze seznamu odešlete rovnou vizitku, vyhledávání probíhá postupným psaním znaků. Mobil samozřejmě disponuje vyzváněcími profily i módem Letadlo, veškerá komunikace se eviduje v protokolu. Ve zprávách se Nokia také neztratí, kromě SMS a MMS obsahuje i e-mailového klienta. Editor je společný a píše se na třech řádcích, po přídání objektu do zprávy se ta změní na MMS.

Prohlížeč Opera Mini ukáže internet díky GPRS přenosům, rychlejší EDGE Nokia nenabízí. Další zábavu mohou zařídit tři javové hry, další si stáhnete a nainstalujete sami. Osvědčený přehrávač hudby obsahuje knihovnu hudby, umí hrát na pozadí. FM rádio naladí po připojení sluchátek dostupné stanice a uloží je. Taktéž prozradí informace z RDS a zahraje na pozadí, stanici uvidíte na pohotovostním displeji; jen ta sluchátka musíte dokoupit vlastní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Sbírka aplikací není nijak překvapivá, kalendář umí zapsat šest typů událostí, včetně narozenin a výročí, vhod mohou přijít stopky, minutka, záznamník, poznámky, či kalkulačka. Pokud snad náhodou využíváte často minutku, stačí na pohotovostním displeji zadat číslo a z menu Volby spustit odpočítávání přímo. Milovníky aplikací potěší i předinstalovaný správce výdajů, převodník jednotek a ukazatel světového času. Samostatnou položkou je opakovaný budík s výběrem melodie i délky odložení.

Nokia C1-02 ukazuje, že umí být dobrou společnicí těm uživatelům, kteří od mobilu chtějí základní funkce a netouží po rychlých datových přenosech, velkém displeji a také fotoaparátu. Bytelná konstrukce odolá nějakým pádům, pro poslech hudby počítejte s investicí do karty a sluchátek.

Diskuze (66) Další článek: Týden mobilně 82: čínská invaze

Témata článku: Nokia, Recenze, Lowend, Nokia C1-00, Nokia C1-01, Nokia C1-02, Digitální hodina, Automatický zámek, Test, Designový úlet, Bytelná konstrukce, Aktivní displej, Udávaná výdrž


Určitě si přečtěte