Nokia C2-05 a X2-05: pohrobci starého značení

Nokia uvede ještě před Vánocemi do prodeje dva levné telefony Series 40. Nečekejte žádné překvapení, jen co možná nejnižší cenu.

Nokia představila dvojici nových mobilů bez otevřeného systému, pracující s platformou Series 40. Obě novinky vycházejí z již existujících modelů a možná proto Nokia v obou případech ještě setrvala u starého systému značení s písmenem a trojicí číslic. Novinky značí C2-05 a X2-05. Ohlášené nové modely se Symbianem přitom už písmeno v názvu neobsahují.

Jde opět o jednoduché telefony, které mají oslovit hlavně mladší generaci méně náročných uživatelů v méně mobilně rozvinutých zemích. Společný oběma novinkám je internetový prohlížeč Nokia Browser (dříve představený jako Ovi Browser), jenž díky zpracování a komprimaci stránek na vlastním serveru šetří přenesená data.

Nokia C2-05: vysouvání s barvičkami

První ze dvou novinek je po vzoru svých předchůdců C2-02 a C2-03 vysouvací konstrukce. Chybí však možnost ovládání na dotykovém displeji, telefon tedy nepatří do rodiny Touch & Type. Tím se ušetřilo na výrobních nákladech a mobil se může prodávat levněji. Vedle prohlížeče nabídne i přístup do obchodu s aplikacemi Nokia Store, vzhledem k omezení na platformu Java ale půjde spíše o jednoduché hry a tapety. Nezapomnělo se ani na podporu multimédií včetně přehrávání MP3 a MP4 souborů či FM rádio.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Z pohledu hardwarové výbavy telefon nabídne pouze dvoupalcový nedotykový displej s rozlišením 240 × 320 bodů a schopností zobrazit 65 tisíc barev. Pro telefonování jsou podporována pásma 900/1 800 MHz, resp. 850/1 900 MHz. Ve výbavě dále najdeme VGA fotoaparát, microUSB, Bluetooth či podporu paměťových karet microSD do 32 GB. Součástí standardní výbavy také má být stereo headset.

Novinka má rozměry 99,4 × 47,8 × 16,3 mm a hmotnost těsně pod 100 gramů. Nokia C2-05 bude dostupná ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku, hlavním odbytištěm telefonu bude Čína. Koncová cena by po přepočtu neměla přesáhnout 1 500 Kč, na výběr bude z několika barevných variant, např. růžovo-černá nebo modro-černá.

Nokia X2-05: na hudbu levně

Také Nokia X2-05 má svého předchůdce v podobě hudebního modelu X2-00, ale i úplně základní řady X1. Jde tedy o telefon klasické konstrukce s mírně prohnutými zády do vaničkovitého tvaru. Vedle prohlížeče Nokia Browser a přístupu na obchod Nokia Store najdeme v telefonu i přednahrané klienty sociálních sítí Facebook a Twitter. Podobně jako jiné telefony z Xseries, je tato novinka zaměřena hlavně na hudbu, proto nechybí hudební přehrávač a FM rádio. Na zadní straně telefonu najdeme jednoduchý VGA fotoaparát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displej má úhlopříčku 2,2 palce a je nedotykový. Jeho rozlišení činí 240 × 320 bodů a zobrazí 65 tisíc barev. Nevelkou vnitřní paměť lze rozšířit kartami microSD (až 32 GB). Mobil je připraven na komunikaci v pásmech GSM 900/1 800 MHz, konektivitu zastupuje USB nebo Bluetooth.

Nokia X2-05 se dostane na pulty prodejen ještě letos. Na výběr budeme mít černé, stříbrné, bílé a červené barevné provedení. Doporučená koncová cena by neměla přesáhnout 1 400 Kč.

Diskuze (5) Další článek: Čtyři WP7 Nokie: všechno, co už víme

Témata článku: Nokia, Značení, Vysouvací konstrukce, Nokia C2-00, Nokia C2-01, Nokia C2-02 Touch and Type, Nokia C2-03 Touch and Type, Nokia C2-05, Nokia C2-06 Touch and Type, Nokia X2, Nokia X2-00, Nokia X2-01, Nokia X2-02, Nokia X2-05, Barvička


Určitě si přečtěte