Další dualSIM od Nokie přichází s vysouvací konstrukcí a základními funkcemi. Líbit se bude dotekový displej a (místy až příliš) lesklé tělo.
Nokia na náš trh posílá další telefon s podporou příjmu na dvou SIM kartách zároveň. Po klasických tatrankách X1-01 a C2-00 tu máme vysouvák s dotekovým displejem a velmi zajímavou cenovkou. Pokud ovšem nepotřebujete dvousimkový telefon a zpracování slideru vám vyhovuje, poohlédněte se po Nokii C2-02. S dnešní testovanou novinkou Nokií C2-06 Touch & Type jsou designově totožné. Telefon koupíte jak v testované černé variantě, tak v odstínu fialové a béžové. Černá telefonu rozhodně sluší a lesklé doplňky na konstrukci vypadají zajímavě.

Všechny tři dostupné barevné varianty Nokie C2-06 Touch & Type
Klíčové vlastnosti:
- atraktivní provedení, kvalitní konstrukce
- dotykový displej a zároveň mechanická numerická klávesnice
- dobře vyřešená práce se dvěma SIM kartami
Hlavní nedostatky:
- občasné prodlevy prostředí Series 40
- jen průměrný foťáček
- klávesnice mohla být pohodlnější
Nokia C2-06 Touch and Type |
 | Nokia C2-06 je dotykový telefon s prostředím Series 40 a výsuvnou klávesnicí. Umožňuje používání dvou SIM karet v pásmech GSM 900 a 1 800 MHz. Data lze přenášet přes GPRS nebo EDGE. Telefon se vyrábí ve stříbrnočerné, fialové a zlaté variantě. | rozměry a hmotnost: 103 × 51 × 17 mm, 115 g displej: 2,6'', TFT LCD, 240 × 320, odporový sítě: GSM (dvě pásma), GPRS (86|86 kb/s), EDGE (237|237 kb/s) konektivita: USB, Bluetooth, 3,5mm jack paměť: 10 MB, microSDHC baterie: 1 020 mAh hardware: dual SIM operační systém: Nokia Series 40 6th Edition, FP1 fotoaparát: 2Mpx (1 600 × 1 200), video (176 × 144) |
39% hardware | 78% software | katalog | info výrobce |
cena: 2 400 Kč |
Lesklý bumbrlíček
Vysouvací konstrukce mají tu výhodu, že v zavřeném stavu můžeme vyzdvihnout kompaktní rozměry. C2-06 tak měří na výšku jen 103 mm, vysunutá sodní část celkovou výšku upraví na 130 mm. Mobil není rozhodně žádným střízlíkem, více než 100 g se vtěsnalo do malého baculatého těla se zaoblenými hranami.

C2-06 je prvním vysouvacím dualsimem od Nokie
Kromě vysouvacího mechanismu máme tu čest s plasty, které rády uchovají nějaký ten otisk. Jejich černý odstín ladí se stříbrnou bradou a lesklou přední hranou okolo displeje. Kromě brady tu dominuje i displej s velikostí 2,6" a rozlišením QVGA. Odporová (rezistivní) doteková technologie umožňuje ovládání prsty i třeba nehty. Obraz displeje není zcela ostrý, vidět je rastr, ovšem co si v této cenové hladině asi víc přát.
Sekundární SIM karta se do telefonu vkládá zboku
Pod displejem čeká dvojice hovorových tlačítek, tradiční klávesa vstupu do menu chybí. Jeho funkci převzalo virtuální tlačítko ve spodní liště displeje. Hardwarová tlačítka jsou slabě podsvícena. Levý bok dostal netradiční slot pro druhou SIM kartu. Za dvířky se tak nabízí slot pro zacvaknutí SIM. Pravá strana obsahuje dvojtlačítko hlasitosti a menší posuvník zámku displeje a tlačítek. Zcela nahoře se vedle sebe srovnaly konektory nabíječky,3,5 mm jack a microUSB.
Paměťovka jako bonus
Se slyšitelným cvaknutím se konstrukce vysouvá, v krajních polohách ji drží pružina. Odhalená klávesnice to bohužel schytá za příliš natěsnaná tlačítka na sebe, pro tlustší prsty je to pohroma. Hmatová odezva klávesnice je však dobrá, mobil reaguje promptně, navíc o nic nepřijdete ani ve tmě, jak krásně září. Dobře dosáhnete i na horní řadu tlačítek, vrchní díl konstrukce tomu nebrání, jak tomu bývá u některých jiných vysouvacích telefonů.

Všimněte si lesklých ploch brady z přední i zadní strany, při focení nám posloužila jako zrcátko
Hladké plasty se dostaly i na zadní stranu, kryt baterie zdobí efektní kresba v podobě drobný tmavých čárek. Lesklý rámeček zvýrazňuje čočku fotoaparátu, jehož výkonem se moc chlubit nebudete, má totiž jen 2 Mpx. Snad netřeba dodávat že se nedostalo na autofokus ani diodu k přisvícení, foťáček je tedy jen do počtu, případně pořizování momentek, u kterých na kvalitě snímku nesejde.

Takto to vypadá uvnitř telefonu po vyndání baterie
Vedle fotoaparátu nepřehlédnete mřížku reproduktoru. Kryt baterie se musí vypáčit nehtem (drží na svém místě hodně spolehlivě). Osazená baterie typu BL-5C má kapacitu 1 020 mAh. Přímo pod ní se zabydlel slot SIM 1 pro primární SIM kartu a také zásuvka microSD karty. Do startu máte 2GB kartu od výrobce zdarma. Sekundární SIM karta se potom do telefonu dává zboku a můžete ji vyměnit i bez nutnosti vypnutí telefonu.
Jak zkrotit dvě SIM
Platformu Series 40 Nokia upravila do dotekové verze, a proto jen přídomek u názvu Touch and Type. Kombinované ovládání s tlačítky, klávesnicí a displejem navozuje uživatelskou pohodu, i když by se na novince lépe vyjímal větší displej přes celou čelní stranu. Nokia C2-06 je tu hlavně pro telefonování a posílání zpráv, proto neočekávejte třeba podporu 3G sítí nebo snad Wi-Fi. Pokud chcete v C2-06 používat jen jednu SIM kartu, musíte ji vložit do slotu SIM 1 uvnitř přístroje. Chod SIM 2 je totiž podmíněn právě přítomností SIM 1.

Pohotovostní displej s informací o dvou vložených SIM kartách
V nastavení telefonu si můžete zvolit preferovanou SIM pro odchozí komunikaci a to zvlášť pro hovory a zprávy. Pokud nebudete jednu upřednostňovat, vždy před vytočením/odesláním se telefon zeptá, kterou SIM použijete. Abyste se mezi nimi lépe orientovali, jednotlivé SIM si můžete pojmenovat. Pokud máte každou simku od jiného operátora, můžete jako jméno zvolit přímo jejich název, v případě stejného poskytovatele služeb je dobré karty odlišit výrazněji, abyste omylem netelefonovali za nevýhodnějších podmínek.

Pro každou ze SIM karet můžete nastavit prioritu k nějaké činnosti, např. k psaní SMS nebo volání
Dotekový displej využijete naplno rozmístním zkratek na oblíbené aplikace přímo na pohotovostním displeji, rychle tak obsloužíte kalendář, alarmy, nastavení profilů apod. Nechybí konfigurovatelná nabídka "Jdi na" s přehlednými ikonami. Odezva telefonu by mohla být určitě o něco svižnější, ale nijak stresující faktor to není.
V prostředí telefonu lze změnit velikost písma, telefon jej však upraví jen ve třech částech - v menu, kontaktech a zprávách; pro základní využití to ale stačí. Na hlavním displeji se dá použít tzv. smýkání, tedy pohyb prstu do stran a spuštění přiřazené funkce. Hovory můžete efektně přijímat otevřením krytu, hlasitost sluchátka je určitě v normě.
DualSIM se špetkou stylu
Zprávy se ukládají v konverzacích, přenosy přes GPRS a EDGE použijete třeba na e-mailového klienta. Základní internetový prohlížeč se dá nahradit snesitelnější Operou Mini. Zábavu kromě FM rádia a hudebního přehrávače má zajistit fotoaparát, jak už jsme si ale řekli, jeho výsledky nijak neoslní. Zašuměné snímky trpí neostrostí, standardně se navíc fotí na výšku a spoušť je pouze na displeji.
Ukázkové fotografie v maximálním rozlišení:

Fotky se ukládají v Galerii, pořádek zajistí zobrazení v časové přímce, usnadní i procházení. FM tuner nabízí automatické ladění a ukládání stanic v okolí, RDS a automatické přelaďování funguje také. Přes připojená sluchátka se rádio dá pustit do hlasitého reproduktoru. Přehrávač neobsahuje žádný ekvalizér, přibalená špuntová sluchátka hrají docela sluně, na občasný poslech postačí.

I s Nokií C2-06 můžete použít mapy, musíte se ale spolehnout na operátorská data
Za pozornost ještě stojí instalované Nokia Mapy, které umí navigovat, přestože mobil nemá GPS modul. Pracují na výpočtu polohy triangulací stanic BTS, potřeba jsou proto datové přenosy. K tomu ale primárně nová Nokia C2-06 neslouží. Telefonu by si měli všimnout hlavně zájemci od dualSIM telefon, kteří za něj nechtějí dát mnoho peněz a přitom chtějí něco více stylového než obyčejný telefon klasické konstrukce. Za dualsimovou C2-06 zaplatíte aktuálně kolem necelých 2 a půl tisíce korun.