Nokia C5-03: stále stejná písnička (test)

Nokia C5-03 staví na starším Symbianu S60, nabídne 3,2palcový dotykový displej, 5Mpx fotoaparát a bezplatnou navigaci Ovi Mapy.
Kapitoly článku

Nokia C5-03 je levnější smartphone, který se snaží zaujmout méně náročného uživatele. Model C5-03 má vychází z oblíbených Nokii 5800 XpressMusic a 5230. Svědčí o tom celkový koncept, design i podobnost funkcí. Naneštěstí Nokia C5-03 po svých starších sestrách zdědila i několik chronických chorob v podobě starého operačního systému Symbian S60 a horšího displeje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia C5-03 na tiskových snímcích

Klíčové vlastnosti:

  • kvalitní zpracování, hmotnost jen 93 gramů
  • 3,2" displej dotykový rezistivní displej
  • GPS s asistovaný startem a plnohodnotná navigace Ovi Mapy
  • 5Mpx fotoaparát

Hlavní nedostatky:

  • známé nedostatky zastaralého systému Symbian S60
  • rezistivní displej a slabá viditelnost na přímém slunci
  • fotoaparát bez LED blesku a automatického ostření
  • lesklé kryty přitahují otisků 

Nokia C5-03
Klepněte pro větší obrázekDotykem ovládaný přístroj vybavený operačním systémem Symbian^1. Kromě elegantního designu zaujme vestavěnou Wi-Fi a podporou 3G včetně rychlých dat HSDPA. Nechybí ani GPS modul doplněný elektronickým kompasem a hlasovou navigací zdarma.rozměry a hmotnost: 106 × 51 × 14 mm, 92 g
displej: 3,2'', TFT LCD, 360 × 640, 16 mil. b., odporový
sítě a data: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), WCDMA (900/1 900/2 100 MHz), GPRS (třída 32), EDGE (třída 32), HSDPA (10,2 Mb/s), HSUPA (2 Mb/s), GPS
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 40 MB, 128 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 000 mAh, procesor: ARM1136 600 MHz
operační systém: Symbian 9.4 S60 5th Edition
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack
fotoaparát: 5Mpx (2 592 × 1 944), video (640 × 480)
66%
hardware
N/A*
software
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 4 800 Kč

Pevné plastové tělo

Nokia C5-03 má výborné tovární zpracování. Tělo telefonu tvoří pevný celek. Primárním konstrukčním materiálem je plast. Kryty novinky mají lesklý povrch, což zákonitě znamená množství otisků na povrchu. Odnímatelný zadní kryt baterie drží na svém místě dokonale a nevrže ani při silném stlačení. Stejně je to i s jinými částmi zařízení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Novinka má příjemné rozměry 105 × 51 × 14 mm i hmotnost 93 gramů. To jsou vzhledem k 3,2" displeji úctyhodné parametry. Díky oblým hranám zadní stěny se v rukou Nokia C5-03 drží pohodlně. Telefon lze bez problémů ovládat i jednou rukou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hrany Nokie C5-03 patří několika prvkům. Na horní hraně najdeme konektory. Přítomen je zde 3,5 mm jack pro připojení běžných sluchátek a microUSB konektor, který dokáže nabíjet baterii. Konektor nabíječky je umístěn na spodní stěně. Pravá stěna patří dvojímu tlačítku hlasitosti a klávesu pro zablokování/odblokování telefonu. Nokia C5-03 nemá hardwarovou spoušť fotoaparátu.

V pohotovosti kolem dvou dnů

Na zadní stěně najdeme objektiv fotoaparátu, který nechrání žádná krytka. K poškrábání by ale nemělo dojít, protože čočka je posazena hlouběji do těla. Znečištění prachem nebo otisky však nevylučujeme. Po odnětí zadního krytu baterie se nám naskytne pohled na standardní Li-Ion baterii typu BL-4U s kapacitou 1 000 mAh. Výdrž baterie se pohybuje okolo dvou až tří dnů v závislosti na intenzitě používání. Při spuštěné navigaci není problém telefon vybít i za méně než jeden den.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

V boční hraně je pod krytem schovaný i slot paměťových karet microSD. Nokia C5-03 zpracuje paměťové karty do velikosti 16 GB. V balení najdeme 2 GB kartu. Interní paměť novinky je 40 MB. Telefon pohání 600 MHz procesor ARM 11, který je podporován 128 MB operační paměti.

Dvouletý dotyk

Dominantou přední stěny telefonu je displej s úhlopříčkou 3,2 palce. Totožný dotykový TFT panel najdeme i v dva roky staré Nokii 5800 XpressMusic, zde nehledejte žádný pokrok. Displej pracuje při rozlišení 360 × 640 pixelů a zobrazí 16 milionů barev.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání s Nokií C6-01 (vlevo)

Displej Nokie C5-03 je rezistivní. Novince by rozhodně více svědčil kapacitní panel. V zájmu zachování co nejnižší ceny je však rezistivní displej přijatelnějším řešením. Použitá odporová technologie je založena na dvou odporových vrstvách. Ačkoliv je operační systém přizpůsoben pro ovládání prstem (např. dostatečnou velikostí virtuálních tlačítek), v některých nižších úrovních prostředí najdeme stále nedostatky. Někdy je dotek korektně snímaný až na druhý či třetí pokus.

TIP: Srovnání Nokie C5-03 s Nokií 5800 XpressMusic v katalogu mobilů

Nokia C5-03 nemá hardwarovou klávesnici. Na psaní vám musí vystačit její virtuální náhrada. Pod displejem najdeme jen trojici hardwarových tlačítek. Přítomno je tlačítko na vytočení a ukončení hovoru a klávesa pro vstup do hlavní nabídky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Prastarý systém

Nokia C5-03 běží na operačním systému Symbian s dotykovým rozhraním Series 60 v páté verzi. Možnosti systému jsou většině uživatelům známé. Dotyková verze prostředí S60 se velmi od té klasické neliší. Finský výrobce naštěstí vyřešil některé chronické nedostatky, jako například dvojklik při výběru, které byly přítomny v Nokii 5800 XpressMusic nebo 5230. Pohyb v prostředí je však o poznání plynulejší než u předchůdců. Vděčíme za to zejména rychlejšímu 600MHz procesoru. Operační systém podporuje multitasking, tedy spuštění více aplikací současně. Seznam aktuálně spuštěných aplikací vyvoláte dlouhým stiskem prostředního hardwarového tlačítka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Domovskou obrazovku lze zobrazit třemi způsoby, hlavní nabídka se také dá upravit. Kromě klasického uspořádání položek do mřížky je k dispozici i seznam ikon. Ikony v nabídce se dají uspořádat. Také je možné vytvořit vlastní složky. Na domovské obrazovce nám chybí dnes populární widgety zda propojení aplikací s domácí obrazovkou, jak je to na moderních operačních systémech běžné. Setkali jsme se také s několika zamrznutími. Nechyběly nepochopitelné softwarové restarty, kdy jsme se z nižších úrovní systému náhle ocitli na domovské obrazovce. Nic, čím by starý dotykový Symbian netrpěl už léta.

Komunikační standard

Nokia C5-03 komunikuje v sítích druhé i třetí generace. Konkrétně jsou to pásma 850, 900, 1 800 a 1 900 MHz pro GSM sítě a pásma 900, 1 900 a 2 100 MHz pro sítě UMTS. K hlasové komunikaci a její kvalitě nemáme žádné výhrady. Snímání hlasu mikrofonem i reprodukce sluchátka je na dobré úrovni. Adresář Nokie C5-03 třídí kontakty i do skupin. K jednotlivým kontaktům lze přidělit více detailů. Oblíbené kontakty můžete přidat i na domácí obrazovku. Informace o posledních hovorech, jejich délce a počítadlo dat obsahuje Protokol volání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dnes již klasické funkce nabídne i textová komunikace. Za zmínku možná stojí fakt, že zprávy nejsou zobrazeny v konverzacích, ale běžným způsobem utříděny v složkách. Výhodou je změna velikosti písma ve třech úrovních. Že Nokia C5-03 nemá hardwarovou klávesnici, na psaní slouží její virtuální náhrada.

Témata článku: Nokia, Smartphony, Recenze, Symbian, Nokia 5230, Nokia 5800 Navigation Edition, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia C5, Nokia C5 5MP, Nokia C5-03, Samsung Monte, Sony Ericsson Xperia X10, Sony Ericsson Xperia X10 mini, Sony Ericsson Xperia X10 mini pro, Stejná písnička, Písnička, Klasické uspořádání, Stará nokia, Graphite Black, Plnohodnotná navigace, Celkový koncept, Denní interval, Test, Pevné ohnisko, Opačná stranaNový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

** Odolné smartphony s logem AGM vždy něčím překvapí ** Nový Glory G1S dostal do výbavy zatím nejlepší mobilní termovizi ** Za zmínku stojí špičková odolnost i integrovaný laser

Martin Chroust
TermokameraZvýšená odolnostSnapdragon
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Vybrali jsme 15 nejlepších tabletů, které se vyplatí koupit. O slovo se hlásí už i noví výrobci

Vybrali jsme 15 nejlepších tabletů, které se vyplatí koupit. O slovo se hlásí už i noví výrobci

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 15 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korun

Martin Miksa
Tablety
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android