Nokia C5-03: stále stejná písnička (test)

Nokia C5-03 staví na starším Symbianu S60, nabídne 3,2palcový dotykový displej, 5Mpx fotoaparát a bezplatnou navigaci Ovi Mapy.
Kapitoly článku

Nokia C5-03 je levnější smartphone, který se snaží zaujmout méně náročného uživatele. Model C5-03 má vychází z oblíbených Nokii 5800 XpressMusic a 5230. Svědčí o tom celkový koncept, design i podobnost funkcí. Naneštěstí Nokia C5-03 po svých starších sestrách zdědila i několik chronických chorob v podobě starého operačního systému Symbian S60 a horšího displeje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia C5-03 na tiskových snímcích

Klíčové vlastnosti:

  • kvalitní zpracování, hmotnost jen 93 gramů
  • 3,2" displej dotykový rezistivní displej
  • GPS s asistovaný startem a plnohodnotná navigace Ovi Mapy
  • 5Mpx fotoaparát

Hlavní nedostatky:

  • známé nedostatky zastaralého systému Symbian S60
  • rezistivní displej a slabá viditelnost na přímém slunci
  • fotoaparát bez LED blesku a automatického ostření
  • lesklé kryty přitahují otisků 

Nokia C5-03
Klepněte pro větší obrázekDotykem ovládaný přístroj vybavený operačním systémem Symbian^1. Kromě elegantního designu zaujme vestavěnou Wi-Fi a podporou 3G včetně rychlých dat HSDPA. Nechybí ani GPS modul doplněný elektronickým kompasem a hlasovou navigací zdarma.rozměry a hmotnost: 106 × 51 × 14 mm, 92 g
displej: 3,2'', TFT LCD, 360 × 640, 16 mil. b., odporový
sítě a data: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), WCDMA (900/1 900/2 100 MHz), GPRS (třída 32), EDGE (třída 32), HSDPA (10,2 Mb/s), HSUPA (2 Mb/s), GPS
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 40 MB, 128 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 000 mAh, procesor: ARM1136 600 MHz
operační systém: Symbian 9.4 S60 5th Edition
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack
fotoaparát: 5Mpx (2 592 × 1 944), video (640 × 480)
66%
hardware
N/A*
software
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 4 800 Kč

Pevné plastové tělo

Nokia C5-03 má výborné tovární zpracování. Tělo telefonu tvoří pevný celek. Primárním konstrukčním materiálem je plast. Kryty novinky mají lesklý povrch, což zákonitě znamená množství otisků na povrchu. Odnímatelný zadní kryt baterie drží na svém místě dokonale a nevrže ani při silném stlačení. Stejně je to i s jinými částmi zařízení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Novinka má příjemné rozměry 105 × 51 × 14 mm i hmotnost 93 gramů. To jsou vzhledem k 3,2" displeji úctyhodné parametry. Díky oblým hranám zadní stěny se v rukou Nokia C5-03 drží pohodlně. Telefon lze bez problémů ovládat i jednou rukou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hrany Nokie C5-03 patří několika prvkům. Na horní hraně najdeme konektory. Přítomen je zde 3,5 mm jack pro připojení běžných sluchátek a microUSB konektor, který dokáže nabíjet baterii. Konektor nabíječky je umístěn na spodní stěně. Pravá stěna patří dvojímu tlačítku hlasitosti a klávesu pro zablokování/odblokování telefonu. Nokia C5-03 nemá hardwarovou spoušť fotoaparátu.

V pohotovosti kolem dvou dnů

Na zadní stěně najdeme objektiv fotoaparátu, který nechrání žádná krytka. K poškrábání by ale nemělo dojít, protože čočka je posazena hlouběji do těla. Znečištění prachem nebo otisky však nevylučujeme. Po odnětí zadního krytu baterie se nám naskytne pohled na standardní Li-Ion baterii typu BL-4U s kapacitou 1 000 mAh. Výdrž baterie se pohybuje okolo dvou až tří dnů v závislosti na intenzitě používání. Při spuštěné navigaci není problém telefon vybít i za méně než jeden den.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

V boční hraně je pod krytem schovaný i slot paměťových karet microSD. Nokia C5-03 zpracuje paměťové karty do velikosti 16 GB. V balení najdeme 2 GB kartu. Interní paměť novinky je 40 MB. Telefon pohání 600 MHz procesor ARM 11, který je podporován 128 MB operační paměti.

Dvouletý dotyk

Dominantou přední stěny telefonu je displej s úhlopříčkou 3,2 palce. Totožný dotykový TFT panel najdeme i v dva roky staré Nokii 5800 XpressMusic, zde nehledejte žádný pokrok. Displej pracuje při rozlišení 360 × 640 pixelů a zobrazí 16 milionů barev.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání s Nokií C6-01 (vlevo)

Displej Nokie C5-03 je rezistivní. Novince by rozhodně více svědčil kapacitní panel. V zájmu zachování co nejnižší ceny je však rezistivní displej přijatelnějším řešením. Použitá odporová technologie je založena na dvou odporových vrstvách. Ačkoliv je operační systém přizpůsoben pro ovládání prstem (např. dostatečnou velikostí virtuálních tlačítek), v některých nižších úrovních prostředí najdeme stále nedostatky. Někdy je dotek korektně snímaný až na druhý či třetí pokus.

TIP: Srovnání Nokie C5-03 s Nokií 5800 XpressMusic v katalogu mobilů

Nokia C5-03 nemá hardwarovou klávesnici. Na psaní vám musí vystačit její virtuální náhrada. Pod displejem najdeme jen trojici hardwarových tlačítek. Přítomno je tlačítko na vytočení a ukončení hovoru a klávesa pro vstup do hlavní nabídky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Prastarý systém

Nokia C5-03 běží na operačním systému Symbian s dotykovým rozhraním Series 60 v páté verzi. Možnosti systému jsou většině uživatelům známé. Dotyková verze prostředí S60 se velmi od té klasické neliší. Finský výrobce naštěstí vyřešil některé chronické nedostatky, jako například dvojklik při výběru, které byly přítomny v Nokii 5800 XpressMusic nebo 5230. Pohyb v prostředí je však o poznání plynulejší než u předchůdců. Vděčíme za to zejména rychlejšímu 600MHz procesoru. Operační systém podporuje multitasking, tedy spuštění více aplikací současně. Seznam aktuálně spuštěných aplikací vyvoláte dlouhým stiskem prostředního hardwarového tlačítka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Domovskou obrazovku lze zobrazit třemi způsoby, hlavní nabídka se také dá upravit. Kromě klasického uspořádání položek do mřížky je k dispozici i seznam ikon. Ikony v nabídce se dají uspořádat. Také je možné vytvořit vlastní složky. Na domovské obrazovce nám chybí dnes populární widgety zda propojení aplikací s domácí obrazovkou, jak je to na moderních operačních systémech běžné. Setkali jsme se také s několika zamrznutími. Nechyběly nepochopitelné softwarové restarty, kdy jsme se z nižších úrovní systému náhle ocitli na domovské obrazovce. Nic, čím by starý dotykový Symbian netrpěl už léta.

Komunikační standard

Nokia C5-03 komunikuje v sítích druhé i třetí generace. Konkrétně jsou to pásma 850, 900, 1 800 a 1 900 MHz pro GSM sítě a pásma 900, 1 900 a 2 100 MHz pro sítě UMTS. K hlasové komunikaci a její kvalitě nemáme žádné výhrady. Snímání hlasu mikrofonem i reprodukce sluchátka je na dobré úrovni. Adresář Nokie C5-03 třídí kontakty i do skupin. K jednotlivým kontaktům lze přidělit více detailů. Oblíbené kontakty můžete přidat i na domácí obrazovku. Informace o posledních hovorech, jejich délce a počítadlo dat obsahuje Protokol volání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dnes již klasické funkce nabídne i textová komunikace. Za zmínku možná stojí fakt, že zprávy nejsou zobrazeny v konverzacích, ale běžným způsobem utříděny v složkách. Výhodou je změna velikosti písma ve třech úrovních. Že Nokia C5-03 nemá hardwarovou klávesnici, na psaní slouží její virtuální náhrada.

Témata článku: Nokia, Smartphony, Recenze, Symbian, Nokia 5230, Nokia 5800 Navigation Edition, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia C5, Nokia C5 5MP, Nokia C5-03, Samsung Monte, Sony Ericsson Xperia X10, Sony Ericsson Xperia X10 mini, Sony Ericsson Xperia X10 mini pro, Test, Stejná písnička, Celkový koncept, Písnička, Denní interval, Opačná strana, Pevné ohnisko, Klasické uspořádání, Graphite Black, Stará nokia, Plnohodnotná navigace


Určitě si přečtěte