Nokia C5 5MP: opatrně vylepšená klasika [recenze]

22. září 2011
Redakce SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Výrobce inovoval klasiku. Nokii C5 přidal paměti a nějaký ten megapixel navíc. Klasická konstrukce a Symbian stále dobře poslouží.

Nokii C5 známe více než rok jako spolehlivého pracanta s decentním vzhledem a především funkcemi nabitým Symbianem v klasické nedotykové formě. Nastupující C5-00 5MP tuto tradici nijak neruší, můžeme opět hovořit o „telefonu pro každého“. Mezi hlavní vylepšení patří 5Mpx fotoaparát a více operační paměti. Navenek byste inovovanou verzi od loňského modelu jen těžko rozeznali. Proč tedy šla Nokia cestou vylepšování a nepředstavila zcela svébytný model? Protože do fungující sestavy trenér nemá zasahovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  

Klíčové vlastnosti:

  • klasická konstrukce a konzervativní design
  • jeden z mála klasických nedotykových smartphonů na trhu
  • prověřený Symbian S60 třetí edice
  • kvalitní klávesnice
  • procesor s taktem 600 MHz a 256 MB RAM

Hlavní nedostatky:

  • špatné pozorovací úhly displeje
  • místy pomalejší reakce v systému
  • chybí Wi-Fi
  • fotoaparát stále postrádá autofokus a produkuje jen průměrné snímky

Nokia C5-00 5MP
Klepněte pro větší obrázekMírně vylepšená verze modelu C5 nepřináší žádnou změnu designu, ale má pětimegapixelový fotoaparát a dvojnásobnou kapacitu paměti RAM. Vyšší je i vnitřní uživatelská paměť.rozměry a hmotnost: 112 × 46 × 12 mm, 95 g
displej: 2,2'', TFT LCD, 240 × 320
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (dvě pásma), GPRS (107|64 kb/s), EDGE (296|178 kb/s), HSPA (10,2|2 Mb/s)
konektivita: USB, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 270 MB, 256 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 050 mAh, procesor: ARM1136 600 MHz
hardware: GPS
operační systém: Symbian 9.3 S60 3rd Edition FP2
fotoaparát: 5Mpx (2 592 × 1 944), video (640 × 480), diodový blesk
55%
hardware
N/A*
software
katalog
cena: 3 600 Kč

Novinku koupíte v bílém, šedém a námi testovaném celočerném provedení. Právě to je nové a v kombinaci s černým motivem oku lahodí. Krabice obsahuje kromě mobilu 2 mm tenkou nabíječku, špuntové handsfree WH-102 se zahnutým 3,5mm jackem, nechybí krátký microUSB kabel. Telefon se dobíjí jak z microUSB, tak tradičním způsobem. Štíhlá konstrukce s kovovými prvky nabízí přehledně rozvrženou numerickou klávesnici včetně funkčních tlačítek pod displejem.

S malými nároky

Elegantní vzhled podtrhuje lesklý rámeček obíhající hranu telefonu, podobně se lesknou okraje hlavní klávesy a dvojice tenkých tlačítek po jejích bocích. K těm směřuje výtka, mohla být rozhodně tlustší. Mobil není hranatý, ani příliš zaoblený, do ruky padne skvěle. Hmotnost pod 100 g se musí zalíbit také. Klávesnice svými tvary tvoří drobné polštářky, v kombinaci s jistým stiskem plastových tlačítek se na ní píše pohodlně a rychle. Symboly rovnoměrně podsvěcuje bílé světlo. Tlačítka pod displejem se barví podle použitého odstínu na povrchu; směrová klávesa ve tmě vidět není.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displej se vešel na plochu 45 × 34 mm, rozlišení QVGA nijak nepřekvapí. Na displeji toho na přímém slunci moc vidět není. Většinou je nutno stínit si rukou a ocenili bychom odrazovou fólii. Možná si budete stěžovat na horší pozorovací úhly displeje, při natočení telefonu se opravdu obraz může mírně měnit. Nad displej se ještě vtěsnala přední kamera videohovorů.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zatímco na levém boku není zhola nic, vpravo se bude hodit ovladač hlasitosti a zoomu, o něco níže jsou pak dvířka slotu microSDHC karet. Dvojtlačítko hlasitosti klade dost velký odpor. Odklápěcí krytka u telefonu drží pevně, určitě potěší 2GB karta uvnitř. Vyjímání je práce pro dlouhé nehty nebo třeba nůž, karta se ukryla hluboko. Zcela nahoře připojíte datový kabel, nabíječku i sluchátka. Konektory nechrání žádné krytky, trochu zaráží zahnutý konektor sluchátek, i tak je doporučuji nahradit za kvalitnější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na zadní straně milovníci kovů ocení nerezový kryt baterie, ten chladí v ruce. Při silnějším zatlačení se dá na svém místě posunout, tohle mohl výrobce odladit, nejde však o fatální nedostatek. Baterie BL-5CT má kapacitu 1 050 mAh a mobil se nevybije ani za několik dní v kuse. Pochválit mohu i hlasitý reproduktor, vyzvánění není potřeba nastavovat na nejvyšší hlasitosti.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kosmetické úpravy

Nokia C5-00 5MP dostala ověřený 600MHz procesor, který spolupracuje s 256 MB operační paměti RAM, tedy o 128 MB více než předchozí C5. Paměť ROM navýšila na 512 MB a více místa tak získali i uživatelé, rovných 270 MB (jen 50 MB bylo u C5). Vše uvedené obsluhuje Symbian S60 3rd Edition Feature Pack 2. S telefonem se dá volat a datovat v sítích 3G s HSPA, bohužel ostrouhají fanoušci Wi-Fi. I na menším displeji se můžete nechat navigovat díky GPS a plnohodnotným mapám; hlasovou navigaci uslyšíte i v autě, jen si dokupte nějaký držák.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jelikož telefon nemá hardwarové vypínací tlačítko, obstarává tuto funkci to s červeným sluchátkem. Pokud se tedy přehmátnete při pohybu v menu a stisknete také střed hlavní klávesy, můžete si mobil takto nechtěně vypnout. Zmíněné „sluchátko“ obsahuje nabídku vyzváněcích profilů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Optimálně zaplněný pohotovostní displej může nabízet lištu oblíbených aplikací, nechybí výpis obsahu kalendáře, upozornění na nové e-maily, odkaz na hledání v obsahu karty i mobilu. Vzhled displeje se může lišit provedením v pracovním a domácím režimu a takto jej přepínat. Aplikace pohotovostní obrazovky se aktivují v nastavení, na displeji je skryjete stiskem C.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kdo často telefonuje, ocení zobrazení panelu kontaktů s avatary, jména se přidávají ze seznamu. Jas displeje se dá regulovat, stejně tak velikost písma, doba prodlevy spořiče displeje a osvětlení. Pohaslý displej nijak neprozradí nové události, C5 nemá ani nějakou diodu. Nokia podporuje dálkové zamykání pomocí SMS s vybraným kódem, v praxi se bude více hodit automatický zámek klávesnice. Volba ze seznamu probíhá automaticky zadaváním znaků z pohotovostního displeje, tohle hodně urychluje práci s telefonem.

Nepřekvapí, neurazí

Editor zpráv reaguje svižně, v nabídce má grafické emotikony a samozřejmě speciální symboly. Na maily je nachystána aplikace Mail for Exchange s podporou složek a tradičními funkcemi pro vyřizování e-mailové komunikace. K surfování se dá dobře použít vestavěný prohlížeč, Operu Mini nutno doinstalovat, stejně jako další aplikace z Ovi obchodu. S telefonem se fotí naležato a postrádá tradiční spoušť, místo ní tisknete střed hlavní klávesy. V horizontální poloze se rovněž prohlížejí snímky v galerii. Na hudbu čeká klasický přehrávač, ale také internetové nebo FM rádia.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Čočka fotoaparátu nese hodnotu 5 Mpx, sousedí s ní záblesková LED, opět tu však postrádáme autofokus. I při ideálních podmínkách snímač jen těžko zajistí ostrou fotku, jeho „shopnosti“ jej tak diskvalifikují z použití pro nějaké vážné focení. Čočku výrobce zapustil mírně pod povrch, takže se krycí sklíčko snadno neušpiní či poškrábe. Fotoaparát produkuje průměrné snímky se zaostřením na střed, jde spíše o barevné mazanice se sklony k přepalům světlých míst. Změna ze tří na pět megapixelů proti původní C5 je tedy opravdu jen kosmetická.

Ukázková fotografie v maximálním rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek 

Dosavadní majitelé Nokií C5 rozhodně nemají tímto modelem důvod nahrazovat dobře sloužící stroje. Nokii C5-00 5MP si koupí zájemci o nedotykový telefon s tradičními ovládacími prvky a operačním systémem. Vzhledově nijak neprovokuje a ještě přidává kovové části konstrukce. Obávám se ale, že absence Wi-Fi je velkou překážkou v rozhodování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (57) Další článek: Redakce

Témata článku: Nokia, Recenze, Smartphony, Symbian, Nokia C5, Nokia C5 5MP, Nokia C5-03, Klasik, Tradiční způsob, Malý nárok, Velký odpor, Ukázková fotografie, Pohaslý displej, Celočerné provedení, Klasická konstrukce, Konzervativní design, Nejvyšší hlasitost, Klasika, Bílé světlo, Automatický zámek, Svébytný model


Určitě si přečtěte