Nokia Camera Headset: zkušenosti s fotoaparátem k Nokiím 6610/7210

Nokia Camera Headset je digitální fotoaparát k nejnovějším mobilům Nokia. Napřed nás překvapil, potom ale také trošku zklamal.
Nokia Camera Headset: zkušenosti s fotoaparátem k Nokiím 6610/7210
Kapitoly článku

V recenzích Nokií 7210 a 6610 jsme si posteskli, že možnosti práce s multimediálním zprávami jsou bez integrovaného digitálního fotoaparátu v mobilu jen poloviční. Určitě si to uvědomovala i Nokia, proto souběžně vyvíjela digiťáček jako dokoupitelné příslušenství.

Digitální fotoaparát Nokia Camera Headset HS-1C, jak zní jeho plný název, je příslušenství určené pro současné Nokie 7210 a 6610, pro budoucí modely 5100, 6100 a 6800 – a snad také pro další telefony Nokia, které budou používat nový typ systémového konektoru nazvaný Pop-Port.

 

Takové malé nic

Fotoaparát Nokie je naprosto jiný než přídavné fotomoduly k jiným mobilním telefonům. Je to malá věc, která nejvíc připomíná zapalovač. Prostřednictvím kabelu – délka 850 mm, průměr zhruba 3,5 mm – se připojí ke konektoru telefonu a tím je celá instalace ukončena. Fotoaparát se zapne povytažením krytu – posunutím obou částí od sebe (pamětníkům se jistě vybaví losování televizní hry Mates), pohotovostní stav indikuje zelená svítící kontrolka.

 

Zatímco v zavřeném stavu se digiťák jeví jen jako zakrytované „cosi“, po rozevření se ukáže otvor s čočkou a hledáček. Na objektivu typu špendlíková hlavička nic zajímavého neuvidíte, optický průhledový hledáček je upraven tak, aby ukazoval přibližně stejný obrázek, jaký posléze sejme objektiv. Jinými slovy: v hledáčku je čočka rozptylka, která scénu ukáže menší než je ve skutečnosti. Na spodní straně fotoaparátu ještě objevíte malý mechanický přepínač, kterým se ve dvou stupních volí kvalita snímku.

Handsfree je v ceně

Nokia Camera Headset pracuje zároveň jako osobní handsfree a v telefonech, které mají vestavěné rádio, s ním můžete poslouchat naladěné stanice. Jack dodávaných sluchátek se zasune do zdířky na fotoaparátu, kde se zvláštním systémem zaaretuje. Sluchátka mají poměrně zajímavé kablíky, jejichž materiál připomíná tkanou textilii; výhodou je menší náchylnost k zašmodrchávání. Na půli cesty se na kabelu uchytila pecka s tlačítkem pro ovládání, mikrofon je skryt ve sponě, za kterou lze digitální fotoaparát zavěsit třeba na kapsičku košile.

 
S připojenou handsfree můžete digiťáček nosit také kolem krku

Na můj vkus jsem ale s připojenými sluchátky až příliš moc zadrátován a nevím, jestli bych si na to zvykl. Trochu nepříjemné také je, že handsfree není stereofonní, přestože rádio v nových Nokiích podporuje stereofonní příjem.


Příliš mnoho drátů

Trable s hledáčkem

Po připojení a aktivaci fotoaparátu se v menu telefonu neobjeví žádná nová položka jako například u Siemensu S55 nebo u Sony Ericssonů. Telefon přítomnost fotoaparátu nijak nedává najevo, na pohled se s ním jen dělí o energii, protože v Camera Headsetu není žádná baterie.

Snímanou scénu nevidíte na displeji, telefon bude ostatně často během fotografování skryt v kapse. Pro kompozici musíte používat hledáček, nebo snímky „střílet od boku“. Hledáček mě moc neoslovil. Je příliš malý a nemá zřetelné okraje, takže třeba při focení testovací scény ve studiu jsem se ke snímku, kdy všechny objekty byly zhruba uprostřed, dopracoval až po několika neúspěšných pokusech. Hledáčku by přitom pomohla drobnost, na kterou třeba nezapomněl Sony Ericsson ve svém fotoaparátku MCA-25: nakreslený obdélník, podle něhož se dá při fotografování orientovat.

  
Pokusy a omyly

Fotíme!

Scéna je zaměřena, ukazovák pravé ruky mačká spoušť. Kontrolka zhasne a až do doby, než se znovu rozsvítí, byste s fotoaparátem neměli moc hýbat. V tomto intervalu, který někdy trvá pár desetin sekundy, jindy třeba celou sekundu, totiž fotoaparát začne fotit. Doba, po kterou je kontrolka zhasnuta, zřejmě nezávisí na světelných podmínkách, ale spíš na momentálním stavu fotoaparátu a mobilu.

Po rozsvícení začne kontrolka blikat, což indikuje přenos obrázku do paměti telefonu. Fotoaparát totiž nemá vlastní paměť, sejmutý obrázek dokáže uložit jen na krátkou chvíli – dvě minuty. Po několika sekundách se na displeji Nokie objeví informace o přijatém souboru, po odkliknutí jeho malá ikona a parametry. Obrázek si lze prohlédnout na celém displeji, uložit jej do vybrané složky v Galerii, nebo smazat.

Oceňuji, že po každém snímku není třeba vytahovat mobil s kapsy a ukládat obrázek do složky. Jednoduše fotíte, do mezipaměti mobilu se stohují obrázky a až paměť dojde – poznáte to podle rychlého blikání kontrolky na fotoaparátu – snímky v telefonu roztřídíte a promažete.

Jak s obrázkem do počítače?

S obrázkem v telefonu můžete dělat několik věcí. Buď v něm zůstane uložen v Galerii či zobrazen jako tapeta na displeji, nebo ho pošlete jako MMS do světa. Zde je u Nokií 6610 a 7210 malý zádrhel, protože v ememesce dokážou poslat pouze obrázek vyfocený v nižší kvalitě. Ostatní podporované telefony už toto omezení nemají.

Nokia standardně nenabízí žádný způsob, jak obrázky dostat z telefonu do počítače. Přes infraport nebo kabel je nepošlete, Bluetooth telefony nemají. Manuál se sice zmiňuje o možnosti využít softwarový balík PC Suite, ten však neobsahuje žádnou aplikaci, která by dokázala iniciovat přenos obrázků z telefonu do počítače, a volbu „odeslat“ nenajdete ani v mobilu.

Mohu doporučit jen jedno řešení: koupit za dvacet eur program MobiMB Mobile Media Browser. Tato aplikace dokáže přes infraport přistupovat ke složkám Galerie v Nokiích, nahrávat do nich soubory a stahovat je z telefonu do počítače.

Obrázky z fotoaparátu se v telefonu ukládají ve formátu JPEG, bohužel se jim však standardně nepřiřazuje přípona, proto je v počítači po stáhnutí musíte ještě přejmenovat. Snímky lepší kvality mají kolem 30 kB, nižší kvalita je zkomprimována na průměrně 12 kB.

V další kapitole článku najdete obrázky pořízené s Nokia Camera Headsetem v různých podmínkách a zhodnocení fotoaparátu.

Témata článku: Nokia, Fotoaparát, Siemens S55, Headset, Heads, Zkušenost, Foto, Malá věc, Plný název, CameraSony chystá vlastní mobilní Playstation ovladač, naznačuje patent

Sony chystá vlastní mobilní Playstation ovladač, naznačuje patent

Budou se hry na mobilu hrát zase o něco pohodlněji?

Michal Maliarov
SonyMobily
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Hráči chtějí rychlejší postup v multiplayeru Halo Infinite. Vývojáři už chystají změny

Hráči chtějí rychlejší postup v multiplayeru Halo Infinite. Vývojáři už chystají změny

Halo dorazilo se svým špičkovým multiplayerem, postup ale trvá déle než by bylo zdrávo.

Michal Maliarov
Halo InfiniteMultiplayer
Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika
Revolut Bank míří do Česka. Co to znamená pro stávající uživatele?
Lukáš Václavík
FintechRevolutPlacení mobilem
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment