Nokia E51 je hit. Nástupnická E52 měla udržet dobré vlastnosti, opravit chyby a získat přízeň manažerů. Jak se to povedlo ve skutečnosti?
Před téměř dvěma roky představená a doposud prodávaná Nokia E51 patří k nejoblíbenějším modelům značky. Vděčí za to svému konzervativnímu designu, pro mnohé více než dostačující funkční výbavě a přívětivé pořizovací ceně. Bylo jasné, že nástupci tak nasadila vysokou laťku. Teď tu před sebou máme Nokii E52, která sice do jisté míry následuje šlépěje svého předchůdce, dělá to však po svém. Většinu dobrých vlastností se snaží udržet, opravuje některé nedostatky a přidává nové možnosti. Podle internetových diskuzí by se mohla jevit jako revoluční model, zůstaňme však raději při zemi a podívejme se podrobněji, jak to s ním doopravdy je.
Nokia E52 |
| Pouhých 10 mm tlustý smartphone s 600MHz procesorem a 1500mAh baterií, který má předinstalovanou plnou verzi editoru dokumentů Office. V zahraničí koupíte i podobný model E55, který má poloviční QWERTY klávesnici. | rozměry a hmotnost: 116 × 49 × 10 mm, 98 g displej: 2,4'', aktivní TFT, 240 × 320, 16 mil. barev sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G, GPS data: GPRS tř. 32, EDGE tř. 32, UMTS, HSDPA, HSUPA konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi paměť: 60 MB, paměťové karty microSDHC baterie: Li-Ion 1 500 mAh, procesor: 600 MHz operační systém: Symbian 9.3 S60 3rd Edition, FP2 hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video (640 × 480), diodový blesk |
79 % (50. místo z 1152) | katalog | recenze | info výrobce |
cena: 6 980 Kč (koupit) |
…a přece se to hýbe
Vzhled telefonu se mezi lidmi těší všeobecné oblibě, E52 se snad dokonce snaží líbit více, než bylo dosud v pracovní sérii E obvyklé. Díky použitým materiálům, kovu a kvalitním plastům působí luxusním dojmem, navíc jeho povrch nikde nezachytává otisky prstů, na což byla E51 expert. Mnozí se však pozastavují nad nárysnou rozlehlostí novinky, přístroj narostl hlavně do šířky. Rozměry telefonu činí 116 × 49 × 9,9 mm, E52 tedy není zrovna nejmenší telefon, zato je příjemně tenký a to mu přidává na atraktivitě. Hmotnost telefonu je přijatelných 98 gramů.
Lesk i bez otravných a nevzhledných otisků
Konstrukce se zdá být na první omak naprosto pevná, při bližším zkoumání se však ukáže, že ne vše sedí, jak by mělo. Stříbrný rámeček obíhající přední masku telefonu vykazuje mírnou vůli v horizontálním směru. Také u zadního krytu baterie, který je vyhotoven až z překvapivě tenkého plátku kovu, zaznamenávám při pravém boku jeho prohýbání, což pocítíte, držíte-li mobil v pravé ruce. Jinak sedí vše na svém místě, nic nevrže ani nechrastí a telefon si svými kvalitními materiály přímo říká o to, aby konstrukce byla bez nejmenších chyb.
Zapomeňte na hvězdičku
Stejně tak u klávesnice nehraje vše úplně na sto procent. Nejlépe je na tom alfanumerická klávesnice, která po vzoru svého předchůdce nabízí blok rozměrných tlačítek. Povrch každého z nich je mírně vyboulený, problémy proto nejsou ani s hmatovou rozlišitelností. Piktogramy na spodní řadě kláves jasně naznačují, že podržením hvězdičky zapnete nebo vypnete Bluetooth, delší stisk nuly otevře webový prohlížeč a křížek umí rychle přepínat mezi tichým a normálním profilem.
Nokia E52 se svými QWERTY kolegyněmi z Nokia Eseries
Hlavní ovládací klávesy jsou hliníkové a ani jejich ovládání nečiní větší potíže. Směrové okruží pětisměrné klávesy je příjemně vroubkované, jeho středová část snad mohla být zapuštěná trochu níže, jinak vůči ní nemám námitek.
Ovládání doplňuje dvojice kolébkových kláves, které jsou však až příliš vystouplé a překážejí v tisknutí softwarových kláves nad nimi. Jde o tzv. dvojfunkční klávesy, které známe už od předchůdců z Eseries, na rozdíl od E51 však zmizela klávesa s ikonou kontaktů, způsob jejichž rychlého vyvolání proto budete muset vyřešit jinak. Na její místo se přestěhovalo mazací tlačítko „backspace“. Již tradičně chybí klávesa s tužtičkou, jejíž funkci velice schopně zastává křížek.
Prostoru pro prsty je opravdu dost
Celý blok kláves je rovnoměrně podsvícený bílými diodami, barevně nejsou odlišena ani tlačítka pro příjem a ukončení hovoru, aby nenarušovala celkovou homogenitu. Vadí mi, že mezi „zeleným sluchátkem“ a levou kolébkovou klávesou je patrná škvíra, skrz kterou prozařuje světlo jedné z diod, doufám, že je to vada pouze mého kusu. Podsvětlení klávesnice se nespíná hned po stisku, ale pozvolna se rozsvěcuje, totéž platí i o zhasínání, což vypadá efektně. A aby efektů nebylo málo, máme k dispozici ještě funkci Dýchání, kdy telefon v nečinnosti zvolna rozsvěcuje a zhasíná funkční část kláves, jako by telefon doopravdy dýchal. Tuto legrácku jsem ale vypnul, stejná oblast tlačítek totiž rychlým blikáním upozorňuje na zmeškané události, čemuž by s aktivním dýcháním uživatel nevěnoval takovou pozornost.
Další tlačítka najdeme po stranách. Na vršku je usazený vypínač, který jde v porovnání s předchůdci mačkat překvapivě lehce, zvláštní však je, že stisk je možný pouze v jeho levé polovině. Pravý bok je osazen dvojící tlačítek hlasitosti vzájemně oddělených třetím, které během hovoru vypne mikrofon a v pohotovosti aktivuje hlasové ovládání. Pod nimi trochu níže je klávesa spouště fotoaparátu, jejímž podržením zároveň spouštíte příslušnou aplikaci.
Tradiční vypínač slouží také k přepínání vyzváněcích profilů. Vedle si všimněte 3,5mm jacku - nově mají i manažeři nárok na hudbu
Za předpokladu, že E52 je cílena jako pracovní telefon, ji musím rozhodně pokárat za zrušení tlačítka diktafonu na levém boku. Chcete-li si na novince nahrát probíhající hovor, musíte pro Záznamník zabloudit do menu, nebo jej nastavit jako zkratku v aktivním pohotovostním režimu, tak či onak jde o nepříjemnou komplikaci.
TIP: srovnejte technické parametry starší E51 a nové E52
Změnou prošel zámek klávesnice, hvězdička už v něm nehraje žádnou roli. Pro uzamknutí kláves je nyní nutné stisknout levou a rychle nato pravou softwarovou klávesu. Stejný postup platí i samozřejmě i pro odemknutí. Nelze s jistotou říci, co Finy k této změně vedlo, osobně se domnívám, že jde o unifikaci ovládání s kolegy s výsuvnou konstrukcí, kde hvězdička není vždy dostupná.