Nokia E60 naživo: nabitý dálkový ovladač

Podívejte se na Nokii E60, ryze manažerský telefon se Symbianem, který je pro některé nástupcem veleslavné 6230i. Má fantastický displej, podporuje Mass Storage a rozumí si s UMTS i s bezdrátovým Wi-Fi. Pro ty, co neholdují doplňkům na mobilech – nemá fotoaparát!
Nokia E60 naživo: nabitý dálkový ovladač
Kapitoly článku

Nokia E60 ve zkratce
cena 12 999 Kč
rozměry 115 × 49 × 17 mm
hmotnost 117 g
hlavní displej 35 × 41 mm, 352 × 416 bodů, aktivní, 16 milionů barev 
udávaná výdrž až 199 h (pohotovost), 384 min (hovor)
komunikace Bluetooth, infraport, USB kabel, GPRS (třída 10), EDGE (třída 10)
UMTS, Wi-Fi 
paměť 65 MB, paměťová karta: RS-DV-MMC
operační systém Symbian 9.1 Series 60
adresář sdílená, vícepoložkový
vyzvánění polyfonní, MP3
zprávy SMS (sdílená), T9 zkracuje, MMS, e-mail, IM
fotoaparát  -

Držím v ruce Nokii E60 a chci se s vámi podělit o první pocity. Všude kolem je spousta obrázků, všechny jsou pak v kompletní galerii ve druhé kapitole. Tak si udělejte úsudek a máte možnost vyjádřit se v anketě na konci článku. Podrobné parametry telefonu najdete v tabulce výše, nebo na jeho kartě v katalogu mobilů.

Kdo že je tu princ?

Klasickým telefonem bez operačního systému, který by měl navázat na úspěchy 6230í, je model nesoucí jméno 6233. Jenže Nokia naznačila, že její nejlepší manažerské telefony už nebudou jiné, než jen se systémem Symbian. Proto můžeme za potencionálního nástupce bestselleru 6230i považovat i dnešní E60.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Všechny tři z řady E pohromadě • Nokia E60 oficiálně

Byl představen spolu s ostatními z nové řady E, do které se budou i dále zařazovat telefony určené primárně pro práci. Nokia E60 je mobilní telefon klasické konstrukce, kterému byste na první pohled ani nehádali, že se jedná o smartphone. Rozměry 115 mm × 49 mm × 17 mm tomu také příliš nenasvědčují a hmotnost 117 g je mezi chytrými telefony také podprůměrná. Přidejme k tomu strohý, ale velmi účelný a elegantní design a máme před sebou atraktivní stroj pro náročné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Naživo a ze všech stran

Hned po vybalení z krabice vzpomněla řada kolegů z redakce dálkový ovladač televize či videa. A není divu, vše je rovné, střídmé, ostré... myslím, že se výjimečně bude nová Nokia líbit i stoupencům Sony Ericssonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Porovnání s Nokií N70 • mezi ostatními

Líbí se mi, že většinu čela E60 zabírá lesklý, asymetrický rámeček. Je skutečně kovový a kupodivu na něm kresba prstů zůstává méně, než by se dalo čekat. Zato boční pásky mne zklamaly; ty se mastí jedna radost, působí lacině, jsou jen plastové.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Porovnání velikosti s platební kartou • lesklý rámeček na čele telefonu

Tlačítka pro regulaci hlasitosti se netisknou snadno, je potřeba větší síly. Hned vzpomenu rekordér, protože jeho spoušť je přímo pod ovládáním hlasitosti. Nokia je snad nepoučitelná, neprodloužila jeho nejdelší záznam za proklínanou minutu. Znovu to neudělala. Proč, když místa je v interní paměti i na kartě více než dost?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon v ruce

Při pohledu zezadu je to další zklamání. Celá záda jsou z tenoučkého plastu překrytého stříbrnou barvou. Znovu si musím vybavit ten dálkový ovladač a místo pro baterky. I tady je akumulátor pod částí vytahující se do strany, nic zajímavého nevidím. Na druhou stranu má takové řešení blahý vliv na torzní tuhost těla telefonu, a ta je v případě E60 opravdu znamenitá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana • logo výrobce a ouško pro poutko • kryt baterie • baterie a místo pro SIM

Pastva pro oči, pastva prstům

Nahoře je ještě ouško pro provlečení šňůrky na krk a hlavní vypínač. Spodní hranu si pro sebe nechává klasický Pop-Port a kupodivu i starší tlustá zdířka pro původní typy nabíječek. Podle vyjádření Nokie to je pozůstatek dlouhodobého vývoje tohoto modelu. Podivné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní vypínač • ovládání hlasitosti • Pop-Port a zdířka nabíječky • slot pro paměťovou kartu

Jedním slovem fantastický je ale displej. S velmi vysokým rozlišením se dnes setkáváme už každou chvíli, ještě pořád ale nemůžeme vyjít z úžasu. Na ploše 35 × 41 milimetrů udělá 352 × 416 bodů své a jemný rastr vidí jen fotoaparát, lidské oko rozhodně ne. Výborný je kontrast, jasné podsvícení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zajímavá je možnost orientovat displej na šířku. Zatím mě nenapadá praktické využití, třeba zprávy se v otočené orientaci nedají psát pohodlně, to dá rozum. A prohlížeč obrázků nabízí takovou funkci už odedávna, webové prohlížeče ji znají také. Tak nevím.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej v klasické orientaci

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Po změně orientace

Druhé významné plus si Nokia E60 připisuje za svou klávesnici. Tlačítka dostala velkorysý prostor a tak jsou dostatečně velká. Jejich vyboulení vyhovuje bříšku palce, mezi jednotlivými sloupci alfanumerické části jsou podsvícené předěly. Zatím jsem se nesetkal ani s jedním překlepem způsobeným rozložením klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily klávesnice

Cesta mezi tlačítkem pro vstup do hlavní nabídky či přepínání aplikací a hlavním ovládacím prvkem je mezi smartphony Nokie rekordně krátká. Tato klávesa je hned pod joystickem, mírně nahnutá směrem dopředu, aby šla vstříc palci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podsvícení klávesnice

Joystick samotný doznal změn. To je jedině dobře, protože u prototypů jsme si stěžovali na jeho „maličkost“ a klouzavost. Teď je obtočen pryžovým páskem, a ten drží palec na místě. Joystick je přesný, naprosto spolehlivě se ovládá.

Trocha paměti by se hodila

Je škoda, že v krabici nenajde nový majitel i paměťovou kartu. Musí si pořídit vlastní. Přitom vnitřní prostor telefonu není závratný, nabídne jen 65 MB. Ve výbavě E60 je zastoupena kompletní armáda komunikačních prostředků: Bluetooth, infraport, USB Mass Storage, GPRS i EDGE ve třídě 10, UMTS a Wi-Fi.

Fotoaparát tato Nokia postrádá, při práci se přece nefotí. Myslím, že firmám a manažerům se takový model bude líbit. Je vybavený přesně tak, jak je potřeba, nezabývá se multimediálními zbytečnostmi.


Všechny obrázky pohromadě plus ty, které jsme v článku nepoužili, najdete ve druhé kapitole

Témata článku: Nokia, Nokia E60, Dálkový ovladač, Ovladač, První pocit


Určitě si přečtěte