Nokia E63 naživo: economy class

První multimediální Nokia Eseries dorazila do redakce. Jaká je E63 naživo a není oproti svému dvojčeti až příliš ochuzena?

Nokia E63 se tady objevila trochu nečekaně ve chvíli, kdy už nikdo nedoufal - stát se ale dárkem pod stromečkem nestihne, první dodávky dorazí až po Vánocích. To ale nic nemění na tom, že nám do redakce už dorazila. V krabičce podobné Nokii E66 toho ale moc nenajdeme - chybí dokonce i paměťová karta, alespoň už jsme se propracovali k úsporné nabíječce a stereo headsetu. Samotnou Nokii E63 jsme dostali v konzervativnější modré barvě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  

Kdo se bál, že kvalita konstrukce po odchodu ocelových krytů E71 ztratí, bál se zbytečně. Nokia E63 i nadále patří mezi ty nejlépe zpracované Nokie, kvalitní a skvěle lícující plasty, pevná konstrukce, kompaktní tvar. Výborně je vyřešen zadní kryt, který pokrývá celou zadní stranu telefonu. Má totiž zámek, po jehož odemknutí lze kryt bez sebemenšího použití síly sejmout, pokud ho ale zamknete, kryt se na třech bodech „přicucne“ k telefonu a ani se nehne. A navíc je vyroben z hebkého, matného plastu - na rozdíl od E71 tak na telefonu otisky (kromě displeje) nenajdete a skvěle padne do ruky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zmiňovaný zámek krytu baterie
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Porovnejte kryty; baterie jsou shodné

Tak a teď ten největší tahák: klávesnice. Bohužel jsem neměl možnost používat vybavenější Nokii E71, ale když nebudu srovnávat, budu chválit. Pravda, jednotlivá tlačítka jsou sice docela malá, ale díky celkovému prostoru se na klávesnici pohodlně píše dvěma palci. Tím ale nechci říct, že jedním palcem klávesnici neuživíte, i tak na ní budete psát opravdu rychle. Poloviční mezerník také nevadí a je spíše dobře, že uhnul klávesám se symboly. Jediné, z čeho nejsem nadšený je klávesnice, je poněkud... plastovější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
QWERTY stejného rozložení jako na E71
Klepněte pro větší obrázek 
Srovnání obou: manažerská E71 a očesaná E63

Nokia E63, jak jsem v úvodu naznačil, je první tak trochu multimediálním zástupcem jinak ryze pracovních Nokií Eseries. Poznat to je nejen z designu, ale třeba i z toho, že na vrchní straně naleznete klasický 3,5 mm jack pro sluchátka. Ten je ucpán krytou, respektive špuntíkem - pokud chcete z E63 opravdu poslouchat, doporučuji ho doma schovat ještě před tím, než ho někde ztratíte, k telefonu totiž nijak přichycen není. Z tohoto pohledu ale zamrzí horší dvoumegapixelový fotoaparát bez autofokusu a chybějící paměťovka v balení. A kvalita zvukového výstupu? Doby, kdy Eseries hrály opravdu špatně, už jsou pryč. Sice to není nic extra jako u Nseries nebo telefonů XpressMusic, nemusíte se ale bát, že by vám E63 trhala uši.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
E63 má 3,5mm konektor na vrchní hraně, E71 o milimetr užší na boku

Z telefonu se ale v žádném případě nevytratil manažerský duch, takže nechybí přepínání domovských obrazovek (soukromé a pracovní), aplikace pro intranet, šifrování paměťové karty nebo možnost číst, upravovat ale i vytvářet dokumenty Word, Excel a Powerpoint. A rychlá data v čele s WiFi jsou samozřejmostí, škoda jen absence HSDPA - to by v dnešní době mělo být samozřejmostí. Mimo to ale v telefonu najdete i několik vychytávek, jako je třeba svítilna (po podržení mezerníku se rozsvítí LED u fotoaparátu) nebo slovníky. Těžko se ale dá prominout absence tlačítek pro ovládání hlasitosti nebo tlačítka vypínacího - kromě přední klávesnice už na telefonu nic mačkacího nenajdete.

Klepněte pro větší obrázek
Tohle se bude hodit - svítilna vždy po ruce

Nokia E63 se zdá jako ořezaná E71, kterou nemá smysl kupovat. Ona je to pravda, ale pokud nechcete za každou cenu ocelové kryty, ale radši něco atraktivnějšího, myslíte to s posloucháním hudby vážně a bez klasického jacku se neobejdete a po i tak nepříliš kvalitním fotoaparátu neprahnete, bude E63 jasnou volbou. Měla by se totiž začít prodávat za dvě třetiny ceny vybavenější sestřičky, a to se dá očekávat ještě nějaké to zlevnění.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia E71 vs. E63

Nokia E63
E63 Odlehčená varianta modelu E71, jejíž nížší cena je vyvážená absencí podpory HSDPA, GPS a jen dvoumegapixelovým fotoaparátem. Kovové kryty jsou nahrazeny plastovými. Na druhou stranu jde o první Eseries s konektorem 3,5mm jack.rozměry a hmotnost: 113 × 59 × 13 mm, 126 g
displej: 2,36'', aktivní TFT, 320 × 240, 16 mil. barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G
data: GPRS tř. 32, EDGE tř. 32, UMTS
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 110 MB, paměťové karty microSDHC
baterie: Li-Ion 1500 mAh, procesor: 369 MHz
operační systém: Symbian 9.2 S60 3rd Edition, FP1
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack
fotoaparát: 2MPx (1 600 × 1 200), video (320 × 240), diodový blesk
73 %
(72. místo z 994)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: cca 6 000 Kč (4. čtvrtletí 2008)

Diskuze (24) Další článek: Magellan Mobile Mapper 6 a SmartMaps: do sucha i do vodičky

Témata článku: Nokia, Nokia E63, Nokia E71, Class, Ocelový kryt, Kompaktní tvar