Nokia E65: nejkrásnější businessman (test)

Parádní vzhled a špičkové funkce jsou Nokii E65 vlastní. Je však natolik dobrá, aby se vyplatilo do ní investovat?

Klíčové vlastnosti

 • bezdrátové Wi-Fi
 • podpora sítí třetí generace
 • kvalitní konstrukce
 • elegantní design
 • nastavitelný aktivní pohotovostní režim
 • aplikace Stáhnout! pro instalaci doplňků
 • záznam videí do formátu MPEG-4
 • USB Mass Storage
 • funkce pro vyhledávání v obsahu telefonu

Hlavní nedostatky

 • zkracování SMS s diakritikou
 • diktafon omezený jednou minutou
 • omezený diktafon a záznam hovoru
 • některá funkční tlačítka pod displejem mají menší rozměry
 • aplikace pro práci s elektronickými dokumenty umějí jen prohlížet
 • málo inovací ve srovnání s předchozími modely
 • součástí balení pouze jednoduchá bondovka

Nokia E65
E65 Nokia E65 je manažerský telefon výsuvné konstrukce s elegantním designem a bohatou výbavou. Ta zahrnuje podporu EDGE, UMTS i Wi-Fi. Nechybí slot pro paměťové karty a fotoaparát. Telefon pracuje s operačním systémem Symbian S60.rozměry a hmotnost: 105 × 49 × 16 mm, 115 g
displej: 2,2'', aktivní TFT, 240 × 320, 16 mil. barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G
data: GPRS tř. 11, EDGE tř. 11, UMTS
konekt.: Pop-port, Bluetooth, infraport, Wi-Fi
paměť: 50 MB, paměťové karty microSD
baterie: Li-Pol 1000 mAh, procesor: 220 MHz
operační systém: Symbian 9.1 S60 3rd Edition
hudba: přehrávač hudby
fotoaparát: 2MPx (1 600 × 1 200), video (352 × 288)
71 %
(105. místo z 897)
katalogrecenze
cena: 7 240 Kč (koupit)

Nokia E65 je chytrý telefon s operačním systémem Symbian. Ve slušivém oblečku, sliderové konstrukce. Nepostrádá Wi-Fi ani datové přenosy v sítích třetí generace. Dvoumegapixelový fotoaparát a speciální tlačítka pro ovládání hromadných hovorů a konferencí jsou příjemným obohacením, bohatá softwarová výbava nepsanou nutností.

01.jpg02.jpg04.jpg
Oficiální fotografie Nokie E65

Především materiály použité při výrobě a vestavěné technologie chtěly tomu, že se hmostnost Nokie E65 vyšplhala až na úctyhodných 115 g. Ve srovnání s kolosální 134 gramovou „tonáží“ modelu N80 je ale E65 stále spíše v průměru. Příjemnější záležitostí jsou rozměry – na chytrý telefon je 105 × 49 × 16 mm velmi ucházejících.

Krasavec jen co je pravda

Vůbec poprvé se Nokia u své „business class“ uchýlila k vysouvací konstrukci. Nad upgradem na Nokii E65 tak zapřemýšlí hlavně majitelé předchozích modelů E50 nebo E60, jejichž konstrukční zpracování neobsahovalo (na rozdíl od E61 nebo E70) plnohodnotnou QWERTY klávesnici a kteří jej tak využívali opravdu spíše jako telefon než komunikátor. Ani příznivci business komunikátorů ale nemusí věšet hlavu. Důvod je jednoduchý. Nokia E61i a Nokia E90, na nichž už dnes visí cedulka „Coming soon“.

01.jpg02.jpg01.jpg02.jpg
Nokia E61i a Nokia E90 oficiálně

Z profilu připomíná Nokia E65 svým tvarem pravoúhlý lichoběžník. Kolmá k základně je přitom strana spodní, nahoře je patrné výrazné zkosení. Na barevném zpracování námi testovaného modelu mi chybí už jen autogram „Nokia“. Snad žádný jiný výrobce by si nedovolil použít u špičkového modelu nejvyšší třídy hnědou barvu (Nokia svůj odstín nazývá „moka“), která, ač je dnes docela v kurzu, není zrovna obvyklá. Nejinak je tomu i v případě alternativní volby – Nokie E65 v červeném provedení.

Nokia_E65_01.jpgNokia_E65_02.jpgNokia_E65_03.jpgNokia_E65_04.jpg
Nokia E65 osobně

Bez ohledu na to, zda vám barevné kombinace (ne)padly do oka, na první pohled působí námi testovaná hnědá verze E65 velmi stylovým dojmem. Příčinou je kombinace tmavých odstínů se zrcadlovitými částmi na čelním pohledu. Zatímco tmavé plasty jsou výrazně matné, na displeji, jeho okolí a obrubě funkčních tlačítek se otiskům prstů nevyhnete.

Nokia_E65_08.jpgNokia_E65_09.jpgNokia_E65_07.jpgNokia_E65_23.jpg
Telefon v ruce • detaily zadního krytu s koženkovou úpravou

Ještě jednu poznámku k použitým materiálům. Už u druhého modelu Nokie (prvním byla 7390) jsem se setkal s „koženkovým“ potahem zadního krytu baterie. I když není vzhledově příliš atraktivní a konzervativnější uživatelé asi ohrnou nos, svoji praktickou funkci, tedy zamezení posunu telefonu v ruce, plní tento povrch opravdu velmi dobře.

Drží jako ulitý

Co vysouvací mechanismus? Nemohu mluvit z pohledu dlouhodobého (např. půlročního) používání. Z krátkodobějšího hlediska se ale docela povedl. Jen docela?! Doplním, mechanismus je špičkový, horší je to se samotným vysouváním. Máte-li telefon položený v dlani, jen těžko ohnete palec pro vysunutí až na spodní hranu. A protože čelní strana neobsahuje žádnou zarážku, o niž by bylo možné prst opřít, musíte zatlačit buď zboku nebo v horším případě na tlačítka příp. lesklou plochu displeje. Podobná situace v případě zavírání.

Nokia_E65_05.jpgNokia_E65_06.jpgNokia_E65_21.jpgNokia_E65_22.jpg
Otevřený telefon • detaily vysouvacího mechanismu

Mechanismus sám udržuje obě části telefonu pevně při sobě a při vysouvání je tak kladen trochu zvýšený odpor. Možná je to ale jen dojem vzhledem k tomu, že nejsem na slidery zvyklý. Zdá se mi také, že horní kryt při vysouvání a současném zatlačení trochu klouže po vnitřní klávesnici, což není příliš dobré. Na udržení svislé polohy posouvající se části slouží dva jezdci, každý na jedné straně telefonu. Vidět jsou při pohledu zezadu, slyšet (mírné tření) při každém otevření.

Nokia_E65_10.jpgNokia_E65_11.jpgNokia_E65_12.jpg
Velikostní srovnání s Nokií N73

Nokia není značkou, která by proslula vynikajícím doléháním jednotlivých součástí telefonu na sebe. Často za to mohou posuvné kryty fotoaparátu. Tohoto Nokia model E65 ušetřila, a tak mohu s klidným svědomím konstatovat, že, až na minimální vychylování konstrukce v otevřeném stavu, působí telefon velice pevně. A i ono minimální vychylování berte s rezervou – přeci jen telefon testujeme, jsme puntičkáři a neměl by nám uniknout sebemenší detail.  

 

 

 

Prohlížím si spodní stranu telefonu a vydávám mírně posmutnělé „ach“. Přestože Nokia v poslední době vybavuje své modely miniUSB konektorem a 2,5 mm jackem, pro E65 zbyl stále jen nepříliš univerzální Pop-Port. Vedle zdířky pro připojení kabelu najdete zúžený konektor nabíječky (v balení je dodáván cestovní model AC-4).

Jedna strana převáží

Levou stranu Nokia o ovládací prvky ochudila, vše je naskládáno napravo. Reproduktor hlasitého odposlechu, klávesa hlasových poznámek/hlasového vytáčení, tlačítko „tužka“ pro práci s textem a mírně vystouplé korektory hlasitosti. Kdyby Nokia hlasové a textové tlačítko přemístila na druhou stranu, udělala by lépe. Kvůli nedostatku místa jsou obě klávesy malé, pro větší prsty snad až příliš malé. Navíc je pro stisk nutné jít mírně pod povrch krytu. Nepříliš pohodlně se jednou rukou tiskne i tlačítko vypínání/přepínání profilů na horním zkoseném okraji.

Nokia_E65_24.jpgNokia_E65_20.jpgNokia_E65_31.jpgNokia_E65_32.jpg
Pop-Port • zapínací tlačítko • detail bočních kláves a baterie • microSD slot

K infračervenému portu se dostanete vysunutím horní části. Jinak tvoří většinu zadní strany výše zmiňovaný kryt baterie. Nad ním je umístěn objektiv vestavěného fotoaparátu a ještě výše pak logo společnosti. Pod odsunutým krytem se nachází baterie BL-5F o kapacitě 1 000 mAh. Ve svých oficiálních specifikacích Nokia udává výdrž v hovoru 3 – 6 hod (GSM)/1,8 – 2,5 hod (WCDMA)/2,2 – 3 hod (VoIP) a v pohotovosti 7 – 11 dní (GSM)/8 – 14 dní (WCDMA)/4 – 5 dní (GSM nebo WCDMA s aktivním WLAN). V praxi ale telefon v sítích GSM vydrží jen 4 – 5 dní. Nalevo pod baterií se nachází drobná zdířka pro paměťové karty typu microSD, SIM kartu lze vložit až po odstranění baterie.

Nokia_E65_13.jpgNokia_E65_14.jpg
Rozebraný telefon • kompletní obsah balení

Standardem u modelů vyšší třídy je rozsáhlé příslušenství. K Nokii E65 je ve výrobě mimo nabíječky, baterie, softwarového CD a návodů přibalován i datový USB kabel CA-53, drátový headset HS-5 a pro ochranu před ušmudláním lesklých prvků na povrchu také velice pěkný obal Carrying Pouch CP-18. K dokonalosti mi chybí snad jen stereofonní sluchátka a paměťová karta s redukcí.

Témata článku: Nokia, , Nokia E50-1, Nokia E50-2, Nokia E60, Nokia E61i, Nokia E65, Nokia E90, Operátorka, Růžový sad, Barevné zpracování, Diskusní fórum, Syntetický hlas, Nabízený produkt, Buš, Stejný prohlížeč, Ellen, Tmavý odstín, Test, Pískání, Zrakový problém, Poslední pokus, Hnědá verze, Aktivní účet, Business