Nokia E66: když manažer nechce QWERTY (test)

Je nenápadná, výkonná a právě se začíná prodávat. Své práci rozumí, přesně jako vy. Nokia E66 pro konzervativní manažery.

Dvojici zbrusu nových manažerských smartphonů řady E, které Nokia nedávno představila, aby je vzápětí uvedla do prodeje, reprezentuje klasický model E71 s plnohodnotnou QWERTY klávesnicí a také „obyčejně“ vypadající E66. Recenzi první jmenované Nokie si můžete přečíst zde, na vysouvací E66 se zaměříme v dnešním testu. Hned na úvod musím říct, že se rozhodně nejedná o žádnou ošklivější a méně povedenou sestru, která by měla zůstat ve stínu E71. Výbavou jsou na tom totiž obě manažerky až na klávesnici prakticky stejně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální tiskové fotografie

Klíčové vlastnosti:

 • kvalitní kovové provedení s konzervativním designem
 • kompaktní rozměry, zejména dobrý údaj pro tloušťku
 • vylepšená verze Feature Pack 1 se dvěma domovskými obrazovkami
 • vynikající kalendář, správa e-mailů a hovorů
 • kvalitní displej i klávesnice
 • 3G, HSDPA, GPS, Wi-Fi
 • 3,2 Mpx fotoaparát s LED diodou a autofocusem
 • paměťová karta microSD 2 GB součástí balení
 • dodávané příslušenství kožené pouzdro a poutko

Hlavní nedostatky:

 • kvůli množství použitých kovových prvků vyšší hmotnost
 • fotoaparát produkuje průměrné snímky, malé rozlišení videa
 • méně citlivý přijímač 3G
 • nestandardní konektory audio 2,5 mm a microUSB
 • málo využitý potenciál přepínání dvou domovských obrazovek

Nokia E66
Klepněte pro větší obrázek Nástupce výsuvné E65 přináší stejnou konstrukci, podobný design, znatelně nižší tloušťku, přijímač GPS, podporu HSDPA, 3MPx fotoaparát s autofocusem a Feature Pack 1 k systému Symbian S60 3rd Edition. rozměry a hmotnost: 108 × 50 × 14 mm, 121 g
displej: 2,4'', aktivní TFT, 240 × 320, 16 mil. barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G, GPS
data: GPRS tř. 12, EDGE tř. 12, UMTS, HSDPA
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), infraport, Wi-Fi
paměť: 110 MB, paměťové karty microSDHC
baterie: Li-Ion 1000 mAh, procesor: 369 MHz
operační systém: Symbian 9.2 S60 3rd Edition, FP1
hudba: přehrávač hudby, rádio
fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video (640 × 480), autofocus, diodový blesk
85 %
(23. místo z 908)
katalog preview info výrobce
cena: 8 480 Kč (koupit)

K čemu QWERTY?

Sám jsem nikdy neviděl přílišnou potřebu v používání plnohodnotné alfanumerické klávesnice na mobilu. Všemi deseti si na telefonu stejně nepopíšete a rozdíl v ušetřeném čase při psaní dvěma prsty na QWERTY (byť s predikcí) a jedním prstem na obyčejné numerické klávesnici se slovníkem T9 je zanedbatelný. Navíc zbývá jedna ruka volná. Proto jsem byl rád, když se naši redakční supi při obdržení zásilky z Nokie hned dychtivě slétli nad netrpělivě očekávanou E71 a druhá éčková novinka zůstala téměř bez povšimnutí ležet bokem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nová Nokia přímo navazuje na předchůdce E65, v tomto případě však nebudete příliš dlouho váhat, zda je důvod pro výměnu přístroje, jako při duelu E61i vs. E71. Jen namátkou: rychlejší data, lepší fotoaparát, větší vnitřní paměť, rozměrnější displej, FM rádio – to vše mluví ve prospěch novinky. Celkové zpracování s prvky oceli a menší tloušťka nenechá nikoho na pochybách, že tentokrát evoluce opravdu proběhla a nejde jen o kosmetický redesign staršího modelu.

TIP: Všechny parametry Nokie E65 a E66 můžete srovnat v katalogu mobilů

E66 je přesně ten typ telefonu, které mám rád. Optimálně velký, ne příliš miniaturizovaný slider, jehož hloubka však nepřesahuje 15 mm. To je totiž jediný rozměr, který v kapse kalhot nejsem ochotný tolerovat. E66 má tloušťku dokonce o milimetr nižší, přičemž zbývající dva rozměry činí 108 × 50 mm. Mezi vysouvacími chytrými telefony tak patří určitě mezi ty nejútlejší. Hmotnost dvanáct deka sice žádný rekord netrhá, ale to už je daň za kvalitní použité materiály.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Moc jsem si přál, aby nám na testování dorazila bílá varianta, to už bych opravdu po vzhledové stránce neměl co vytknout. Ve spojení s kovovým plochami, které odráží okolní prostředí a také velmi ochotně zachycují šmouhy, a se stejně náchylnou lesklou plochou kolem displeje vyznívá šedá verze (oficiální pojmenování je Grey Steel) spíše jako neidentifikovatelný odstín hnědé, který mi barvou připomíná známou UHO omáčku ze školní jídelny. Ale třeba právě tohle je barva, kterou manažeři nejvíc ocení, telefon na sebe díky ní určitě nestrhává pozornost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bílé provedení sluší E66 o něco více

Co se týká tolik oblíbených lesklých ploch, počítejte s tím, že na přední straně je nablýskané úplně všechno od displeje, přes kovový obvodový rám až po funkční a směrová tlačítka. Leštění se nevyhnete. Ze spodního dílu vyčuhující brada už je naštěstí matná a to je dobře, protože o ni budete nejčastěji zapírat palec při vysouvání. To probíhá naprosto bezproblémově. Kolejničky jsou důkladně „promazány“, pružina je nastavena na optimální odpor. Horní a spodní díl telefonu nemají vzájemně žádnou vůli a nemělo by tak docházet k nežádoucímu vysunutí v kapse nebo tašce. Podobně jako nejvyšší modely Nseries, sjíždí i tato Nokia z továrních pásů přímo ve Finsku, takže je celkové konstrukční zpracování na nekompromisní úrovni.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jeden z nejtenčích vysouvacích smartphonů

Zadní strana je z převážné části tvořena krytem z nerezové oceli. Aby se snížila náchylnost k umazání a také hladkost povrchu proti vyklouznutí z ruky, je do krytu vyleptáno zdobení v podobě hustého tečkování. Protože plíšek nesahá úplně k horní ani dolní hraně telefonu, jsou k jeho uchycení použity dvě pojistky po bočních stranách telefonu. Jejich současné stlačení proti sobě kryt uvolní a pohodlně se dostanete do útrob mobilu. To je mnohem lepší řešení než u telefonů s plastovými zády, u nichž nikdy s jistotou nevíte, jestli s takovým kroucením plastů inženýři ještě počítali.

Pozn.: Kolega ze spřízněné NokiaManie, jenž také testoval E66, píše, že bez návodu v manuálu by na sundávání krytu jen těžko přicházel. Možná, že tento způsob s bočními úchyty není přímo intuitivní, ale o to více je praktický. Já podobný problém neměl, protože s tímto systémem už jsem se dříve setkal. Nokia jej použila například u modelu 8800 Arte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Systém sundávání krytu je jeden z nejpraktičtějších, s jakými se můžeme u mobilů setkat 

Zbývající prostor zadní strany je v horní části vyhrazen čočce 3,2Mpx fotoaparátu a přisvětlovací LED diodě, kterou bohužel nelze použít samostatně jako svítilnu. Výrobci by už konečně mohli u takto vybavených telefonů zpřístupnit tuto funkci se stejnou samozřejmostí jako třeba Bluetooth. Ze spodní strany na záda potom zasahuje otvor pro připevnění poutka, jež je v koženém provedení přímo součástí balení. Do spodního rohu je trochu nešťastně zakomponován hlasitý reproduktor, který však při držení většinou překryjete rukou a hrající muziku tak spolehlivě zadusíte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát je obyčejný, nemá ani krytku

Spodní hranu využívá pouze 2mm konektor pro nabíječku, opačné straně mobilu vévodí trochu nepochopitelně červenou barvou vyvedené zapínací tlačítko s funkcí přepínání profilů. Proč byla zvolena právě červená, která do konceptu kovu a šedých matných ploch naprosto nezapadá, je mi dodnes záhadou.

Témata článku: Nokia, Recenze, QWERTY, Nokia E66, Nokia N95, Nokia N95 8GB, Nový manažer, Široká možnost, Webové video, Manažer, Praktická zkušenost, Obsazovací tón, Celkové zpracování, Provedená klávesnice, Man, Dlouhé načítání, Nabitý mobil, Nejvyšší počet, Rychlá nabídka, Manažerský mobil, Snížená citlivost, NEC, Původní nabídka, Ellen, TestProč jsem přešel na iPhone? Protože ani Android mi nenabídne vše

Proč jsem přešel na iPhone? Protože ani Android mi nenabídne vše

** Nikdo už nedělá dobré kompaktní androidy ** Přechod trochu bolel, ale iPhone má i výhody ** A jeho nevýhody nejsou tak klíčové, jsem zvyklý na ledacos

Lukáš Václavík
iOSiPhone
Když energii měníte za pohodlí. Víte, kolik ukousne Always On displej z baterie každý den?

Když energii měníte za pohodlí. Víte, kolik ukousne Always On displej z baterie každý den?

** Dxomark provedl testování energetické náročnosti režimu Always On ** Telefon s aktivním režimem AOD se vybíjí až 4× rychleji ** Od optimalizací Applu by se mohli ostatní učit...

Martin Chroust
Always OnDxOMarkSrovnání
Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

** Kopii iPhonu 14 Pro Max dnes pořídíte o 90% levněji, než originál ** Krabička je stejná, telefon má samozřejmě jiný hardware i výkon ** I přesto máte pocit, že držíte skutečný iPhone

Martin Chroust
ČínaKopie
Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

** Chytré hodiny a náramky jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Na výběr jsou náramky, sporttestery a komplexní chytré hodinky

Martin Chroust
Chytré náramkyChytré hodinky
Jak na jednoduché sdílení souborů mezi telefonem a počítačem? Vyzkoušejte tuto aplikaci od českého vývojáře

Jak na jednoduché sdílení souborů mezi telefonem a počítačem? Vyzkoušejte tuto aplikaci od českého vývojáře

** Dnes pro vás máme tip na aplikaci od českého vývojáře ** Řeší jednoduchý přenos dat mezi telefonem a počítačem ** Funguje na Androidu, iPhonu, iPadu, MacOS, Windows,...

Martin Chroust
iOSMobilní aplikaceAndroid
Máte nový smartphone? Toto jsou první kroky, které je třeba udělat hned po rozbalení

Máte nový smartphone? Toto jsou první kroky, které je třeba udělat hned po rozbalení

** Dostali jste do ruky nový smartphone? ** V tomto článku si ukážeme, jak vypadá úvodní nastavení ** Připojíme užitečné tipy k tomu, abyste přechod zvládli bez problémů

Martin Chroust
Jak...Chytrý telefonSmartphony
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Proč nikdy v životě nepřejdu na iPhone. Opravdu jsem to zkusil, ale „jabko“ prostě nezvládne vše

Proč nikdy v životě nepřejdu na iPhone. Opravdu jsem to zkusil, ale „jabko“ prostě nezvládne vše

** Na Androidu jsem vyrostl, a nadále u něj zůstanu ** iPhony vypadají zajímavě, ale nikdy bych si na ně nezvykl ** Jaké jsou největší zádrhele při přechodu na iPhone?

Martin Chroust
iOSSmartphonyiPhone
Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Jak využít čtečku otisků prstů k odemknutí počítače s Windows. Toto řešení funguje u každého Androidu

Jak využít čtečku otisků prstů k odemknutí počítače s Windows. Toto řešení funguje u každého Androidu

** Systém Windows můžete odemknout z jakéhokoliv Androidu ** Budete potřebovat jeden modul a mobilní aplikaci ** Pokud překousnete reklamy, bude vám bezplatná verze stačit

Martin Chroust
Jak...Čtečka otisků prstůWindows
To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

** Půlnoční nákup iPhonů není dobrý nápad ** Kupujícího v New Yorku po cestě z Apple Storu přepadli ** Odcizili mu pytel s iPhony v hodnotě 95 tisíc dolarů!

Martin Chroust
USAiPhone
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v lednu 2023 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v lednu 2023 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony pod 10 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony pod 10 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
Fotomobily
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si sedm až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Tohle nejsou hodinky, nemají displej a chtějí vás od používání nositelností v první řadě odradit

Tohle nejsou hodinky, nemají displej a chtějí vás od používání nositelností v první řadě odradit

** Nowatch bojují proti hodinkám, přesto si je máte koupit ** Tomuto zařízení chybí displej, který nahrazuje drahý kámen ** Při pohledu na hodinky tedy čas nezjistíte...

Martin Chroust
HodinkyCESKuriozita