Nokia E7 je velká (fotky a první dojmy)

Nokia E7 vychází z modelu N8, ale Nokia ji bude prodávat jako nástupce legendární byznysové řady Communicator. Bude se manažerům líbit?

Ten nejdůležitější vzkaz, který Nokia posílá do světa s modelem E7, je „nástupce komunikátoru“. Když ji (loučící se) Anssi Vanjoki představoval, uvedl ji slovy „it's big!“ a skutečně myslel fyzickou velikost, nikoliv význam. Nokia se v posledních letech evidentně setkává s požadavkem na nástupce posledního komunikátoru (tedy přesněji Communicatoru). Manažeři zkrátka neměli čím nahradit své dosluhující Nokie E90, utíkali ke konkurenci a tomu teď chtějí Finové zabránit. Velikost v tomto případě není chyba, ale výhoda, zákazníci starých Communicátorů volají po rozměrné klávesnici, a tu jim model E7 dává.

o výbavě a technických parametrech Nokie E7 si přečtěte na NokiaManii

Nokia E7 vychází z modelu N8 („E“ ukazuje na manažerskou řadu a „7“ naznačuje, že novinka bude stát na jejím vrcholu). Má však navíc QWERTY klávesnici a větší displej, naopak přišla o slot na paměťovou kartu a fotoaparátu chybí autofocus. Tyto dva ústupky jsou podle Nokie cenou za příkladnou tloušťku telefonu.

Klepněte pro větší obrázek 
Srovnání blízkých sourozenců: Nokia E7 s klávesnicí je pochopitelně rozměrnější
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice dostala opravdu hodně místa a neošizené čtyři řady tlačítek. Klávesy jsou z poměrně měkké gumy, třeba u mezerníku poznáte, že jsou pod ním tři mikrospínače. Bude potřeba si zvyknout, že se prohýbá, ale důležité je, že jej můžete stisknout kdekoliv a stále zaznamená váš pokyn. Tlačítka vystupují nad povrch, je tedy snadné je prsty nahmátnout a stejně zřetelné je i jemné kliknutí potvrzující předání povelu. Trošku mě mrzí, že Nokia nezvýraznila čtyřsměrový navigační kříž s potvrzovacím středem. Šipky jsou v rozložení ala počítačová klávesnice a enter je až ve třetí řadě odspodu.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Tuhle „houpačkovou“ konstrukci si Nokia vyzkoušela už na modelu N97 a nemám nic vážného, co bych jí vytknul. Snad jen že vrchní díl je tak blízko horní řadě kláves, že do něj budete narážet palci.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Spoušť fotoaparátu má pouze jednu polohu, je tedy jasné, že chybí autofokus. Rozlišení 8Mpx však zůstalo a výsledek mi nedává žádný smysl. S fotkami o rozlišení řekněme 3Mpx by se manipulovalo mnohem snáze a kvalitě vyšší rozlišení nepomůže... Jediným pozitivem je, že modul fotoaparátu nevystupuje nad povrch, jak je tomu u N8
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na konektoru HDMI si Nokia zakládá a má jej i E7. Na druhém snímku vidíte krytku konektoru a „šoupátko“ pro regulaci hlasitosti, případně digitálního zoomu. Snadno nahmátnutelný „čudlík“ vychýlíte nahoru pro zesílení, nebo dolů pro zeslabení a on se vždycky vrátí zpět doprostřed. Jednoduché, pěkné.

Pochválit musím použité materiály. Komunikátor E90 byl solidní stroj a E7 by v tomto trendu mohla pokračovat. Jen není tak těžká a masivní. Záda Nokie E7 jsou hliníková, stejně tak rámeček displeje. Prvky houpačkové konstrukce jsou z oceli, pouze zužující se konce telefonu jsou z pochopitelných důvodů plastové (jsou pod nimi schované antény).

Taktika „nový komunikátor“ by mohla Nokii vyjít. Telefon je pohledný, vyrobený z reprezentativních materiálů, má pořádný displej, velkou klávesnici a problém by neměl být ani s komunikačními službami, které tato skupina zákazníků vyžaduje. Osobně mě však velmi mrzí degradace fotoaparátu – bude to vadit i manažerům, nebo stále ještě platí někdejší dogma, že pracovní nástroj foťák nepotřebuje? Chybějící slot na paměťové karty nepovažuji za tak zásadní problém (i když místo 16 GB mohla Nokia integrovat rovnou 32 GB).

Telefonu bychom se měli dočkat zřejmě až začátkem roku 2011, cenu odhadujeme na 15 tisíc korun.

Nokia E7
Klepněte pro větší obrázekKomunikátor s QWERTY klávesnicí stejného mechanismu jako u modelu N97. Model má 16GB paměť, ale žádný slot pro karty, čtyřpalcový kapacitní displej a osmimegapixelový fotoaparát s možností točit HD video, ale bez autofocusu. Nechybí vestavěný kompas.rozměry a hmotnost: 124 × 62 × 14 mm, 176 g
displej: 4'', kapacitní AMOLED, 360 × 640, 16 mil. barev
sítě a data: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), WCDMA (850/900/1 700/1 900/2 100 MHz), GPRS (třída 33), EDGE (třída 33), HSDPA (10,2 Mb/s), HSUPA (2 Mb/s), GPS
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi, TV-out
paměť: 16 000 MB, 256 MB RAM
baterie: 1 200 mAh, procesor: ARM1176 680 MHz
operační systém: Symbian^3
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack
fotoaparát: 8MPx (3 264 × 2 448), video (1 280 × 720), dvoudiodový blesk
79%
hardware
N/A*
software
katalogpreviewinfo výrobce
cena: cca 14 600 Kč (4. čtvrtletí 2010)
* Telefon jsme zatím netestovali. Nejbližší testovaný příbuzný je Nokia N97.
Diskuze (108) Další článek: Nokia World: tři nové mobily a vylepšený Symbian

Témata článku: Nokia, Nokia E7, Nokia N97, Nokia N97 mini, Pořádný displej, Navigační kříž, Měkké g, ANSSI, Skupina zákazníků, Komunikační služba, Počítačová klávesnice