Nokia E90: nejnovější komunikátor v redakci

V redakci máme nový komunikátor od Nokie. Prohlédněte si kvalitní fotografie, screenshoty displeje a přečtěte si o prvních dojmech.

Nejvyšším modelem manažerské řady symbianových smartphonů Eseries je model E90. Navazuje na oblíbené komunikátory s podélně rozevírací konstrukcí 9300, 9300i a 9500. Přináší mnoho zásadních vylepšení, např. vestavěný navigační modul GPS, kvalitní 3,2MPx fotoaparát a hlavně nový operační systém.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Těžký, ale stojí to za to

O své první dojmy z Nokie E90 jsem se s vámi už podělil v únoru, kdy jsem si mohl první předváděcí kusy tohoto přístroje vyzkoušet na 3GSM kongresu. Právě tam měla Nokia E90 premiéru. Podle původního plánu se měla dostat na trh už v květnu, ale nakonec to bude až v průběhu letních prázdnin.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nyní mám před sebou finální kus s uživatelským prostředím v češtině. Zkrátka takový, jaký se bude prodávat. Nokia nám poskytla přístroj v hnědém provedení, nabízet se bude ještě v červeném a možná také v šedém. Tmavě hnědá tomuto přístroji ale velmi sluší a spolu se stříbrnými rámečky vytváří luxusně působící celek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

První výtka míří ke hmotnosti přístroje, protože 210 g už je zkrátka moc. Se svými rozměry 132 × 57 × 20 mm se přístroj do větší kapsy sice vejde, ale vyšší hmotnost zde bude na obtíž. Je mi ale jasné, že výrobce nemůže dělat zázraky a takový přístroj svou hmotnost zkrátka má. S tím už se musí uživatel smířit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Odměnou za snášení větší váhy budiž obří vnitřní displej a velká klávesnice. Displej je výborný, má jemné rozlišení a krásné podání barev. Překvapením jsou ale viditelné stíny při procházení při změně zobrazení. Nejvíce je to vidět při procházení nabídky, kdy se jednotlivé ikony podbarvují tmavým podkladem. Při přeskočení na vedlejší ikonu je vidět, jak podklad z předchozí „pomalu“ mizí. je to sice záležitost půl vteřiny a při práci to nějak nezdržuje, ale nepůsobí to dobře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vnitřní displej není dotykový, což některým uživatelům může vadit. Osobně mi to vyhovuje, protože mohu přístroj pohodlně ovládat i za chůze. Když se ale displeje dotknete, dočkáte se šmouhy, které bude při osvitu displeje světlem nepříjemně vidět. Jinak je čitelnost displeje na slunci dobrá. Naprosto bez problémů si pak počíná displej vnější, který poskytne informace i při přímém osvitu. Sice se zcela ztratí barvy, ale vše je krásně čitelné. Vnější displej nabídne QVGA rozlišení a je samozřejmě barevný. Barev si ale užijte až ve stínu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při svých úplně prvních dojmech jsem klávesnici chválil. Teď jí mám možnost zkoušet v klidu na pracovním stole a zjišťuji jednu nepříjemnost – je docela tuhá a psaní „všemi čtyřmi“ s telefonem položeným na stole není moc pohodlné. Chce to hodně síly. Při držení v rukou a psaní oběma palci to tolik nevadí. Jinak si pochvaluji velká tlačítka a dobré hmatové rozlišení. Díky páté řadě kláves se pohodlně píší i znaky s českou diakritikou, zkrátka jak na běžné počítačové klávesnici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Fungl nový

Vnější klávesnice je rovněž pohodlná, ale psaní na plnohodnotné klávesnici je samozřejmě mnohem rychlejší. Rozpaky ve mě budí kloub. Sice je pevný a nevykazuje vůle, ale svou základní funkci budí rozporuplně. Teoreticky by měl nabídnout dvě polohy, ve kterých bude zaaretován. Jedna z nich je plné otevření, kde není žádný problém, ale při mírně nakloněném displeji je aretace slabá a část s displejem často sklouzne buď do plně otevřeného stavu nebo do pravého úhlu vůči klávesnici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V nabídce funkcí nalézám jen velmi málo odlišností oproti běžným symbianovým smartphonům. Aplikace jsou samozřejmě přizpůsobeny velkému displeji a díky tomu působí přehledněji. Vlevo vidíte základní náhled (např. na seznam kontaktů nebo na kalendář) a v pravé části displeje jsou rovnou vidět detaily (vybraného kontaktu nebo dne).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

První dojmy jsou vesměs příjemné. Oproti předchozím komunikátorům se o mnohé vylepšila výbava – lepší displeje s vyšším rozlišením, GPS navigace, kvalitní fotoaparát a nechybí ani vibrace. Ty jsou silné adekvátně k přístroji, který mají rozvibrovat. Přínosem je jistě také nová platforma S60, ke které je k dispozici mnoho aplikací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Prohlédněte si fotografie a těšte se na podrobný test. Do diskuze pod článkem nám můžete psát své otázky k tomuto přístroji.

Témata článku: Nokia, Nokia E90, Digitální hodina, Vnější klávesnice, Reda, Komunikátor, Velká klávesnice, Předchozí komunikátor, Red


Určitě si přečtěte