Nokia E90: pan dokonalý (první dojmy)

Vyzkoušeli jsme nový komunikátor Nokia E90. První dojmy, živé fotografie a komentované video! Známe cenu a dostupnost v ČR!
Kapitoly článku

Nový komunikátor Nokie není zajímavý jen svými technickými parametry. Má navíc atraktivní vzhled, přijatelné rozměry a hlavně velmi dobře propracované ovládání. Ale postupně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový komunikátor Nokia E90

Video: na videu si můžete prohlédnout komunikátor ze všech stran, krátce zavítáme i do nabídky. Vzhledem k bídným světelným podmínkám a tlačenici všude kolem se omlouvám za horší kvalitu. Video je docela dlouhé, tak jsem jej doplnil o zvukový popis - buďte prosím tolerantní také k jeho kvalitě, protože je nahráván přes mikrofon v notebooku velmi unaveným člověkem ve tři hodiny ráno na hotelovém pokoji.

Někdo rád velké nástroje

Komunikátor E90 je v poměru k mobilním telefonům velký a hlavně těžký přístroj. Nárůst rozměrů i hmotnosti oproti Nokii 9300 je hned znát. Kdo si zvykl na 9500, ten může zůstat klidný, ostatní ať si pořídí kalhoty s velkými kapsami a pevné opasky. Nářky nad velkým rozměry ale nejsou na místě – komunikátor adekvátně k tomu nabídne prostornou plnohodnotnou klávesnici s šesti řadami kláves a především obří displej. Jen tu hmotnost a tloušťku kdyby vyjadřovaly o trochu nižší čísla, bylo by to příjemné. Tady je snad ještě nějaký malý prostor pro inovaci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání rozměrů se Sony Ericssonem P990i a Nokií E61i (ta má až na tloušťku stejné rozměry jako E61)

Konstrukce komunikátoru je perfektně zpracovaná a působí velmi robustně. Všechno pevně drží, nikde nic neskřípe, kloub nemá žádné větší vůle. Kryt baterie tvoří tenký plech. Kloub je dvojitý a umožňuje aretaci polohy displeje ve čtyřech stupních – buď je zavřený, otevřený do pravého úhlu, plně otevřený nebo otevřený do úhlu 135°.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Zavřený • otevřený v pracovní pozici na stole • zcela otevřený pro držení v rukou • placka z druhé strany

Manažerky možná ocení červenou variantu komunikátoru, ale tato barva mi k takovému stroji vůbec nesedí, byť se jedná o zajímavý odstín. Daleko atraktivnější je tmavě hnědá, téměř černá, barevná varianta. Designéři nedostali příliš prostrou k experimentům, což je v tomto případě dobře. Jedinou ozdobou přístroje tak zůstává výrazný chromovaný rámeček na přední straně a stejně se blyštící okraje kloubu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Červená varianta

Pohodlně „všemi čtyřmi“

Klávesnice na přední straně nabízí standardní pohodlí při ovládání telefonu. Tlačítka jsou velká, mírně vyboulená a pevná. Stisk potvrdí jemným cvaknutím. Dobře by se na ní psaly i delší textovky, ale dospělá sestřička uvnitř se k tomuto účelu bude hodit daleko víc.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zajímavé detaily: vnější klávesnice se povedla • tlačítko spouště fotoaparátu • tlačítko pro rychlé spuštění hlasového záznamníku • fotoaparát je doplněn o diodový blesk

V zavřeném stavu je z přístroje klasický symbianový smartphone, ale s jedním drobným rozdílem – na klávesnici chybí obligátní tlačítko s tužtičkou. Nějakou jeho náhradu zvnějšku přístroje nikde nenajdete. Funkční blok kláves je jinak logicky uspořádán a všechna tlačítka se ovládají bez problémů. Platí to i pro hlavní navigační klávesu. Tlačítko pro vypínání najdete vpravo nahoře nad displejem – je zarovnané s okolním plochou a velmi titěrné. Jeho stisk je trochu komplikovaný, což na jednu stranu zabezpečuje telefon proti nechtěnému vypnutí, ale na druhou to znesnadňuje změnu vyzváněcích profilů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
MiniUSB konektor, 2,5mm jack pro sluchátka a zdířka pro nabíječku • kloub je velmi pevný

Tleskám tvůrcům za povedenou hlavní klávesnici. Tlačítka jsou dostatečně velká a jednotlivé řady kaskádovitě nakloněny, takže se prsty rychle zorientují. Stisk vždy potvrdí tlumené cvaknutí – ne tak slyšitelné, jako „cítitelné“. Vždy máte jasnou odezvu, zda bylo písmeno zaznamenáno. Psaní oběma palci je velmi rychlé, není třeba si nějak dlouze zvykat, pokud přecházíte z jiné mobilní QWERTY klávesnice. Psát se dá i čtyřmi prsty s přístrojem položeným na stole. V tom případě ale práci trochu znepříjemňuje nutnost větší síly pro stisk tlačítek, která není při psaní palci tolik znát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice na jedničku

Kromě tlačítek s písmeny nechybí samozřejmě ani řada číselných kláves a funkční blok nalevo a většími tlačítky. Chválím velký Enter, který okamžitě najdete i poslepu. Palec mi však trochu bloudil po kurzorové klávese vpravo nahoře, chromový rámeček totiž není příliš vystouplý. Ale jisté ovládání bude v tomto případě jen otázkou zvyku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Také na vnější klávesnici se docela dobře píšou textovky • ale tohle je jiná káva

Velmi užitečná je lišta funkčních tlačítek, která zajišťuje přístup k nejdůležitějším funkcím a do hlavní nabídky. Po stranách displeje je pak čtveřice velkých funkčních kláves – nalevo červená a zelená pro ovládání hovorů, napravo pár kontextových tlačítek. Popisky klávesnice jsou mírně podsvíceny, takže se ani ve tmě neztratíte. Podsvícení není nijak nepříjemně ostré a můžete jej snadno vypnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Nokia, Nokia E90, Dok, Předchozí komunikátor, Pan, Atraktivní cena, Malý prostor, Zavřený telefon, Pán, Vnější klávesnice, Malý podílNa uživatele Androidů se valí další malware, který jim chce vysát bankovní účty

Na uživatele Androidů se valí další malware, který jim chce vysát bankovní účty

** Android je opět cílem útoků zákeřného malwaru ** V nové verzi stále primárně krade data pro přístup k bankovnictví ** Nově však po ukončení „neplechy“ dokáže smazat celý telefon!

Martin Chroust
AntivirusMobilní bankovnictvíMalware
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin ChroustJan Láska
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo