Většina recenzentů se nad Nokií E90 rozplývá. Bude však nadšení sdílet také dlouholetý uživatel předchozích komunikátorů?
Tento článek nemá být recenzí Nokie E90, bezpochyby skvěle vybaveného mobilního přístroje. Je pouze souhrnem zkušeností uživatele, který, zvyklý na pohodlíčko oblíbeného systému Symbian Series 80, přešel z původních komunikátorů právě na E90.
Nokie E90: pokračování, nebo nový začátek?
Komunikátor od Nokie ve své době zcela definoval novou třídu mobilních telefonů. Ovlivnil odvětví natolik, že se marketingové označení "Communicator" patřící pouze jedné řadě přístroje přešlo v obecné označení chytrých mobilů s klávesnicí. Je to podobné, jako když se kancelářským kopírkám dodnes říká Xerox.
Mým prvním komunikátorem byla Nokia 9000, která byla představena v roce 1996 a já ji získal o rok později. Byla to opravdu pořádná cihla (hmotnost 397 gramů), což však v té době byly všechny mobilní telefony, takže ani Nokia 9000 příliš nápadná nebyla. Tedy až do rozevření - pokud jsou dnes uživatelé zvyklí vídat nejrůzněji otevírané nebo vysouvané klávesnice, před deseti lety vzbuzovalo otevření komunikátoru mnoho zvědavých pohledů. A jak by také ne, vždyť i kapesní počítače ještě nebyly příliš rozšířené.
Nokie 9000 (foto: Nokia, Wikipedia)
Nejhezčí bylo, že komunikátor mohl uživatel směle přirovnávat k telefonu: používal totiž procesor 386 společnosti Intel doplněný o osm megabajtů paměti (z níž pouze dva megabajty byly určeny pro ukládání uživatelských dat). Operačním systémem byl tehdy ještě běžně používaný DOS, nad kterým jako grafická nadstavba běžel systém Geos.
Již zde, u komunikátoru Nokia 9000 byly položeny základy ovládání přístrojů této třídy. Především podlouhlý nedotykový displej se čtveřicí kontextových ovládacích kláves po jeho pravé straně, plnohodnotná klávesnice a ovládání vestavěných aplikací prostřednictvím klávesových zkratek. Systém GEOS již tehdy nabízel základní multitasking srovnatelný i s aktuálními modely kapesních počítačů společnosti Palm.
Nokii 9000 velmi brzy nahradil faceliftovaný model 9100, který byl v mnohém srovnatelný se svým předchůdcem, na rozdíl od něj byl však viditelně tenčí a hmotnost poprvé klesla na čtvrt kilogramu. Zachován zůstal operační systém, aplikace i osvědčený způsob ovládání. Když tak nad tím zpětně přemýšlím, byl ostře řezaný model 9100 mým nejoblíbenějším komunikátorem, na jehož tlačítkové klávesnici jsem napsal nejedu recenzi.
Těžké počátky Symbianu
Velkou revolucí byl příchod prvního Symbianového komunikátoru Nokia 9210. Ten v mnohém zachoval dobré zvyky svých předchůdců, které vylepšil díky operačnímu systému a návykům, které si přinesl z řady kapesních počítačů Psion Series 5, 7 a Revo. Nokia 9210 byl rozporuplný produkt především po stránce hardwaru: přestože disponoval několika násobně vyšším výkonem než zmiňovaný Psion 5mx, byly mnohé reakce systému a aplikací daleko méně svižné, než by člověk očekával. Nejen mě, ale i mnoho dalších uživatelů pak trápila nestabilita systému a aplikací, které byly vlastní především prvním verzím firmwaru. Nokii 9210 jsou dlouhou dobu používal společně s Psionem 5mx, který ji vhodně doplňoval (a především nabízel daleko pohodlnější klávesnici).
Nokie 9210 (foto: Nokia, Wikipedia)
Komunikátory se systémem vycházejícím z Epocu (později označované za Series 80) se skvěle ovládaly. Kromě čtveřice kontextových kláves u displeje plně podporovaly běžné klávesové zkratky známé ze stolním počítačů. Vše bylo stejné: CTRL + N v aplikaci pro psaní zpráv otevřelo novou zprávu, vlastní klávesovou zkratku mělo například automatické uložení screenshotu obrazovky, a další. Zkrátka všechna činnost na displeji mohla být prováděna prostřednictvím klávesových zkratek, což bylo pohodlnější, než případné použití kurzorových tlačítek nebo i dotykového displeje.
Přirozenou evolucí byla Nokia 9500, u které jsem příliš dlouho nepobyl – krátce po jejím pořízení (kdy nahradila dosluhující model 9210 s prasklými panty a vypadávajícím displejem) byla uvedena na trh menší varianta 9300i, kterou používám dodnes. Nokia 9300i (a potažmo také 9300), přestože není Nokií oficiálně řazena mezi komunikátory, je až na pár drobností srovnatelná s modelem 9500. Je to poslední model s osvědčeným konceptem systému Symbian Series 80, a proto budu nový komunikátor Nokia E90 srovnávat především s tímto modelem.
Nokia 9500
Průřez historií: Nokia 9000, 9110, 9210 a 9300 (foto: Wikipedia)
Nokia 9300