Nokia HDW-2: elegantní Bluetooth sluchátko (zkušenosti)

Bezdrátové sluchátko Nokia HDW-2 je v nabídce finského výrobce již několik měsíců. Tvarově vypadá velmi vkusně a konzervativně. Vyzkoušeli jsme jej a přinášíme vám naše první dojmy.
Nokia HDW-2: elegantní Bluetooth sluchátko (zkušenosti)

Zajímavá hračka za zajímavé peníze

V této době se dá již říci, že Bluetooth obecně zažívá rozmach. Již si nevybíráme mezi třemi sluchátky ani mezi dvěma adaptéry a úvody článků „Funguje i s Nokiemi 6310i“ už nejsou tak bombastické. Proto jsem se i já po delším zkoumání všech recenzí rozhodl nějakou tu sadu zakoupit. Bluetooth handsfree Nokia HDW-2 by měla z hlediska problémové kompatibility uspět zcela na jedničku. Proto jsem si tuto sadu vybral a hned z počátku mě čekala první příjemná zpráva. Cena značkového zařízení přímo od Nokie je pod cenou všech neznačkových produktů – cca 3200 Kč včetně DPH. S velkou nedočkavostí jsem došel na poštu a tím příznivé zprávy v podstatě skončily.

Vzhled, velikost, ergonomie

HDW-2 je sluchátko, které rozhodně chce být „in“. Tvar je s tradicí Nokií poměrně rezervovaný (Jabra 200 je opačný extrém) nikoliv se (netradičně u Nokií) nejedná o obra. Sluchátko navíc kombinuje výhody dvou protichůdných modelových řad – mnoho zákazníků nesnese gumové či jiné špunty do uší, naproti tomu sluchátka typu Jabra 300 či BT-400 jsou obří záležitosti, kterou si na ucho dá jen málokdo. HDW-2 je sada poměrně malá, ale přitom se Vám „necpe“ do uší. Stabilitu zajišťuje spona za ucho, nenápadná trochu těsná a volitelně i na levé ucho. Při delším nošení je to sice trochu cítit a nasadit sluchátko vyžaduje zpočátku dost zručnosti, ale celkově mi tento aspekt sady připadá jako lehce nadprůměrný

Vzhled: 7/10

Klepněte pro větší obrázek

Kompatibilita

Nokia 6310i a Nokia HDW-2: i nezkušený uživatel by mohl tušit, že kompatibilita bude zcela bezchybná. Opak je pravdou. Fakt, že neustále nové firmwary v telefonech Nokia z nás zákazníků v podstatě dělá pokusné králíky, je již obecně znám. Když zapátráte na webu, zjistíte neoficiálně asi toto: od firmware 4.8 se opravuje hlavně Bluetooth. Současná nejnovější verze je 5.5. Já jsem sadu testoval na firmware 5.1 – telefon jsem zakoupil v prosinci, tedy v době, kdy se již o Bluetooth hodně mluvilo a i Nokia měla své první produkty. Výsledky dvoudenního provozu jsou:

 • První spárování bez problému
 • Opakované spárování = velký problém. Kdykoliv odejdu se sluchátky z dosahu telefonu a sada se odpojí, opětovně se již nepřipojí. Když se pokusím sadu znovu manuálně připojit, zařízení se sice najde v dosahu, ale připojení selže. Nepomůže nic, než sadu vypnout a zapnout.
 • Zapnout sadu a pak až telefon je akce, která se nikdy nesetkala s úspěchem, vždy jsem musel zapínat nejdřív telefon
 • Velmi často (asi ve čtvrtině případů), brzy po připojení sady se sada opět záhadně odpojí, nejčastěji, když si usmyslíte, že sadu připojíte a hned budete volat.
  Nemám zkušenost s jinými firmware, ale na tomto (5.1) je jakákoliv manipulace vždy problémová.

Dosah

Dosah byl aspekt také velmi slabý. Téměř všichni výrobci dnes uvádí 10 metrů v prázdném prostoru a o něco méně, jsou-li po cestě nějaké zdi. Vždy pak v manuálu najdete alibistickou frázi „dle prostředí“. Moje zjištění však byla žalostné. Volný prostor bez újmy na kvalitě zvuku pouze 3 metry, přenos přes tenkou 15 cm zeď na hranici slyšitelnosti, spíše však nemožný. Jakmile se vzdálíte více než 3 metry, kvalita jde hodně rychle dolů, většinou více na úkor mikrofonu. Pomyslel jsem si: s dosahem je to asi jako s kapacitou baterií, ale hlavně, že to „nějak“ funguje. To jsem však ještě nevyrazil do ulic. Je mi to trochu s podivem, ale signál je při chůzi výrazně horší. Ten rozdíl je tak velký, že když není telefon od sluchátka přímo na dohled, je kvalita dosti špatná. Jakmile máte telefon v levé zadní kapse a sluchátko na pravém uchu – neporozumíte volanému. Kdykoliv jste překážkou signálu, na zvuku to zcela určitě poznáte. Mým hlavním záměrem bylo nosit telefon v kufříku a přitom telefonovat – ani to však nevedlo k uspokojivému výsledku.

Dosah: 2/10

Funkce

Je to jedna ze stránek, ve které není moc co vytýkat. Na druhou stranu, pokud ostatní věci nefungují, funkce to nezachrání. Hlasové vytáčení: bez problémů, přijímání hovorů také. Dvojtým stisknutím zavoláte na poslední volané číslo. Přidána jsou tlačítka na regulaci hlasitosti, trvanlivost gumového tlačítka bude jistě vysoká (ano, narážím na i-Tec). Jediným malým nedostatkem je tlačítko na zapínání/vypínání – je příliš malé, a špatně se dá zmáčknout (navíc jej musíte podržet 2 sekundy). Pro doplnění, pod hlavním tlačítkem příjmu hovorů je dioda, která různými barvami a blikáním indikuje různé stavy.

Funkce: 9/10

Baterie

Tady mě Nokia poměrně zklamala. Telefon jsem dostal s baterií Lithium-polymerovou 1250 mAh, ale sluchátko má články NiMh – tedy nejstarší typ s paměťovým efektem a omezenou kapacitou. Uváděné doby byly lehce nadhodnocené – i ve výdrži i v době dobíjení.

Baterie: 5/10

Klepněte pro větší obrázek

Kvalita zvuku

Kvalita zvuku byl aspekt, který mi vadil nejvíce. Zatímco v kanceláři je reprodukce velmi dobrá a mikrofon natolik dobrý, že na druhé straně nepoznají, že mám handsfree, jakmile někam jdete, kvalita je ta tam. Za chůze Vás na druhé straně vůbec neslyší. Jednak kvůli signálu a jednak umístění mikrofonu. To, že má sluchátko dva mikrofony a jeden snímá hlas, zatímco druhý hluk, aby mohl být posléze odfiltrován, je hezký počin. No co se však zapomnělo? Je, že snímací mikrofon je v pozici přesně ve směru chůze a tedy i při malém větru na druhé straně neslyší nic. Dalším nedostatek odhalí lidé s plnovousem. Drobné pohyby, které zapříčiní otírání sluchátka o vousy na tak citlivém mikrofonu způsobí zcela zásadní deformaci zvuku. Nechtěl jsem tomu věřit, ale kolegyně (bez plnovousu) byla slyšet o mnohem lépe než já. Shrnuto: precizní je na sluchátku jenom to, že i ve velmi hlučné restauraci jsem opravdu slyšel vše, co mi na druhé straně sdělovali. Jakmile se se sluchátkem vydáte na cesty, po dvou zmatených hovorech ho vypnete, odhodíte na dno aktovky a voláte postaru.

Zvuk: 3/10

Celkové hodnocení

I když jsem si od značky Nokia hodně sliboval a fotky z oficiálního webu mě nadchly, přičemž i cena je více než příjemná, byl jsem velmi zklamán. Sluchátko jsem zabalil a posílám zpět výrobci. Pokud pracujete převážně v kanceláři, nebo chcete telefonovat pouze v autě, možná se jedná o dobrou volbu, jste-li ochotni prestiž značky vyměnit za problémy s nedokonalou kompatibilitou. Otázkou však je, zda vám 3000 korun za to stojí, že od vedle počítače ležícího telefonu nechcete mít metrový drát k uchu.

Parametry:

 • Bluetooth sluchátko Nokia HDW-2
 • Cena: 3355 Kč s DPH (MobilHouse.cz)
 • Hmotnost: 25 g
 • Čas hovoru: až tři hodiny
 • Pohotovostní doba: až 60 hodin
 • Doba dobíjení: 1 h 15 min
 • Dosah: až deset metrů
 • Určeno pro jakýkoliv mobilní telefon, který podporuje Bluetooth profil Headset nebo Handsfree (Nokia 3650, Nokia 6310, Nokia 6310i, Nokia 6650, Nokia 8910 a další mobily jiných výrobců)
Diskuze (39) Další článek: Microsoft šlape na paty Symbianu

Témata článku: Nokia, Bluetooth, Příslušenství, HD, Nokia 3650, Nokia 6310, Nokia 6310i, Nokia 6650, Nokia 8910, Bluetoot, Sluch, Bluetooth sluchátko, Králíky, Příjemná zpráva, Sluchátko, Elegant, Paměťový efekt, HD +, Zkušenost, BLUVybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

** Ředitelé dvou švédských orgánů chtějí zakázat těžbu kryptoměn ** Důvodem jsou negativní dopady na životní prostředí ** Kryptoměny jsou prý z pohledu klimatických změn hrozbou

Karel Kilián
ŠvédskoEvropská unieKryptoměny
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Nejlepší herní notebooky i pracovní stroje pod stromeček. Nemusíte platit ranec, abyste si užili kvalitu

Nejlepší herní notebooky i pracovní stroje pod stromeček. Nemusíte platit ranec, abyste si užili kvalitu

Výborné notebooky najdete už kousek nad hranicí 20 tisíc, přičemž dražší stroje nabídnou nejen vyšší výkon, ale i lepší provedení. Hlavně si už můžete vybírat notebook přímo na míru konkrétním požadavkům.

Tomáš Holčík
Notebooky
Nejtragičtější kopie mobilů z Číny. Na pohled vypadají podobně, ale k originálům mají zatraceně daleko

Nejtragičtější kopie mobilů z Číny. Na pohled vypadají podobně, ale k originálům mají zatraceně daleko

** Sbírka nejhorších plagiátů mezi mobilními telefony ** No name výrobci kopírují prakticky všechno, až na hardware ** Možná zde najdete i falešného dvojníka svého mobilu

Martin Miksa
AliExpressČínaKuriozita
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída