Nokia HS-69: prodloužená ruka telefonu (test)

Ojedinělá sluchátka vybavená dálkovým ovládáním s displejem na kabelu. Telefon už se z kapsy moc často nedostane. Video!

Headset HS-69 je v mnohém podobný starší soupravě stejného výrobce, kterému chybí devítka na konci. U modelu HS-6 totiž nenajdete podporu novějších mobilů, tudíž pokud jste majiteli nových telefonů a zároveň staršího headsetu, jste nuceni zakoupit si novější model. Testovaný model HS-69 se naproti tomu chlubí širokou kompatibilitou. Konkrétně s následujícími telefony: Nokia N93, N80, N73, N71, E70, E61, E60, 7370, 7360, 6280, 6233, 6230i, 6151, 6131, 6103, 6101, 6085, 6080, 6070 a Nokia 3250. Vyloučena není kompatibilita ani s jinými telefony Nokia s konektorem Pop-Port. V rámci našeho testu jsme soupravu používali s Nokií N73.

01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg
Nokia HS-69

S velkým displejem

V balení kromě HS-69 už mnoho nenaleznete, kromě pěnových chránítek špuntů do uší jen několikajazyčný manuál. Samotný headset je nevelká tyčinka o rozměrech 77 × 22 × 15 mm při váze 40 g. Barevné provedení je vcelku elegantní, vkusně se střídá černý, stříbrný a pochromovaný plast. Kombinace vhodně doplňovala barvy Nokie N73.

16.jpg
V akci společně s Nokií N73

Ze spodní strany vystupuje kabel dlouhý 70 cm zakončený konektorem Pop-port, naopak z horní strany vedou přímo stereo sluchátka (s délkou kabelu 67 cm), označované jako pecky nebo špunty. Není tedy možnost zapojit si vlastní sluchátka. Headset nemá konektor jack a ani jinak nelze kabely demontovat.

Téměř přes celou délku hlavní části soupravy se nachází černobílý displej. Na ploše 95 × 16 obrazových bodů dokáže zobrazit a upozornit vás ikonkou na nepřijatou zprávu SMS nebo MMS. Kromě toho zobrazuje název radiové stanice (je-li uložena), případně název přehrávané skladby MP3 (AAC, …). Samozřejmostí je identifikování volaného/přijímaného telefonního čísla. Displej je podsvícen bílou barvou a i po zhasnutí je výborně čitelný.

Vedle displej nalezneme tlačítko a ještě o kousek výše dírku mikrofonu. Vzadu je jen praktický klip pro uchycení ovládacího prvku soupravy k oblečení. Po bocích výrobce umístil 2 × 4 tlačítka sloužící především pro ovládání hudebních funkcí telefonu.

11.jpg 12.jpg
Tlačítka na stranách

Hudba dálkově

Při zapojení headsetu se cely displej rozsvítí a zobrazí nápis NOKIA. Poté můžete pomocí tlačítka s notou aktivovat rádio v telefonu (disponuje-li jím). První volba je vždy rádio, tedy pokud chcete spustit hudební přehrávač, musíte tlačítko zmáčknout ještě jednou. Uvedení headsetu do činnosti je signalizováno znělkou přehranou v sluchátkách a na telefonu se automaticky aktivuje rádio. Pokud máte uložený název stanice, headset ho zobrazí, v opačném případě vidíte frekvenci. Mezi uloženými rozhlasovými stanicemi je možné lehce přepínat patřičnými tlačítky. Pokud je déle podržíte, započne vyhledávání nové stanice.

Podle aktivovaného módu se na displeji zobrazí ještě ikonka rádiového přijímače nebo ikonka noty u hudebního přehrávače. Ten zobrazuje číslo právě přehrávané skladby v playlistu a název písně. Kvůli velikosti displeje se ovšem u delších názvů nezobrazí vše, počítejte s 10 až 12 znaky. I zde samozřejmě můžete mezi skladbami přecházet, pozastavovat je a znovu spouštět, prostě nic neobvyklého. V obou režimech poslechu můžete měnit hlasitost v deseti krocích.

17.jpg 18.jpg
Displej je pohodlně čitelný i bez podsvícení

Nechte mobil v kapse

V případě příchozího hovoru se poslech jak rádia, tak hudebního přehrávače přeruší. Na displeji se zobrazí ikonka sluchátka a buď číslo volajícího, nebo přímo jeho jméno z telefonního seznamu. Hovor můžete ihned odmítnout tlačítkem STOP na boku přístroje, a nebo ho přijmout potvrzením velkého černého tlačítka s nápisem Nokia na čele headsetu nad displejem. Co se týče kvality hovoru, hodnotím headset HS-69 na výbornou, kvalita reprodukce hlasu je pochopitelně bezchybná, nestěžovala si ani protější strana.

Souprava toho zvládne ale daleko více. Zmáčknete-li dvakrát rychle po sobě ono černé tlačítko, vytočí se poslední volané číslo. Avšak o mnoho užitečnější považuji hlasové vytáčení. Pokud vlastníte telefon Nokia s automatickým rozpoznáváním jmen uložených v telefonním seznamu, jako například Nokia N73, jedná můžete mobil nechat hluboko v kapse a vytahovat ho jen při čtení SMS. Jak to funguje: dlouze podržíte černé tlačítko a na displeji se zobrazí ikonka podobná Pacmanovi. V tomto okamžiku headset a připojený telefon očekávají od vás jméno volané osoby. Pokud mobil rozpozná jméno, najde ho v telefonním seznamu, zopakuje vám ho do sluchátek a číslo vytočí. Jinak uslyšíte Shoda nenalezena. Vytáčet můžete i v průběhu poslechu, po ukončení volání se opět aktivuje předchozí režim.

09.jpg 10.jpg 13.jpg 08.jpg

Pokud vám během hovoru volá další osoba, na displeji se vám zobrazí její identifikace a je možné ji přijmout. Právě probíhající volání se podrží. Opakovanými stisky tlačítka mezi hovory přepínáte, ukončujete je standardním způsobem tlačítkem STOP.

Pokud není aktivován žádný z módů poslechu a ani neprobíhá hovor, krátkým stlačením čelního tlačítka se zhruba na pět sekund zobrazí aktuální čas a datum. Tlačítka lze zablokovat proti náhodnému stisknutí posuvníkem.

Postřehy z používání, závěr

Uchycení soupravy na těle je realizované pomocí praktického klipu na centrálním díle headsetu, ale hlavně kabelem sluchátek. Tento způsob uchycení je nám znám již z minulých sluchátek Nokie, mnohé z nich byly standardní součástí balení mobilních telefonů. Jedná se o kabel, který se zapne vzadu za krkem, dráty k peckám pak vedou zpět. Pomocí čtvercového dílu si můžete nastavit jejich výslednou délku tak, aby vám nepřekážely. Řešení použité Nokií považuji za velmi pohodlné. HS-69 sama není nijak těžká. Navíc pokud ji uchytíte pomocí klipu např. za kapsu od košile, tak ji nebudete cítit vůbec. Ale ani při ponechání celé váhy jen na kabelu sluchátek vám hlavu neutrhne.

06.jpg 07.jpg 14.jpg  
Praktický kabel a klip pro uchycení

Kvalita sluchátek nedosahuje značkových sluchátek za tisíce korun, ovšem i středně náročný posluchač by neměl být zklamán. Výšky jsou zvýrazněny více, než by bylo vhodné, a basy se mi zdají mdlé, ale pro každodenní poslech v ruchu ulice, navíc ztrátových audio formátů, to příliš nevadí. Já osobně jsem byl spokojen.

15.jpg 05.jpg 
Kamarád pouze s Pop Portem • sluchátka podávají slušný výkon

Na soupravě mi nejvíce vadila „pomalost“. Než se aktivuje rádio, hudební přehrávač, vždy si dvě až tři sekundy počkáte. Pokud chcete měnit písničky, pak posun vpřed je docela rychlý, avšak ve směru vzad je to horší. Než se s headsetem prát během přehrávání, doporučuji pozastavit písničku. Poté je výběr skladeb stejně rychlý jako dopředu.

Z posledních výtek zmíním nedostatek v podobě signalizace nepřijatých SMS a hovorů. Nostalgicky vzpomínám na stařičkou Motorolu V60, která na svém čelním displeji podobných rozměrů dokázala zobrazit celý text zprávy. Headset zobrazí jen malou ikonku v rohu, které jsem si kolikrát ani nevšiml. Nepřijaté hovory naopak nejsou signalizovány vůbec, ani ikonkou.

Celkově se mi souprava líbila a dokázal bych si představit kombinaci HS-69 a telefonu Nokia s hudebním přehrávačem jako náhradu separátního MP3 přehrávače. I přes drobné výtky zmíněné v článku svoji funkci plní uspokojivě. Narozdíl od odděleného audio přehrávače získáte především možnost snadno ovládat základní telefonní funkce mobilu, nehledě na to, že se nemusíte vláčet s další krabičkou. Cena se pohybuje kolem 1300 Kč.

Plusy a mínusy

+ integrace s telefonními funkcemi
+ čitelný displej
+ kvalita handsfree 

- pomalost
- laciný dojem
- žádná indikace zmeškaných hovorů

Diskuze (2) Další článek: LG KC8100: Windows Mobile v kompaktním balení

Témata článku: Nokia, , Nokia 3250, Nokia 3250 XpressMusic, Nokia N73, Nokia N73 Music Edition, Nokia N93, Nokia N93i, První volba, Praktický klip, Podobný rozměr, Prodloužená ruka, Náhodné stisknutí, Laciný dojem, Devítka, Telefon, Pro +, Předchozí režim, Náročný posluchač, Test, Ruka