Nokia jedná s Microsoftem. Objeví se Nokia WP7?

Trošku jsme se zasnili. Co může být výsledkem jednání dvou gigantů svých oborů? Jak si mohou vzájemně prospět Microsoft a Nokia?
Nokia jedná s Microsoftem. Objeví se Nokia WP7?

Ruský mobilní guru Eldar Murtazin přinesl zprávu, že lidé z vedení Nokie jednají s Microsoftem. Okamžitě se tedy začalo spekulovat o budoucnosti chytrých telefonů z Finska.

Nutno připomenout, že Eldar oplývá aurou novinářského boha. Předvídá, že jednání o alianci finské Nokie a amerického Microsoftu, přinese překvapení. Nejvíce se hovoří o použití nového operačního systému Windows Phone 7. Ten by měl být podle mnohých analytiků svěží platformou, která by pomohla především Nokii. Prozatím je jisté jen to, že se Nokia i nadále bude držet hlavně Symbianu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Úvahy o spolupráci Nokie a Microsoftu velmi záhy dostaly grafický rozměr (obr.: YankoGesign)

Senzace roku 2011 je prozatím jasná. Nokia totiž připravuje společně s Intelem a AMD nový operační systém MeeGo, který v průběhu roku 2011 najdeme v mobilních telefonech, komunikátorech, tabletech, i netboocích různých výrobců. Ten má být reakcí jak na iOS, tak na Android.

Nové vedení přinese nové změny?

Když Olli-Pekka Kallasvuo v září opustil vedení Nokie, přišel na jeho místo méně známý Kanaďan Stephen Elop. Dříve působil v Microsoftu, a tak se spekulace o spolupráci Nokia & Microsoft mohou zdát jako prvoplánové, ale strategie rozdělit portfolio mezi více operačních systémů by skutečně mohla fungovat.

Už rok se mluví o nových modelových řadách Nokia Sseries a Zseries. Ke stávajícím čtyřem sériím by mohly přijít třeba luxusní stylové přístroje nebo dotykové tablety. Žádné z nich ale nejsou ideálním kandidátem pro mobilní Windows. Navíc zopakujeme hned čtyři důvody, proč Nokia nepoužije novou platformu Windows Phone 7:

  1. Nokia již dlouhou dobu uvádí, že hlavním operačním systémem jejího portfolia i nadále zůstane Symbian. Potvrzením je mimo jiné také odebrání statutu open-source systému, celá divize je zpět pod křídly Nokie. Symbian navíc v blízké době získá další vylepšení a za dveřmi čeká i jeho další generace.
     
  2. Microsoft by zřejmě nenabídnul Nokii uspokojivý podíl ze zisku z prodeje softwaru. Ovi přináší mnoho peněz z prodeje aplikací. Pomalu tak kopíruje úspěch AppStoru od Applu. Ovi Obchod v systému od Microsoft? To je jen humorná a neslučitelná kombinace.
     
  3. Bezplatná navigace Ovi Mapy je nyní velkou konkurenční výhodou. Použití týchž Ovi Map v cizím systému by bylo řešením pouze na krátký čas, než by se objevily i jako „prolomené“ a tím pádem i v nabídce jiných výrobců. Z konkurenční výhody by vznikla bezcenná značka. Hackeři nespí.
     
  4. Alternativním a pokročilým operačním systémem pro ostatní přístroje, kterými můžou být netbooky či tablety Nokia, bude MeeGo.

První spolek proti Googlu

Spojení dvou gigantů tedy nemusí mít nutně za výsledek novou řadu mobilních telefonů. Výsledek spolupráce Microsoftu a Nokie se objevil poprvé na konci roku 2009, kdy byl představen Booklet 3G. Evropský trh bohužel zaskočila cena a z atraktivního netbooku se rázem stal pouze exkluzivní počítač s důrazem na image (a snížení ceny na skvělých 10 000 Kč přišlo poněkud pozdě).

Daleko aktuálnějším tématem k velké diskuzi je například nastupující operační systém Chrome OS, za kterým stojí opět Google. Těžko debatovat, jestli se bude jednat o účinnou zbraň. Jisté je jen to, že Microsoft rád využije jakékoliv podpory svých produktů a každý další konkurenční operační systém je špatný operační systém. Objevit se může řada netbooků, které, jak Nokia předvedla, nejsou utopií. Všechny by mohly mít společné to, co Nokia umí: integrovaný modem 3G a GPS.

Microsoft a Nokia až v roce 2012?

Není tajemstvím, že větší projekty vyžadují více příprav než samotná realizace. Pokud bychom měli nahlédnout pod pokličku let 2012 a 2013, zde už by nějaký „Nokia Windows Phone 7“ našel své místo jako nová produktová větev. Stejně tak by jisté opodstatnění měl třeba připravovaný operační systém Windows 8 a nová řada tabletů. To už jsou však velké spekulace. Na změny v modelovém roce 2011 je pozdě a Nokia nabídne pouze „své vlastní“ systémy namísto cizích.

Diskuze (60) Další článek: Napiš Ježíškovi: 50 000 Kč získává...

Témata článku: Microsoft, Nokia, Objev, Ostatní přístroje, Spolek, Krátký čas, Celá divize, Výsledek spolupráce, Bezplatná navigace, Integrovaný modem, Ideální kandidát, Micro


Určitě si přečtěte

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

** Včera jej Samsung představil, dnes pro vás máme první dojmy ** Galaxy S21 Ultra je povedené univerzální zařízení od Samsungu ** Líbit se vám bude foťák i podpora stylusu

Martin Chroust | 72

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 28