Nokia jedná s Microsoftem. Objeví se Nokia WP7?

Trošku jsme se zasnili. Co může být výsledkem jednání dvou gigantů svých oborů? Jak si mohou vzájemně prospět Microsoft a Nokia?
Nokia jedná s Microsoftem. Objeví se Nokia WP7?

Ruský mobilní guru Eldar Murtazin přinesl zprávu, že lidé z vedení Nokie jednají s Microsoftem. Okamžitě se tedy začalo spekulovat o budoucnosti chytrých telefonů z Finska.

Nutno připomenout, že Eldar oplývá aurou novinářského boha. Předvídá, že jednání o alianci finské Nokie a amerického Microsoftu, přinese překvapení. Nejvíce se hovoří o použití nového operačního systému Windows Phone 7. Ten by měl být podle mnohých analytiků svěží platformou, která by pomohla především Nokii. Prozatím je jisté jen to, že se Nokia i nadále bude držet hlavně Symbianu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Úvahy o spolupráci Nokie a Microsoftu velmi záhy dostaly grafický rozměr (obr.: YankoGesign)

Senzace roku 2011 je prozatím jasná. Nokia totiž připravuje společně s Intelem a AMD nový operační systém MeeGo, který v průběhu roku 2011 najdeme v mobilních telefonech, komunikátorech, tabletech, i netboocích různých výrobců. Ten má být reakcí jak na iOS, tak na Android.

Nové vedení přinese nové změny?

Když Olli-Pekka Kallasvuo v září opustil vedení Nokie, přišel na jeho místo méně známý Kanaďan Stephen Elop. Dříve působil v Microsoftu, a tak se spekulace o spolupráci Nokia & Microsoft mohou zdát jako prvoplánové, ale strategie rozdělit portfolio mezi více operačních systémů by skutečně mohla fungovat.

Už rok se mluví o nových modelových řadách Nokia Sseries a Zseries. Ke stávajícím čtyřem sériím by mohly přijít třeba luxusní stylové přístroje nebo dotykové tablety. Žádné z nich ale nejsou ideálním kandidátem pro mobilní Windows. Navíc zopakujeme hned čtyři důvody, proč Nokia nepoužije novou platformu Windows Phone 7:

  1. Nokia již dlouhou dobu uvádí, že hlavním operačním systémem jejího portfolia i nadále zůstane Symbian. Potvrzením je mimo jiné také odebrání statutu open-source systému, celá divize je zpět pod křídly Nokie. Symbian navíc v blízké době získá další vylepšení a za dveřmi čeká i jeho další generace.
     
  2. Microsoft by zřejmě nenabídnul Nokii uspokojivý podíl ze zisku z prodeje softwaru. Ovi přináší mnoho peněz z prodeje aplikací. Pomalu tak kopíruje úspěch AppStoru od Applu. Ovi Obchod v systému od Microsoft? To je jen humorná a neslučitelná kombinace.
     
  3. Bezplatná navigace Ovi Mapy je nyní velkou konkurenční výhodou. Použití týchž Ovi Map v cizím systému by bylo řešením pouze na krátký čas, než by se objevily i jako „prolomené“ a tím pádem i v nabídce jiných výrobců. Z konkurenční výhody by vznikla bezcenná značka. Hackeři nespí.
     
  4. Alternativním a pokročilým operačním systémem pro ostatní přístroje, kterými můžou být netbooky či tablety Nokia, bude MeeGo.

První spolek proti Googlu

Spojení dvou gigantů tedy nemusí mít nutně za výsledek novou řadu mobilních telefonů. Výsledek spolupráce Microsoftu a Nokie se objevil poprvé na konci roku 2009, kdy byl představen Booklet 3G. Evropský trh bohužel zaskočila cena a z atraktivního netbooku se rázem stal pouze exkluzivní počítač s důrazem na image (a snížení ceny na skvělých 10 000 Kč přišlo poněkud pozdě).

Daleko aktuálnějším tématem k velké diskuzi je například nastupující operační systém Chrome OS, za kterým stojí opět Google. Těžko debatovat, jestli se bude jednat o účinnou zbraň. Jisté je jen to, že Microsoft rád využije jakékoliv podpory svých produktů a každý další konkurenční operační systém je špatný operační systém. Objevit se může řada netbooků, které, jak Nokia předvedla, nejsou utopií. Všechny by mohly mít společné to, co Nokia umí: integrovaný modem 3G a GPS.

Microsoft a Nokia až v roce 2012?

Není tajemstvím, že větší projekty vyžadují více příprav než samotná realizace. Pokud bychom měli nahlédnout pod pokličku let 2012 a 2013, zde už by nějaký „Nokia Windows Phone 7“ našel své místo jako nová produktová větev. Stejně tak by jisté opodstatnění měl třeba připravovaný operační systém Windows 8 a nová řada tabletů. To už jsou však velké spekulace. Na změny v modelovém roce 2011 je pozdě a Nokia nabídne pouze „své vlastní“ systémy namísto cizích.

Diskuze (60) Další článek: Napiš Ježíškovi: 50 000 Kč získává...

Témata článku: Microsoft, Nokia, Microsoft, Integrovaný modem, Krátký čas, Ideální kandidát, Micro, Objev, Celá divize, Ostatní přístroje, Výsledek spolupráce, Spolek, Bezplatná navigaceSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Jak dobře vybrat multimediální přehrávač. Chytrá může být každá televize nebo projektor

Jak dobře vybrat multimediální přehrávač. Chytrá může být každá televize nebo projektor

Jakýkoli televizor anebo projektor doplníte chytrými funkcemi pomocí multimediálního přehrávače. Při výběru dejte pozor, šlápnout vedle je snazší než vybrat správně.

Jiří Kuruc
Průvodce nákupem
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
S iPhonem budete mít na seznamkách největší úspěch. Jaké značky byste ale zmiňovat neměli?

S iPhonem budete mít na seznamkách největší úspěch. Jaké značky byste ale zmiňovat neměli?

** Technologie hýbou světem a smartphony dnes pomáhají v hledání partnera ** Některé značky vám mohou v hledání pomoci, jiné raději nezmiňujte ** Hodně udělá i selfie ze správného telefonu

Martin Miksa
seznamkaStudie
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 16 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování