Nokia Lumia 1320: spolehlivých šest palců [recenze]

Lumia 1320 je levných 6" od Nokie. Telefon, který nabídne třetí sloupec dlaždic a dobrou výdrž pro ty, kdo chtějí mít velký displej s Windows Phone.
Kapitoly článku

Dnes testovaná Nokia Lumia 1320 byla představena spolu s výkonnější, ale také dražší sestrou, Nokií Lumia 1520. Jejím úkolem je oslovit potenciální klientelu těch, kteří chtějí Windows Phone a chtějí velký displej, ale nepotřebují superjemné rozlišení, extrémní výkon nebo výborný fotoaparát. Jinak řečeno, komu se líbí Lumia 1520, ale nepotřebuje její přednosti či nechce dávat tolik peněz, sáhne automaticky po Lumii 1320. Jaký je však celkový dojem z druhého phabletu od finské Nokie a jak se levný mix velkého telefonu povedl, napoví následující řádky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia Lumia 1320 na tiskových snímcích výrobce 

Po prvních minutách testování:

  • Nepřítomnost Full HD rozlišení v podstatě není znát.
  • Tlačítka nemají podsvícení? To se muselo šetřit i tady?
  • Pravý spodní roh škaredě povrzává!
  • Sluchátka jsou obyčejné pecky, zvuk logicky nic moc.
  • Rychlý přehled, poklepáním probudit, skvělá čitelnost na slunci, ClearBlack, paráda!
  • Za celý den je pryč jenom 40 % baterie?!?

Nokia Lumia 1320
rozměry a hmotnost: 164 × 86 × 9,8 mm, 220 g
displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 245 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (100|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 3 400 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 400 (2× Krait 300, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Microsoft Windows Phone 8 (Apollo)
fotoaparát: 5MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
31 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Klasická Lumia, ale dokulata

Lumia 1320 se nedostala na český trh před Vánoci 2013, jako to stihla její vybavenější sestra, ale podle našeho názoru má stále co nabídnout. Celkový dojem totiž není vůbec špatný, stačí to ale? Lumia 1320 není totiž zcela klasickou Lumií, její design je lehce jiný, i když v barevných provedeních si ji zřejmě s jinými smartphony nespletete. Co je vlastně jiné? Lumia 1320 totiž vypadá jako zvětšená Lumia 625, jedná se tedy o smartphone z polykarbonátu, který přechází až na čelní stranu, a to v kulatých liniích. Na bocích, nahoře i dole, dokonce i v rozích, na telefonu prostě nenajdeme žádnou ostrou linii, žádný pravý úhel, žádný roh.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia Lumia 1320 je ten levnější z dvojice phabletů od Nokie

Tělo Lumie 1320 je veliké, ostatně při 6" displeji to ani jinak nejde. Okraje okolo displeje jsou sice větší, zejména na bocích, pořád jde ale o smartphone, kde displej zabírá přes 70 % čelní strany celého přístroje. Pod displejem najdeme standardní trojici senzorových kláves, které bohužel nedisponují podsvícením, což je velký problém, protože potmě instinktivně ťukáte jinam. Zleva se jedná o šipku zpět, tlačítko Windows a tolik diskuzí vyvolávající lupu. V plastové obrubě okolo displeje najdeme také ukrytý miniaturní mikrofon. Nad displejem se nachází čelní kamerka, čidlo okolního jasu a senzor přiblížení, samozřejmě nesmí chybět hovorový reproduktor.

Monolit, kterému sejmete kryt

Nelogický mezinadpis, který ale přesně vystihuje konstrukci Lumie 1320. Jedná se totiž o rozebíratelný smartphone, kterému se po sejmutí zadního krytu nedostanete k baterii. Kryt sejmete jen proto, abyste mohli vložit microSIM kartu a microSD kartu. S údajem o kapacitě baterie se uvnitř telefonu neseznámíte a tak budete muset výrobci věřit, že do Lumie 1320 osadil akumulátor s kapacitou 3400 mAh. Jakékoliv chybějící piny na zadním krytu potom značí, že v Lumii 1320 se nedostalo na NFC anténu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia Lumia 1320 ještě nabízí dvoupolohovou spoušť fotoaparátu. V budoucnu tomu tak být nemusí

Po obvodu přístroje najdeme klasické ovládací prvky. Nejbohatší je pravý bok, kde se nachází dvojkolébka regulace hlasitosti, v ideální pozici tlačítko zámku displeje a vespod potom dvoupolohová spoušť fotoaparátu - do updatu Windows Phone 8.1 ještě povinné tlačítko. Opačný, tedy levý bok je zcela holý, horní i spodní hrana potom dostala přiděleno po jednom konektoru. Vespod se jedná o microUSB konektor, zatímco nahoře si našel místo sluchátkový 3,5 mm konektor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detail na prvky na přední straně, kde Nokia nepochopitelně neosadila podsvětlení senzorových tlačítek

Na ose zadní strany najdeme odshora seřazenu přisvětlovací LED diodu, níže čočku 5 Mpx fotoaparátu, poté logo Nokia a zcela vespod hlasitý reproduktor. Ten je přes svoji miniaturní velikost opravdu hlasitý a díky dvojici výstupků po stranách nedojde ani na hladkém povrchu k jeho úplnému ucpání. Věrnost hudební reprodukce je povedená, mnohá konkurence však nabídne lepší hudební přednes, zřejmě i kvůli většímu reproduktoru. Stojí za to zmínit, že zadní kryt je okolo čočky reproduktoru nepostřehnutelně vystouplý a samotné krycí sklíčko je tak méně náchylné k poškrábání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detail na prvky na zadní straně: fotoaparát s rozlišením 5 Mpx a droboučký, ale dobře hrající reproduktor, navíc s výstupky zabraňujícími jeho ucpání

Celkově musím hodnotit konstrukční zpracování Nokie Lumia 1320 jako povedené, až na jednu „drobnost”. Může, ale nemusí to být testovacím kouskem, ale námi testovaná černá Lumia 1320 velmi výrazně povrzávala ve spodním pravém rohu. Při promačkávání i při prostém vzetí do ruky. V krutu i jiném namáhání je konstrukce excelentní, zde to vypadá spíše na špatně zkonstruovaný zadní kryt, který má v jednom rohu větší vůli, než by měl mít. Pokud se tedy po Lumii 1320 poohlížíte a jste perfekcionista, nezapomeňte si ji pořádně proklepnout. I když Nokia vyrábí jedny z nejlépe konstrukčně řešených telefonů, chyba se vždycky může stát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia Lumia 1320 je i není monolit, k samotné baterii se totiž nedostanete • V balení nenajdeme nic netypického, nic navíc. Sluchátka jsou pecky, s kulatým kabelem, malým ovládacím panelem a nepřesvědčivým zvukem

Témata článku: Nokia, Smartphony, Recenze, Windows, Lumia, Nokia Lumia 1020, Nokia Lumia 1320, Nokia Lumia 1520, Nokia Lumia 625, Náročný hráč, Skvělá čitelnost, Hudební přednes, Navigační služba, Instalování, Konkurenční cena, Velký soubor, Kulatý kabel, Nokia Lumia, Oblíbená funkce, Super rozlišení, Opačný proces, Použitý panel, Clonové číslo, Barevné vyvážení, Chybějící nfc