Nokia Lumia 1520: velikost na překážku? [recenze]

Nokia reaguje na segment phabletů novým modelem Lumia 1520. Finská společnost přitom poprvé skoubila všechny firemní přednosti do jednoho zařízení.
Kapitoly článku

Slýchali jsme to od úplného počátku. Když přišly na trh první telefony s Windows Phone 7, jeho odpůrci kritizovali mnoho nedostatků a jedním z těch největších byla (ve srovnání s telefony s Androidem) horší hardwarová výbava. To se opakovalo i po příchodu modelů s Windows Phone 8. Do letošního léta měly i ty nejvybavenější kusy maximálně dvoujádrový procesor a HD displej. To se nyní začíná měnit. S nejnovější softwarovou aktualizací totiž nepřichází pouze změny uvnitř systému, ale také podpora toho nejlepšího v oblasti hardwaru. Vůbec první telefon s Windows Phone 8, který pohání čtyřjádrový procesor, je Nokia Lumia 1520.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia Lumia 1520 bude v prodeji v bílé, žluté, červené a černé barvě.

To však není zdaleka jediné, co je na novém (a možná posledním) modelu se jménem Nokia zajímavé. Naprosto všechny zaujme obrovský 6palcový displej s fullHD rozlišením. Fanoušky fotografování jistě potěší 20Mpix PureView fotoaparát, jenž se pomalu přibližuje kvalitám fotomobilu Nokia Lumia 1020. Novinky jsou také uvnitř systému, za všechny lze jmenovat aplikaci Nokia Storyteller. Ne všechno se ale napoprvé povedlo. Samotný systém se totiž zatím nedokázal zcela přizpůsobit velkému displeji. Také většina aplikací zatím nepodporuje fullHD rozlišení, což mírně kazí celkový pohled. O tom všem bude dnešní recenze.

Po prvních minutách testování:

  • „Vážně je tohle ještě telefon?”
  • „Lepší displej jsem zřejmě nikdy neviděl.”
  • „Čtyřjádro je na rychlosti poznat.”
  • „Proč Nokia té velikosti neuzpůsobila prostředí?”
  • „Dnes večer opět nepotřebuju nabíječku?”

Nokia Lumia 1520
rozměry a hmotnost: 163 × 85 × 8,7 mm, 209 g
displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 920 × 1 080, 367 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4, GPS
paměť: 32 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 3 400 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 800 (4× Krait 400, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Microsoft Windows Phone 8 (Apollo)
fotoaparát: 20MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
36 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Bezkonkurenční displej

Opravdovou chloubou největší Lumie je bezesporu displej. 6palcový IPS panel je osazen fullHD rozlišením. Nokia navíc u většiny svých modelů využívá své ClearBlack technologie, která dělá černou ještě černější. Podání barev, pozorovací úhly, rychlost odezvy, to vše splňuje u Lumie 1520 ty nepřísnější měřítka. K tomu ještě přidejte technologii Super Sensitive Touch, jenž zajišťuje možnost ovládání také v rukavicích. Subjektivně však musím dodat, že citlivost je zde horší než u modelů Lumia 920 a 1020. I přesto ale ve výsledku dostanete opravdu jeden z nejpodařenějších mobilních displejů vůbec (ne-li ten nejlepší). Na podobné úrovni lze vzpomenout snad jen displej LG G2.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V prodejním balení krom telefonu najdete také sluchátka (vč. náhradních náúšníků), USB kabel, cestovní adaptér do zásuvky a klíček pro vysunutí šuplíků.

Nokia se již třetím rokem drží podobné designové filosofie, která vychází z modelu N9. Lumia 1520 se zřejmě nejvíce přibližuje k Lumii 720, která byla po stránce designu a zpracování na perfektní úrovni. To stejné platí o nejnovějším přírůstku do finské rodiny. Opět ho uživatelsky nerozeberete, což se vám však několikrát vrátí na celkovém pocitu ze samotného telefonu. Vše skvělé lícuje a těžko budete v této oblasti hledat chyby. Displej je na stranách zaoblený, tak aby plynule zapadnul ke kulatým hranám.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lumia 1520 je spíše malým tabletem než velkým telefonem.

Rozložení ovládacích a jiných prvků se taktéž nezměnilo. Pod displejem je trojice senzorových systémových tlačítek, které jsou však oproti minulým modelů blíže u sebe. Všechna hardwarová tlačítka pak naleznete na pravém boku. Naštěstí je zde také vypínací/zamykací tlačítko. Na opačné hraně jsou pouze šuplíky pro microSD kartu a nanoSIM kartu. Proč Nokia u tohoto modelu využila malinkou nanoSIM kartu, mi však zůstává záhadou. A konečně na zádech pouze mírně vystupuje 20Mpix fotoaparát. Na rozdíl od iPhonu se Nokia dokázala velmi dobře vypořádat s povinnými údaji jednotlivých certifikací. Těch si díky pouze mírně jinému odstínu barvy od zbytku telefonu možná ani nevšimnete. Pak ale přijde řeč na velikost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zaoblené hrany působí v ruce příjemně.

Není pro každého

Nebudeme si nic nalhávat, 6 palců je už na opravdovém pomezí mezi telefonem a tabletem. Jistě, pro prohlížení internetu, sledování filmů, hraní her apod. je displej podobné velikosti skvělá věc. Pro denní použití již méně. Mé motto totiž vždy znělo: „Co zvládnu ovládat jednou rukou, je v rámci mezí.“ Lumia 1520 však toto významně překračuje. Ovládáte-li tento telefon jen jednou rukou, máte mnohdy strach, aby vám z ruky nevyklouznul na zem. Často musíte „ručkovat“, abyste jednou dosáhli na systémová tlačítka a podruhé na vrchní část displeje. Tomu jednoduše pojem pohodlí neodpovídá. Jen pro doplnění, toto v mých očích nesplňuje ani Samsung Galaxy Note 3 nebo Sony Xperia Z Ultra.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na lesklém povrchu zadní strany zůstává mnoho otisků.

Je ale třeba uznat, že se zde projevují zkušenosti Samsungu a Galaxy Note 3 je v mnoha směrech dále než Lumia 1520. K dispozici má stylus, uvnitř systému speciálně upravené aplikace (poznámky, kalendář). To vám prostě tato Nokia nenabídne. Trochu to tak vypadá, že si finská společnost teprve testuje trh, zda na tomto poli bude o její zařízení zájem. Je ale otázkou, zda je Nokia v takovém postavení, aby podobné experimenty mohla vyzkoušet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozměry telefonu jsou 162,8 × 85,4 × 8,7 mm a hmotnost dosahuje 209 gramů.

Hmotnost nemusíte řešit

Jedno ale obří Lumii 1520 upřít nelze. A to jak skvěle dokázala zakrýt svou hmotnost. V tabulkách vypadá hmotnost 209 gramů pro mnohé dost děsivě. Ve chvíli, kdy se vám však telefon dostane do ruky, je hmotnost to poslední, čeho si všimnete. Nejprve totiž budete zaskočeni z té velikosti a při tomto pohledu tak 209 gramů není tak špatná hodnota, jak se na první pohled zdá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Šuplíky pro microSD kartu a nanoSIM jsou těsně vedle sebe.

Hodnocení telefonu v oblasti designu, zpracování a ergonomie je velmi složité. Na jedné straně stojí perfektní zpracování a prověřený design. Na té druhé najdete opravdu velké rozměry, které znemožňují ovládání telefonu jednou rukou a v tomto případě si nepomůžete ani stylusem. Znovu tak bude záležet především na tom, co od telefonu čekáte a tedy který parametr na jazýčkách vah převáží.

Témata článku: Nokia, , , , , LG G2, Nokia 515, Nokia 515 Dual SIM, Nokia Lumia 1020, Nokia Lumia 1520, Nokia Lumia 520, Nokia Lumia 625, Nokia Lumia 720, Nokia Lumia 920, Nokia Lumia 925, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 3, Samsung Galaxy Note 3 Neo, Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos, Sony Xperia Z, Sony Xperia Z Ultra, Vysoká výdrž, Finský výrobce, Obří model