Nokia Lumia 530: naprostý základ s okny [recenze]

Konkurovat nejlevnějším Andoridům, to má za úkol Nokia Lumia 530. Umí jen to nejnutnější a bohužel nestačí ani na svoji předchůdkyni.
Kapitoly článku

Na každé tiskové konferenci týkající se smartphonů s operačním systémem Windows Phone Microsoft horlivě prohlašuje, jak hodlá konkurovat levným Androidům z Číny. Jak mu k tomu mají dopomoci výrobci, jako je Micromax a další, pro tuzemského zákazníka, nepříliš známé značky. O to samé se Microsoft pokusil s nejnovější a zároveň nejlevnější Lumií. Dnes testovaná Nokia Lumia 530 je opravdu úplný základ, okleštěný téměř o vše. Nebo také za každou ceny levný smartphone, což je na něm bohužel hodně znát. Navíc, starší sestra Nokia Lumia 520 je vybavenější a dnes se stále dá sehnat za podobné peníze. Najde si Lumia 530 svoje místo na trhu?

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nokia Lumia 530 na tiskových snímcích výrobce

Po prvních minutách testování:

  • Lumia 530 nabídne zase ty klasické, živě barevné kryty.
  • Displej je tedy otřesný, barvy jsou zašedlé a nevýrazné.
  • Fotoaparát i video také nebudou žádný zázrak.
  • Absence zejména senzoru jasu je... Zbytečná.
  • Zvukový výstup do sluchátek je překvapivě dobrý.
  • I na takto levném telefonu si systém zachovává plynulost.
  • Konstrukčně je telefon velmi povedený.

Nokia Lumia 530
rozměry a hmotnost: 120 × 62 × 11,7 mm, 129 g
displej: 4,0", kapacitní TFT LCD, 480 × 854, 245 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 4 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 430 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 200 (4× Cortex-A7, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Microsoft Windows Phone 8.1 (Blue)
fotoaparát: 5MPx, video (864 × 480)
24 %
vybavenost
cena: už se neprodává

  hce counter

Barevný kvádřík do dlaně

Pro Lumie tolik typické barvy se nevyhnuly ani Lumii 530. Naštěstí. Právě to z ní totiž dělá minimálně na oko zajímavý telefon. Malý kvádřík s rozměry 120 × 62 × 11,7 mm a váhou 129 gramů totiž můžete zakoupit v bílém, černém, ale i svítivě oranžovém či zeleném provedení. Na krabičce je uvedena ještě modrá barva, zatímco web výrobce ji neuvádí. Barva zadního krytu vystupuje i na čelní straně, kde zajímavě rámuje jinak nudnou, černou plochu s čtyřpalcovým displejem. Na první pohled však, klidně i z dálky, bezpečně poznáte Lumii.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Barva zadního krytu vystupuje i na čelní stranu a tvoří tak zajímavé orámování jinak nudného předku.

Lumia 530 je rozebíratelný telefon. Displej se všemi vnitřnostmi vložíte do vaničky v podobě zadního krytu. I přesto je však telefon konstrukčně řešen na jedničku, nikde nic nepovrzává a ani v krutu se vám nepodaří vyloudit nelibé zvuky. To u mnoha levných telefonů říci nemůžeme. Pokud sejmeme zadní kryt, najdeme pod ním místo na akumulátor s kapacitou 1430 mAh, dále veliký výdech hlasitého reproduktoru, slot na microSIM a také slot na microSD kartu, což vzhledem k nízké vnitřní paměti jistě oceníte.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tloušťka Lumie 530 je 11,7 mm. To není málo, díky zaobleným tvarům ale dobře padne do dlaně a jistě se drží.

Co najdeme na čelní straně? Kromě displeje toho moc není. Pod zobrazovačem u úhlopříčce 4" je jen výřez na hovorový mikrofon, nad ním zase jen logo Nokia a výřez hovorového reproduktoru. Co to znamená? Že Lumia 530 je po Lumii 630 další Nokií, která používá ovládací tlačítka vyobrazená na displeji telefonu. Po obvodu telefonu nenajdeme také nic zvláštního. Uprostřed spodní hrany se nachází microUSB konektor, na té horní potom vlevo sluchátkový 3,5 mm Jack. Levý bok je holý, ten pravý ukrývá dvojkolébku hlasitosti a tlačítko zámku. Obojí v barvě zadního krytu, ale na rozdíl od něj v lesklém provedení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na zadní straně najdeme 5 Mpx fotoaparát. Chybí mu LED dioda, její přítomnost by ale stejně nic nezměnila, jelikož Lumia 530 především postrádá autofokus.

Zbývá zadní strana. Uprostřed vyražené logo Nokia, nad ním čočka 5 Mpx fotoaparátu. LED blesk byste zde hledali zbytečně, jedná se přece o ultralevný smartphone. Vespod ještě průduch pro zvuk, který se line z hlasitého reproduktoru. Toť vše. Nic zvláštního, ale také nic extravagantního. I když v levném provedení, jedná se o dobře zpracovanou Lumii. Překvapení v krabičce? Také ne, je zde vzhledem k ceně obvyklý základ. Tedy telefon, akumulátor, nezbytná literatura a nabíječka. Nikoliv adaptér a datový kabel, ale dříve obvyklá jednokusová nabíječka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ta tam je tradiční modrá, zbytečně rozměrná krabička. Na scéně už je nějakou dobu svěží bílá. Krabička je hodně tenká, ostatně, mnoho toho ani neukrývá.

Opravdu ošklivý displej

Lumia 530 je osazena 4" zobrazovačem s rozlišením 854 × 480 obrazových bodů, výsledná jemnost tedy činí 245 PPI. Bohužel, displej je zřejmě tou součástkou, na které se urputná snaha šetřit podepsala nejvíce. Jedná se totiž o obyčejný TFT TN panel, který má velmi mdlé barvy, za jasného světla se stává nečitelným a při pohledů z úhlů zobrazí širokou paletu barev, nikoliv však tu, která se na displeji zrovna opravdu nachází.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
I na malém 4" displeji Lumie 530 můžete zobrazit až šest malých/tři střední Live Tiles.

Kromě toho, Lumia 530 nedisponuje ani obvyklými senzory. Zapomenout tedy musíte na senzor přiblížení, ale také na senzor okolního jasu. Ten tedy budete muset nastavovat ručně, ve třech krocích, které dovolí systém. Naštěstí si jas můžete nastavit jako jeden z rychlých přepínačů v notifikační roletce, ani maximální jas bohužel ale nevyřeší problémy s čitelností. Senzor přiblížení Nokia nahradila, stejně jako u Lumie 630, rozpoznáním přiložené tváře.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jas je nutné regulovat ručně, senzor okolního jasu výrobce Lumii 530 do vínku nedal.

Zmínit také musíme to, že ve spodní části je na displeji zobrazena standardní trojice ovládacích tlačítek, která se v žádném místě systému neumí skrýt. Ty zabírají právě oněch 54 pixelů, které vytvářejí neobvyklé rozlišení displeje. I když se neumějí skrýt, umí se alespoň natáčet podle orientace přístroje, stejně tak si můžete vybrat, zda-li chcete lištu s tlačítky podbarvit černě, bíle nebo v barvě zvoleného motivu.

Občas se potřebuje nadechnout

Výrobce osadil do Lumie 530 čtyřjádrový procesor. Jedná se o Qualcomm Snapdragon 200 s taktem 1,2 Ghz na jádro. Spolu s ním v telefonu najdeme grafický akcelerátor Adreno 302 (mimochodem, starší Lumia 520 má Adreno 305) a 512 MB operační paměti. Na levný smartphone se jedná o obvyklé komponenty, které však ve spolupráci s operačním systémem Windows Phone 8.1 bohatě dostačují. Ano, občasné zaváhání jsme viděli už u Lumie 630 a ani dnes testovaná Lumia není výjimkou, občas prostě zaváhá, někde se zpomalí, něco načítá déle, celkovou plynulost si ale uchovává i po delším používání. Problémem nejsou ani hry typu Angry Birds, Asphalt 8 či Subway Surfers.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výsledky Lumie 530 v benchmarcích AnTuTu a WP Bench free.

Z hlediska úložiště je sice Lumia 530 vybavena naprostým minimem v podobě 4 GB místa, ze kterých je po prvním spuštění dostupných necelých 1,5 GB, to vás ale mrzet neumí. Lumia 530 má slot na paměťové microSD karty, na které lze přesouvat i aplikace, a to až do velikosti 128 GB. Sice nevím, kdo by investoval do paměťové karty pomalu to, co do koupě tohoto telefonu, ale důležité je, že Lumia 530 takto velké karty prostě podporuje, stejně jako nechybí 15 GB místa na cloudovém úložišti OneDrive.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Lumia 530 nabízí 4 GB místa, dostupných je cca 1,5 GB. Naštěstí je zde slot na microSD až do velikosti 128 GB.

Jak už bylo zmíněno, pod kapotou najdeme akumulátor s kapacitou 1430 mAh. Jak obstojí v testech výdrže? Běžné používání vyždímá baterii na nulu za dva dny. Někdy vydrží i tři, vzhledem k tomu, že to není smartphone top třídy, na kterém děláte mnohem více věcí. Při testech výdrže přehráváním HD videa současně načítaného z YouTube, hlasitosti do sluchátek na 50 % a hodnotě jasu nastavené na střední se telefon vypnul po 3 hodinách a 35 minutách. Opačný proces, tedy úplné nabíjení, zabere bez pár minut celé tři hodiny.

A co Lumii 530 pohání? Standardní systém Windows Phone 8.1 s vylepšením Lumia Cyan. Co vše mobilní okna v této verzi systému umí a co všechno za bonusy přihrál firmware Lumia Cyan, zjistíte v článku výše a videu od výrobce.

Témata článku: Microsoft, Nokia, Smartphony, Recenze, Windows, Lumia, Nokia Lumia 520, Nokia Lumia 530, Nokia Lumia 530 Dual SIM, Nokia N73, Nokia N73 Music Edition, Zak, Nízké osvětlení, Opačný proces, Subway, Chybějící senzor, Modrá barva, Sestra, Lesklé provedení, Naprostý základ, Čtyřpalcový displej, Kvádřík, WMV, Testovaný kousek, TileSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
I na starých počítačích se nabízí upgrade na Windows 11. Zázrak? Ne, chyba
Petr Urban
Windows 11Windows UpdateWindows InsiderMicrosoft
Jak prolomit zapomenuté heslo ve Windows 10. Je to až překvapivě snadné...

Jak prolomit zapomenuté heslo ve Windows 10. Je to až překvapivě snadné...

V době, kdy je tlak na volbu co nejsilnějších hesel, není nic výjimečného, když heslo zapomenete. Co ale dělat, když se pak nemůžete dostat do Windows?

Antonín Trčálek
NávodyHesloWindows 10