Nokia Lumia 625: největší finská okna [recenze]

I Nokia se rozhodla nabídnout telefon s větší úhlopříčkou než 4,5". Ničím jiným ale Lumia 625 nevyčnívá, přesto jde o dobře použitelný a svižný telefon.

Lumia 625 je dalším finským počinem ve spolupráci s redmondským gigantem Microsoft, který by však nemusel skončit příliš dobře. Pokud se na celou situaci podíváme s nadhledem, možná ji dokonce čeká podobný osud, jako Lumii 720. Právě tu podle slov Nokie tato novinka nahrazuje, i když dle našeho tomu tak úplně není. A stejně jako Lumia 720 přišla na trh s cenovkou vyšší než vybavenější modely, které už se nějaký ten čas prodávaly, tak i Lumia 625 přichází na český trh s cenovkou, která je vyšší, než cena mnohem vybavenější Lumie 820. To je ale bohužel prokletí všech nových telefonů a jejich startovacích cen napříč spektrem výrobců. Přesto se ale nejedná o špatný telefon, jak ukážou následující řádky. A oproti všem Lumiím má navíc jeden trumf v rukávu - zatím největší displej, který kdy v Nokii použili. Bohužel, i tato mince má svou druhou stranu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia Lumia 625 na tiskových snímcích výrobce

Klíčové vlastnosti:

 • velký displej
 • dobrá výdrž na baterii
 • rychlý a stabilní systém
 • slot na paměťové karty
 • matná povrchová úprava
 • hlasitý reproduktor

Hlavní nedostatky:

 • horší rozlišení displeje
 • vyšší startovací cena
 • nemá NFC
 • vyšší hmotnost
 • prohýbání zadního krytu
 • nevýrazné fotografie a video
 • chybí funkce Glance Screen

Nokia Lumia 625
rozměry a hmotnost: 133 × 72 × 9,2 mm, 159 g
displej: 4,7", kapacitní IPS LCD, 480 × 800, 199 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (100|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 2 000 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S4 Plus (2× Krait 200, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Microsoft Windows Phone 8 (Apollo)
fotoaparát: 5MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
29 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Nabíječka v jednom kuse?

Finská tradice je finská tradice, a tak i Lumii 625 najdete v tradiční modré krabičce se stříbrným nápisem, co že vlastně za Lumii se to uvnitř skrývá. Na jednu stranu je to možná až příliš stejné provedení prodejního balení po dlouhý čas, na druhou stranu si člověk uvědomuje, že modré krabičky jakýchkoliv Nokií nikdy nevypadaly nudně. O to víc je na to třeba myslet, že se jedná o jednu z posledních modrých krabiček, kterou si po akvizici mobilní divize Nokie Microsoftem budete moci pořídit. Na testování nám dorazila bílá varianta, k dostání však jsou i další barevná provedení. Konkrétně černá, zelená, žlutá a červená.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lumia 625 nám dorazila do redakce na testování v bílém barevném provedení.

V balení Lumie 625 narazíme hned na dvě zvláštnosti. Ano, samozřejmě zde najdete nabíječku, datový kabel, sluchátka a potřebnou literaturu, ale... Jak jste mohli vidět už v Týdnu mobilně 199, nabíječka přibalená k Lumii 625 je nabíječka neskládatelná, tedy od adaptéru do zásuvky až po microUSB konektor na konci se jedná o jeden kus. Druhým nestandardním prvkem je provedení peckových sluchátek. Na kabelu totiž najdete ovládací panel, jenomže bez ovládání. Nachází se na něm pouze mikrofon, tlačítko si někam odskočilo. Přijetí hovorů nebo posouvání hudby se tak na sluchátkách nekoná. Pecky jsou to však poměrně kvalitní (na poměry sluchátek dodávaných v balení), a i když nemají plochý kabel, alespoň mají konektor umístěn v jedné přímce s kabelem, což vzhledem k umístění zdířky na telefonu rozhodně oceňuji.

Je to monoblok, či není?

Lumia 625 je z hlediska vnější konstrukce hodně podobná Lumii 620. Sice nemá zdířku na sluchátka zakomponovanou v krytu, ale stejně jako Lumia 620 má polykarbonátový kryt složený jakoby ze dvou vrstev. Ta vnější je průhledná, ta vnitřní neprůhledná. Výsledkem této kombinace je, že například na pravém boku v okolí tlačítek vidíte jakoby otvory skrz. Ve skutečnosti je to však pouze tmavší plast sloužící k uchycení bočních tlačítek. Takže, když jsem na začátku odstavce zmínil kryt, jistě jste pochopili, že jej lze sejmout. K (nejen) mojí nevíře ale po sejmutí krytu nedostanete přístup k baterii, ale pouze ke slotům na microSIM a microSD kartu, které jsou umístěny přímo nad sebou. Konstrukčně se jistě jedná o povedený prvek, z hlediska komfortu už tomu tak být nemusí. A jak je to s rozměry? Lumia 625 má při svém velkém displeji rozměry 133 × 72 × 9,2 mm a váhu ne zrovna malých 159 gramů. To znamená, že je, a teď pozor, těžší (i když jen o jeden gram), než Lumia 1020 se svým obřím fotomodulem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nokia Lumia 625 je a není monoblok. Zadní kryt sejmete a vyměníte za jinou barvu, baterii ale sami nevyměníte.

Na adresu zadního krytu mám však nejednu výtku. Nevím, je-li to problém pouze testovacího kousku, ale uprostřed se zadní kryt poměrně prohýbá, i když nevrže. Navíc, zejména uprostřed každé ze stran se již po mírnějším zatlačení začne zadní kryt poroučet z těla telefonu pryč. Celkově nedrží na těle přístroje zrovna pevně, na jeho sejmutí potřebujete opravdu minimální sílu a i při drobném pádu na měkký koberec se urychleně poroučí dolů. Pochválit ale musím mírné vydutí okolo fotoaparátu, které má za následek, že při položení na zadní stranu se sklíčko fotoaparátu nedotýká povrchu. Krom čočky fotoaparátu najdete na zadní straně ještě jednodiodový LED blesk, svislé logo Nokia a vespod potom hlasitý reproduktor. Na Lumii 625 opravdu dostál svému pojmenování, takže je hodně hlasitý, pouze s mírným zkreslením. Celkově je ale hodně malý, a tak od něj žádné zázraky nečekejte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Na zadní straně Lumie 625 byste marně hledali bezdrátové nabíjení nebo NFC anténu.

To na čelní straně už je to zajímavější. Nejvíce plochy samozřejmě zaujímá displej, který má tentokrát úhlopříčku 4,7". Na jednu stranu to vůbec není mnoho, na druhou stranu je to dosud největší zobrazovač, který Nokia použila. Pod ním najdeme obligátní trojici tlačítek, tedy šipku zpět, středové Windows a vpravo potom lupu. Uprostřed nad displejem máme opět logo Nokia, přičemž vpravo od něj jsou ukryty senzory jasu a přiblížení, ještě více vpravo se potom usídlila čelní kamerka. Nalevo od loga je pusto a prázdno, nad ním pouze hovorový reproduktor. Stejně tak je pusto a prázdno i na levém boku. Horní hrana ukrývá ve své levé části pouze zdířku na sluchátka, která je ovšem v zaoblení hrany tak posunuta, že bude část sluchátkového konektoru odhalena. Stejně tak spodní hrana ukrývá pouze jeden prvek. Tentokrát je však umístěn uprostřed a nejedná se o nic jiného, než o systémový a nabíjecí microUSB konektor. Hovorový mikrofon je ukryt v tenkém plastovém rámečku po obvodu kopírujícím krycí sklo displeje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabíječka v jednom kuse, sluchátka s ovládacím panelem bez tlačítka a zajímavě řešené sloty pod zadním krytem. 

Nejzajímavější na Lumii 625 je pravý bok. Na něm nalezneme v barvě telefonu vyvedenou trojici tlačítek. Jedná se o dvojkolébku pro regulací hlasitosti, zámek přístroje (vypínací tlačítko) a dvoupolohovou spoušť fotoaparátu s jasně definovanými pozicemi. Kromě displeje jsou tato tlačítka také jedinými lesklými prvky na celém telefonu. Osobně bych ocenil, kdyby bylo alespoň tlačítko spouště fotoaparátu trošku větší (nebo širší), zejména kvůli jistějšímu stisku z namáčknutí do finální polohy, ne každému to ale musí vadit. Celkově je tedy Lumia 625 až na problémy s prohýbáním krytu konstrukčně povedený telefon. Snadnější sejmutí krytu je potom možná výrobcem zamýšleno z toho důvodu, aby šly barevné kryty jednodušeji měnit. Pokud se divíte, proč jsem nezmínil NFC, pak je to proto, že jej Lumia 625 prostě nemá. A jelikož jej Lumia 720 měla, sami si udělejte obrázek, jak že to vlastně je nebo není s tím nástupnictvím.

Témata článku: Nokia, Smartphony, Windows, Recenze, Lumia, Alcatel One Touch Idol, Alcatel One Touch Idol Ultra, LG Optimus, LG Optimus L9, LG Optimus L9 II, Nokia 515, Nokia 515 Dual SIM, Nokia Lumia 1020, Nokia Lumia 1520, Nokia Lumia 520, Nokia Lumia 620, Nokia Lumia 625, Nokia Lumia 720, Nokia Lumia 820, Nokia Lumia 925, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Mega 5.8, Samsung Galaxy Mega 5.8 Duos, Samsung Galaxy Mega 6.3, Samsung Galaxy Mega 6.3 16GB