Nokia Lumia 710: tichá síla v pozadí [recenze]

Téměř srovnatelný hardware jako dražší Lumia 800 a cena pod 8 tisíc korun. To jsou hlavní trumfy nenápadného, ale výkonného telefonu.

Ano, Nokia u nás uvedla na trh telefony Lumia s operačním systémem Windows Phone. Tato zpráva je v posledních dnech vidět na každé druhé internetové stránce i v mnoha televizních reklamách. Propagována je pochopitelně především nová vlajková loď finského výrobce Nokia Lumia 800, kterou už jsme měli možnost v redakci vyzkoušet. Trochu v pozadí tak zůstává její levnější sestra Nokia Lumia 710, která se od „osmistovky“ liší hlavně vzhledem. Hardwarové parametry obou Lumií totiž kupodivu nejsou až tak rozdílné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Čím se liší a jak se to projevuje při běžném užívání telefonu, napoví tato recenze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia Lumia 710 na produktových fotografiích

Klíčové vlastnosti:

  • rychlý a intuitivní systém Windows Phone 7.5 Mango
  • offline navigace zdarma
  • editor dokumentů Office
  • velké množství barevných provedení

Hlavní nedostatky:

  • jen 8GB varianta
  • nemožnost rozšíření paměťovou kartou
  • velmi špatná výdrž baterie
  • nemožnost připojit telefon k PC jako velkokapacitní zařízení
  • špatná práce s Wi-Fi

Nokia Lumia 710
75,5%
Klepněte pro větší obrázek rozměry a hmotnost: 119 × 62 × 12,5 mm, 126 g
displej: 3,7'', kapacitní TFT LCD, 480 × 800, 252 DPI
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (tři pásma), GPRS, EDGE, HSPA (14,4|5,76 Mb/s)
konektivita: microUSB, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, 3,5mm jack
paměť: uživatelská 8 000 MB, operační 512 MB RAM, baterie: 1 300 mAh
procesor: Qualcomm MSM8255 (Scorpion 1 400 MHz)
operační systém: Windows Phone 7.5 (Mango)
fotoaparát: 5MPx (2 592 × 1 944), video (1 280 × 720), autofocus, diodový blesk
cena: 7 600 Kč

hce counter

Díky svému mladistvému vzhledu, nižší ceně a množství barevných variací bude Lumia 710 cílit hlavně na mladší generaci uživatelů. Není sice tak provokativní a vzhledově unikátní jako Nokia N9 resp. Lumia 800, ale několik neobvyklých prvků u ní také najdeme. Základem celého telefonu je samozřejmě TFT LCD dotykový displej. V tomto případě se jedná o zobrazovací plochu o velikosti 3,7 palce s tradičním rozlišením 480 × 800 pixelů, což je ostatně pevně stanovený požadavek Microsoftu pro chod Windows Phone.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lumia 710 skvěle padne do ruky, není příliš velká ani těžká

Pod displejem jsou umístěny netypicky vyvedená mechanická tlačítka pro ovládání WP 7.5, což je změna oproti momentálnímu trendu, dělat tyto ovládací prvky senzorové. Toto řešení se hodí například při ranním vstávání, když se ještě rozespalí zoufale snažíte na telefonu nahmatat knoflík, kterým byste „řvoucí“ budík umlčeli. U „sedmsetdesítky“ se přesněji řečeno jedná o jedno mechanické tlačítko, které lze zmáčknout na třech různých místech. Levá část tlačítka slouží jako krok zpět a při jeho delší podržení se zobrazí neúplný multitasking. Stisknutím středu se dostanete na hlavní obrazovku. Pravá část tlačítka poté pracuje jako funkce internetového vyhledávání. K tomu vám (ne)poslouží vyhledávač Bing, jehož používání v naší zemi není vůbec ideální. Nokia ale přislíbila, že s přístroji určenými pro náš trh budeme brzy „hledat“ pomocí Seznamu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přední strana mobilu je celá černá, existuje však i bílé provedení

Pěkné, ale nepraktické

Takto řešené ovládání má však i své úskalí. Ač to designově vypadá dobře a pro manipulaci pohodlně, realita je jiná. Pravé i levé tlačítko jde stisknout bez potíží. Problém nastává, když se pokusíte stisknout tlačítko prostřední. To jde totiž zmáčknout dost těžko a v počátcích se vám nejednou stane, že vaší snahu budete muset několikrát opakovat, abyste kýžené funkce docílili. Po delším užívání si ale zvyknete, lépe řečeno si budete muset zvyknout. Příčinou tohoto problému je zřejmě uchycení celého „trojtlačítka“ ke zbytku telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Zadní kryt můžete vybírat ze šesti barev, my jsme testovali modrou

Na samém spodu přední strany je ještě umístěn mikrofon pro hovory. Nad displejem se krom loga výrobce nachází reproduktor a nalevo od něj také senzory přiblížení a okolního světla. Na pravém boku telefonu poté nalezneme tlačítka pro ovládání hlasitosti a praktickou mechanickou spoušť fotoaparátu. Ani tyto tlačítka však nejdou stisknout úplně lehce, způsobeno je to tím, že jsou přímo součástí odnímatelného krytu. Levý bok by zůstal zcela neporušený, nebýt mezery pro nehet k odklopení zadního krytu. Horní hranu tvoří zleva nechráněný konektor microUSB, 3,5mm jack pro připojení sluchátek a uzamykací/vypínací tlačítko. Na opačné hraně nenajdeme nic krom prostoru pro uchycení poutka na pravém rohu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Snímatelný zadní kryt sahá až na boky telefonu

Hlavním prvkem zadní strany je 5Mpx fotoaparát s přisvětlovací diodou. Dále zde najdeme vyrytý nápis Nokia a ve spodní části je to efektní vyvedení hlasitého reproduktoru. Po bližším zkoumání jsem však zjistil, že to s tím reproduktorem nebude tak slavné, jak se zdá. Vývod tohoto reproduktoru totiž vede pouze do té asi 0,8 mm dlouhé dírky v pravém dolním rohu tohoto designového detailu a zbytek „děrování“ slouží pouze pro vizuální efekt. Celý zadní kryt je vyroben z plastu, který na dotyk trochu připomíná povrchovou úpravu soft-touch, a tudíž na něm nezůstávají ani otisky prstů. Celý telefon „dorostl“ do rozměrů 119 × 62 × 12,5 mm a váží 126 gramů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nad displejem našlo místo sluchátka a ukrytá čidla, pod displejem je trojice kláves spojená v jedno velké tlačítko

Součástí balení telefonu je krom samotného zařízení také USB kabel, skrze který probíhá připojení k počítači a hlavně k programu Zune. Dále zde nalezneme klasickou nabíječku, která na rozdíl od Lumie 800 není nijak zvláštně designově tvarovaná. K rychlému seznámení s telefonem a jeho systémem je přiložen uživatelský manuál a nakonec v balení našly místo také špuntová sluchátka, které bych přiřadil do mírného nadprůměru všech dodávaných sluchátek v balení různých telefonů.

Rychlost na prvním místě

Jak již bylo několikrát zmíněno, a je to vlastně hlavním lákadlem tohoto telefonu, Nokia Lumia 710 se dodává s operačním systémem Windows Phone 7.5 Mango. Tím, že jde o aktualizované Mango, Nokii odpadly problémy s lokalizací a s nářky uživatelů na nepřístupnost placené sekce Marketplace, alespoň tedy co se týká České republiky. U našich slovenských sousedů tento problém přetrvává, a proto se k nim ani Lumia 710 prozatím nedostane, tedy určitě ne oficiální cestou. Jedinou možnou komplikací před prvním použitím tak může být nutnost opatřit si microSIM kartu, protože také tento model se přidává na seznam telefonů, které tuto novou „módu“ využívají.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana hostí hlasitý reproduktor a v horní části 5Mpx fotoaparát s LED bleskem

O hladký chod systému se podobně jako u Lumie 800 stará jednojádrový procesor Qualcomm Snapdragon MSM8255 s taktem 1,4 GHz, kterému sekunduje grafický čip Adreno 205. Pracovat může s operační pamětí o velikosti 512 MB. Vnitřní paměť je pak rovna minimálnímu požadavku Microsoftu, tedy 8 GB. Když vezmeme v úvahu, že reálně je k dispozici jen 5,3 GB, z čehož si ještě část zabere systém pro instalaci různých aplikací, dostáváme se k hlavnímu nedostatku tohoto telefonu. Nemožnost rozšíření její kapacity paměťovými kartami pak tento neduh jen podtrhává.K dispozici je sice dalších 25 GB, ale v podobě cloudového úložiště na SkyDrive a to je s cenami datových tarifů u našich operátorů jen slabá útěcha.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pro vyjmutí microSIM karty je nutné sundat zadní kryt a vyjmout akumulátor

Témata článku: Nokia, Recenze, Windows, Lumia, HTC Radar, Nokia Lumia 710, Nokia Lumia 800, Nokia N9, Nokia N9 64GB, Samsung Omnia, Samsung Omnia W, Hladký chod, Mírné zklamání, Pozadí, Levé tlačítko, Síla, Sympatický telefon, Internetové vyhledávání, Špatná výdrž, Velká porce, Plnohodnotné používání, Herní hub, Český název, Kvalitní aplikace, SílVybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

** Google 11. května vypne nahrávání hovorů na Androidu ** Aplikace nebudou moci k nahrávání využívat API pro Usnadnění ** Uživatelé mají pouze dvě možnosti, jak nahrávání zachovat...

Martin Chroust
Nahrávání hovorůAndroid
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS