Nokia Lumia 720: skvělý zážitek, který kazí cena [recenze]

Jen čtvrt roku po premiéře dorazila do prodeje Nokia Lumia 720. Má tenčí tělo, nadějný fotoaparát, ale na svou výbavu je zatím drahá.
Kapitoly článku

Jakoby premiéra nejnovějšího modelu finské Nokie, Lumie 925, zastínila příchod dalšího nadějného telefonu této značky na pulty českých prodejců. Přitom Nokia Lumia 720 si pozornost zajisté zaslouží. Vždyť se jedná o zlatou střední cestu řady Lumia, na kterou fanoušci tohoto výrobce museli čekat déle, než by možná bylo zdrávo. Výbavou zapadne téměř přesně mezi sousední modely Lumia 620 a 820. Už ne tolik podobně je na tom s cenou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lumii 720 zakoupíte v pěti různých barevných variantách.

Na letošním barcelonském veletrhu, kde měla Lumia 720 svou premiéru, zástupci Nokie jasně deklarovali, co bude jejím hlavním tahákem. Vysoce citlivý displej, fotoaparát s optikou Carl Zeiss a perfektní dílenské zpracování má být pomyslnou směsí, která má telefon přivést k úspěchu. Již tehdy se však ozývaly hlasy z druhého tábora, které kritizovaly především vztah ceny telefonu a v něm použitých hardwarových součástek. Odpověď na otázky, jak se slabší výbava projevuje na výkonu a jak telefon působí jako celek, najdete v dnešní recenzi.

Klíčové vlastnosti:

  • 4,3palcový IPS displej s technologií ClearBlack a Super Sensitive Touch
  • 6,7Mpx fotoaparát s optikou Carl Zeiss
  • akumulátor s kapacitou 2 000 mAh
  • rychlý a stabilní systém Windows Phone 8
  • aplikace z Nokia Collection (HERE Mapy, navigace, nejrůznější hry atd.)
  • slot na paměťové karty (max. 64 GB)
  • podpora NFC

Hlavní nedostatky:

  • vysoká cena
  • některé aplikace ve Storu budou nekompatibilní (požadavek 1 GB RAM paměti)

Nokia Lumia 720
rozměry a hmotnost: 128 × 68 × 9,0 mm, 128 g
displej: 4,3", kapacitní IPS LCD, 480 × 800, 217 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 2 000 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S4 Plus (2× Krait, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Microsoft Windows Phone 8 (Apollo)
fotoaparát: 7MPx, video (1 280 × 720), autofocus, blesk
30 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Design a zpracování telefonů byla vždy silná stránka kdysi největšího prodejce telefonů. Nebýt již vzpomínané Lumie 925 hodnotil bych „sedmsetdvacítku“ dokonce jako nejlepší počin finských designérů poslední doby. Útlé tělo s rozměry 128 × 67,5 × 9 mm a hmotností 128 gramů slibuje uživatelům snadné ovládání jednou rukou, a protože má unibody konstrukci, tak v ruce také skvěle působí.

Klepněte pro větší obrázek
Telefon se vejde i do menších rukou.

Rozlišení chce vylepšit

Vše podstatné se odehrává na displeji typu TFT IPS doplněnou s přijatelnou úhlopříčkou 4,3 palce. Možná byste u telefonu za podobnou cenu čekali, že bude disponovat alespoň HD rozlišením, bohužel tomu tak není. Z nám neznámého důvodu totiž Nokia odmítá do modelů, které nejsou jejím vlajkovým modelem dávat displeje s jemnějším rozlišení, a proto se i zde objevuje mřížka 480 × 800 pixelů. To ve výsledku dává jemnost displeje 217 PPI, což rozhodně není žádná hvězdná hodnota.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Technologie ClearBlack zajistí, že černá je opravdu černá.

Samotný grafický styl Windows Phone však rozpoznání nižšího rozlišení podstatně snižuje, a tak ve výsledku to s displejem nedopadlo tak špatně. Navíc jeho pozorovací úhly patří k tomu lepšímu, co dnes na trhu seženete a hlavně ho půjde ovládat rukavicemi, vidličkami, noži a podobnými atypickými předměty, protože jeho přívlastek opět zní Super Sensitive Touch. Pod displej se vešla trojice senzorových tlačítek pro ovládání systému.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka pod displejem jsou samozřejmě podsvícená.

Nad zobrazovacím panelem nechybí logo výrobce, reproduktor pro hovory či senzory přiblížení a jasu sloužící k automatické regulaci jasu displeje. Taktéž je zde širokoúhlá sekundární kamerka, jenž zvládá natáčet video v HD rozlišení (720p). Hrany displeje jsou zaoblené, což napomáhá tomu, že téměř plynule navazují na kryt telefonu. Na pravém boku se pak nachází další trojice tlačítek. V tomto případě se však jedná o klávesy mechanické, z nichž dvě slouží k ovládání hlasitosti a to třetí jako dvoupolohová spoušť fotoaparátu. Po vzoru tlačítek Lumie 920 jsou vyrobeny ze slitiny zirkonia.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kontrastní provedení bočních tlačítek vypadá pěkně.

Příjemné překvapení na boku

Při prvním pohledu se vám může zdát, že na pravém boku není nic. Přesto se zde ukrývá jeden šuplíček, po jehož vysunutí do něj můžete vložit paměťovou microSD kartu. Tímto prvkem však Nokia trochu popřela své předchozí tvrzení. Na otázku, proč Lumia 920 neobsahuje právě takový slot na microSD karty, odpovídala, že nechtěla dalším prvkem rušit ladné linie jejího těla. U Lumie 720 ale dokázala, že to byla pouze výmluva, protože tento prvek téměř nepoznáte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pro vysouvání šuplíků je v balení přiložen jednoduchý klíč.

Druhý a poslední vysunovací šuplík je na horní hraně telefonu a vkládá se do něj microSIM karta. Společnost mu zde dělá již pouze 3,5mm jack pro připojení sluchátek. Konektor pro připojení nabíječky a kabelu pro propojení s PC byl umístěn uprostřed hrany spodní. Vedle něj se nachází také zdířka, pod níž se ukrývá mikrofon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Žlutá barva jistě upoutá okolí.

Podobně jako jsou na přední straně zaoblené hrany displeje, tak jsou na zadní straně zaoblené také všechny hrany krytu. To značně napomáhá velmi příjemnému pocitu z úchopu telefonu. Na zádech samozřejmě nesmí chybět čočka 6,7Mpix fotoaparátu, vedle kterého je ještě přisvětlovací LED dioda. Pod ním nám nápis připomíná, že optiku dodala společnost Carl Zeiss. Ve spodní části zad pak najdeme hlasitý reproduktor a také tři piny, které mají své využití po nasazení speciálního krytu, skrze který jde Lumii 720 dobíjet bezdrátově.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čočka fotoaparátu je zapuštěna mírně pod povrchem, tudíž je alespoň trochu chráněna proti poškrábání.

Na perfektní úrovni

Celkový dojem z konstrukce telefonu je opravdu skvělý. Na rozdíl od Lumií s lepší výbavou je kompaktnější, lehčí a po všech směrech příjemnější. Do redakce se nám dostala žlutá varianta, jenž přímo žadoní o pozornost. Ze zkušeností mohu potvrdit, že tato barevná varianta se velmi líbila i něžnější části populace a byla pro ni přijatelná také úhlopříčka displeje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sluchátka neobsahují žádný ovládací prvek, tudíž budete muset přijmout hovor přímo na telefonu.

V balení krom samotného telefonu mnoho dalšího nedostanete. Ukrývá totiž pouze obyčejná pecková sluchátka, kabel pro připojení k počítači, cestovní adaptér do elektrické sítě, klíč pro manipulaci s šuplíky a nezbytné papírové brožurky a dokumenty. Kryt pro bezdrátové nabíjení ani bezdrátová nabíječka budete v prodejní krabičce hledat marně, a tak rozhodnete-li se této funkce využít, bude nutné dalších investic.

Témata článku: Nokia, Smartphony, Recenze, Windows, Lumia, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 5, Apple iPhone 5 32GB, Apple iPhone 5 64GB, LG Optimus, LG Optimus G, Nokia 515, Nokia 515 Dual SIM, Nokia Lumia 1020, Nokia Lumia 1520, Nokia Lumia 520, Nokia Lumia 620, Nokia Lumia 625, Nokia Lumia 720, Nokia Lumia 820, Nokia Lumia 900, Nokia Lumia 920, Nokia Lumia 925, Zirkon, Pohybující objekt