Nokia Lumia 800: královna oken [recenze]

Nejočekávanější Windows Phone se dostává do Česka. Jaká je Lumia 800 a není celý rozruch kolem nových Mango Nokií jen nafouknutá bublina?

Revoluce v podání Nokie postupuje do České republiky. V únoru se u nás začnou oficiálně prodávat první dvě zástupkyně smartphonů s Windows Phone 7, se systémem, na který Nokia vsadila všechno poté, co se nedokázala se Symbianem přizpůsobit překotně se vyvíjejícímu trhu chytrých platforem a ekosystémů. Je jasné, že na prodejích a přijetí Lumie 800 ze strany veřejnosti (to platí i pro levnější sestru Lumia 710, případně ve Spojených státech nejvyšší LTE model Lumia 900) bude z velké části záviset budoucnost značky Nokia jako takové. Pojďme se proto podívat, zda Finové vsadili na správného koně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Všechny tři dostupné barvy Nokie Lumia 800

U Lumie 800 to nebyla sázka tak úplně naslepo. Specifické provedení telefonu ve formě monolitu z jednoho kusu polykarbonátu už si Nokia chytře vyzkoušela na loňském modelu N9 s experimentální platformou MeeGo. Lumia je na pohled prakticky stejná, pouze člověk obeznámený s detaily si všimne několika drobných rozdílů. Nutno říct, že i když je design telefonu v podstatě „loňského střihu“ a v módním světě by taková kolekce znamenala faux pas, Lumii opáčko vůbec neuškodilo. Naopak, lidé si navykli na tvary N9 známé z billboardů a dalších reklamních kampaní a na Lumii 800 už nepohlížejí jako na podezřelý úkaz z budoucnosti.

Klíčové vlastnosti:

 • kvalitní zpracování, jedinečný design
 • 3,7" ClearBlack AMOLED displej s rozlišením 480 × 800 bodů
 • jednojádrový procesor s taktem 1,4 GHz
 • rychlý a jednoduchý systém Windows Phone 7.5 Mango
 • dobrý zvukový výstup
 • navigace a mapy zdarma
 • kvalitní 8Mpx fotoaparát s autofokusem
 • ochranný gumový obal součástí balení

Hlavní nedostatky:

 • používá microSIM kartu
 • chybí slot na paměťovou kartu
 • chybí HDMI
 • neumí Mass Storage, vše se řeší přes software Zune
 • jen průměrná výdrž baterie

Nokia Lumia 800
Nokia Lumia 800Nokia Lumia 800 je první telefon výrobce s Windows Phone 7 (verze Mango). Její design je totožný s modelem N9, který používá Meego, a hodně se shoduje i technická výbava. 16GB paměť lze rozšířit pouze pomocí 25GB online úložiště. Telefon používá microSIM karty.rozměry a hmotnost: 117 × 61 × 12,1 mm, 142 g
displej: 3,7'', AMOLED, 480 × 800, kapacitní
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (tři pásma), GPRS (86|86 kb/s), EDGE (237|237 kb/s), HSPA (14,4|5,8 Mb/s)
konektivita: USB, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 16 000 MB, 512 MB RAM
baterie: 1 450 mAh, procesor: Scorpion 1 400 MHz
hardware: GPS, digitální kompas, akcelerometr
operační systém: Windows Phone 7.5 (Mango)
fotoaparát: 8Mpx (3 264 × 2 448), video (1 280 × 720), autofocus, dvoudiodový blesk
78%
hardware
N/A*
software
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 12 500 Kč

Škrábe se na zádech

Tvary a provedení jsou tedy známé, ale pojďme si je pro jistotu zrekapitulovat. Hlavní charakteristikou je symetrické, mírně vypouklé tělo, které je po obvodu dokonale zaobleno (včetně okrajů displeje). V horní a spodní části tvoří přísně ostré, jakoby odseknuté hrany. Samotná konstrukce sestává z vaničky, do které jsou vloženy veškeré vnitřnosti a vše potom napevno kryje displej se sklíčkem Gorilla. Právě ona vanička je vyrobena ze speciálně upraveného pevného plastu, kterému můžeme vznešeněji říkat polykarbonát, protože proti jiným plastovým telefonům má toto řešení opravdu navrch. Nikde se nic nehýbe, nevrže a zvuky stěží uslyšíte i při usilovnějším ohýbání nebo kroucení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Design Lumie 800 může někomu připadat futuristický, my jsme rádi, že je tu konečně JINÝ telefon

Také na omak je tento plast příjemný, jakoby měkký a lehce pogumovaný, ale to je jen pocit. Žádná gumová vrstva na šasi nalepena není, naopak struktura materiálu je neměnná až „na kost“. To znamená, že i když si telefon náhodou někde škrábnete, rýha bude sice plasticky patrná, ale aspoň bude mít pořád stejnou barvu. To platí pro všechny tři prodávané varianty Lumie 800 – modrou (cyan), růžovou (magenta) i černou. Tyto barevné verze jsou všechny matné, takže nijak dramatické to není ani s viditelností otisků, nejnáchylnější v tomto směru je asi černá. K výrobě bílé lesklé verze po vzoru N9 se Nokia zatím neodhodlala.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tělo je monolitická plastová vanička, do které jsou vmáčknuty všechny vnitřnosti

Na těle mobilu je několik míst, která jsou ve větší míře vystavena poškrábání. Je to hlavně lesklý kovový ovál s logem Nokia na zadní straně, do nějž je vsazen objektiv 8Mpx fotoaparátu. Vzhledem k tomu, že je na nejvyvýšenějším místě vypouklých zad, obstarává každý dotyk s podložkou, a tak i při velmi opatrném zacházení dojde časem k drobným oděrkám na kovové ploše. Podobně je na tom přední část s displejem, na ten ale telefon nejspíš tak často pokládat nebudete. Paradoxně by to nejspíš sklíčku Gorilla Glass uškodilo méně než plíšku na zádech.

Záludná krytka

Nokia si naštěstí naléhavost ochrany proti náhodným ťuknutím a škrábancům uvědomila a do nových balení Lumií přidává přímo jako součást základního příslušenství gumové pouzdro, nebo chcete-li s použitím jablečné terminologie „bumper“. Nárazník Lumii kryje nejenom obvod ale i záda, a tak vlastně telefon vaničkové konstrukce vkládáte do další vaničky. Barva pouzdra je stejná jako šasi telefonu, Nokii se celkem podařilo trefit stejný odstín. Takto nám dál naroste tloušťka z už tak celkem baculatých 12 mm, ale pouzdro má svůj smysl. Pokud máte spíše sušší ruce, skrz zaoblené hrany vám poměrně těžký telefon (142 g) může nejednou vyklouznout z dlaně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lumii můžete ochránit před nárazem pomocí gumového oblečku

Z hlediska ovládacích prvků je nejbohatší pravá boční strana telefonu. Obsahuje dvojkolébku regulace hlasitosti, uspávací/zapínací tlačítko displeje i celého telefonu, a níže také mechanickou spoušť fotoaparátu. To je první z viditelných rozdílů proti Nokii N9. Spoušť je přitom velmi praktická věc, i z uspaného stavu se jejím podržením dostanete přímo do prostředí foťáku. Všechna uvedená tlačítka jsou kovová a vystupují nad povrch, proti plastovému tělu je tedy snadno nahmatáte. K omylu může dojít snad jen při kvapném ztišování hlasitosti, kdy přehmatem místo toho začnete blikat s displejem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na pravém boku nechybí spoušť fotoaparátu, levý je zcela holý

Opačný levý bok je zcela holý, na spodní setnuté hraně našel místo pouze perforovaný výdech hlasitého reproduktoru. Někde pod mřížkou se ukrývá i mikrofon. Mimochodem podstava je tak rovná, že na ní telefon dokáže bez problémů stát. Uměl by to i na horní hraně, nebýt malého výstupku k nahmatání a stlačení krytky microUSB. Ano, veškeré konektory (tedy microUSB a 3,5mm jack) i slot na SIM kartu mají prostor právě zde. O systému otevírání a vkládání SIM karty toho bylo dost řečeno už v souvislosti s Nokií N9. Zde je koncept stejný, takže jen krátce: zatlačit na výstupek, otevřít krytku microUSB, následně mírně do strany posunout, vyjmout sousední šuplíček, vložit microSIM a podobným způsobem zase vše vrátit zpátky. Kolik takových cyklů celé ústrojí vyrobené z plastu vydrží, to je ve hvězdách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Systém uschování microSIM karty je stejný jako u N9

Lumia 800 a microSIM, komentář autora

Tak jako mě nebaví manýry Applu, ještě víc mě štve, když je přebírají ostatní výrobci. Možná s vidinou toho, že někdy v budoucnu snad půjde o standard, se k microSIM kartě přiklonila Motorola u modelu Razr (jeden z důvodů, proč jsem jej nevyměnil za Galaxy S II) a bohužel i Nokia s novými Lumiemi. Pro lidi, kteří často mění telefony nebo přehazují SIMky, je nutnost ořezané karty otravnou komplikací. Vzhledem k tomu, že v balení není ani redukce na normální (mini)SIM, považuji tohle řešení prozatím za minus. Proto jsem tuto výtku zařadil jako jeden z bodů u nedostatků tohoto telefonu. Pokud si ale kupujete telefon nejméně na dva roky a na SIM kartu během té doby ani nesáhnete, můžete si tohle minus škrtnout.

Témata článku: Nokia, , , , HTC Titan, Motorola Razr, Nokia Lumia 710, Nokia Lumia 800, Nokia Lumia 900, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II, Viditelný šum, Finský smartphone, Běžný standard, Boční strana, Organizér, Nejlepší zvuk, Americká verze, Černý rámeček, Technická výbava, Vestavěný přehrávač, Malý repráček, Gumové pouzdro, Abecední seznam, Dobrý zvuk