Nokia Lumia 830: „dostupná vlajková loď“ [recenze]

Ten titulek není náš, tak ji nazval výrobce. Slovní průjem marketérů nechme stranou a pojďme se na Lumii 830 podívat bez předsudků.

Když v Berlíně na veletrhu IFA Nokia představila Lumii 830, dočkala se po dlouhé době obnovení vyšší střední třída. Nokia Lumia 820, tedy starší sestra dnes testované Nokie Lumia 830, již dlouho zastarávala a vlastně se ani pořádně nedala koupit.

První názory na Lumii 830 byly takové, že si za ni Nokia zase řekne spoustu peněz, které za ni nikdo nebude chtít dát. Oponovali ti, kteří tvrdili, že Lumia 830 je v něčem dokonce lepší, než vlajková loď Lumia 930: podporuje Glance Screen a má slot na paměťové karty, takže si svoji cenu dokáže obhájit. Jaký je náš názor po důkladném testu?

Klepněte pro větší obrázek 
Nokia Lumia 830 na tiskových snímcích výrobce

Po prvních minutách testování:

  • Design se povedl. Hliníkový rám a barevná záda se skvěle doplňují.
  • Nižší rozlišení displeje pocitově vůbec nevadí.
  • Výdrž se při prvotní zátěži zdá být poměrně slušná.
  • 10 Mpx PureView fotoaparát vypadá na první pohled skvěle.
  • Nižší výkon není až na ojedinělé výjimky tolik znát.
  • Přehršel funkcí: NFC, LTE, bezdrátové nabíjení.
  • I Lumia 830 umí optickou stabilizaci.

Nokia Lumia 830
rozměry a hmotnost: 139 × 71 × 8,5 mm, 150 g
displej: 5,0", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 294 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 2 200 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 400 (4× Cortex-A7, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Microsoft Windows Phone 8.1 (Blue)
fotoaparát: 10MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
33 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Ušlechtilá, ale i veselá

O designu Lumie 830 bychom mohli napsat skoro to stejné, jako u vlajkové lodi Lumie 930. Zepředu vypadá stylově, hliníkové rámečky dodávají potřebnou vážnost. To pro dopolední jednání a schůzky. Jdete po práci s přáteli? Nevadí, stačí otočit zadní stranou vzhůru a barevné kryty z Lumie 830 udělají hravého společníka. Zářivá oranžová nebo zelená potěší milovníky barev, pro konzervativnější uživatele je samozřejmě dostupná černá i bílá barva provedení zadního krytu. Navíc, Lumia 830 padne skvěle do ruky. Zaoblení zadního krytu dodá jistotu úchopu a zabroušení hliníkového rámu tak, aby rohy byly oblé, zase eliminuje nepohodlí ostrých hran. Ani pocit těžkosti mít nebudete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Stříbrný hliníkový rámeček a temně černý displej ukazují na elegantní telefon.

Zato pocit bytelné konstrukce ano. Lumia 830 není monolit jako její vybavenější sestra, i když tak na první pohled vypadá. Lícování plastového zadního krytu není tak skvělé, zato ho ale lze sejmout. Musíte se ale hodně snažit, kryt drží čtrnáct malých paciček, u kterých se rozhodně nebojíte o to, abyste je náhodou nezničili. Na zadním krytu najdeme cívku pro bezdrátové nabíjení i NFC anténu, po jeho sejmutí se pak dostaneme k baterii s kapacitou 2200 mAh, slotu na nanoSIM a také ke slotu na paměťovou kartu microSD až do velikosti 128 GB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V hliníkovém rámečku najdeme bílé plastové předěly. Stejnou barvu má orámování konektorů.

Fotoaparát hraje prim, spoušť proto zůstala

Nokia Lumia 830 je 5" telefon. Velikost displeje je tedy stejná, jako u vlajkové lodi výrobce, co se ale znatelně snížilo, to je váha a především tloušťka telefonu. Možná proto je Lumia 830 pro mnohé o dost líbivější. Do redakce nám na testování dorazila zářivě zelená verze, která má hliníkový rám a předěly v něm světlé, kontrast tmavého displeje a světlého rámečku tak vypadá opravdu dobře. Co tedy na čelní straně kromě displeje najdeme? Trojici podsvícených senzorových tlačítek, pod tím prostředním hovorový mikrofon. Nad displejem hovorový reproduktor, všechny potřebné senzory, čelní kamerku a logo Nokia. Spolu s Lumiemi 730/735 poslední logo Nokia, které (na Lumiích) uvidíme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana ale ukazuje hravou tvář Lumie 830. Barvy a kvalitní fotoaparát.

Zajímavé jsou boky přístroje. Tedy jen některé, například ten levý je zcela prázdný. Na boku pravém najdeme dvojkolébku hlasitosti, tlačítko zámku displeje a dvoupolohovou spoušť fotoaparátu. Vzhledem k tomu, jaký důraz zde Nokia klade na fotoaparát (je i hlavním motivem prodejního balení), si nemohla dovolit zde hardwarovou spoušť neosadit. Všechna tlačítka jsou vyrobena z hliníku, mají jistý stisk a ve svých výřezech jsou pevně usazena. Na spodní hraně najdeme pouze dva bílé, plastové předěly hliníkového rámu. Precizností se sice nemohou rovnat modelové řadě One tchajwanského HTC, nehtovým testem kolegy Kůžela by ale zajisté Lumia 830 prošla s hrdě vztyčenou hlavou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní kryt drží na svém místě 14 paciček. Precizní lícování vyvolává dojem monilitické konstrukce.

I horní bok obsahuje dva plastové předěly rámu, navíc ale doplněné o microUSB konektor a sluchátkový 3,5mm Jack. Oba konektory jsou orámovány tenkou plastovou linkou v barvě již zmiňovaných předělů, u sluchátkového konektoru kroužek navíc lehce vystupuje. Zbývá prozkoumat zadní stranu. Ta obsahuje zcela vespod výřez na sejmutí krytu a nad ním širokou perforaci jako výdech hlasitého reproduktoru, který je ovšem ukryt pouze pod pravou polovinou. Lehce nalevo ale najdeme ukrytý i odrušovací mikrofon a vzhledem k tomu, že na horní hraně nad modulem fotoaparátu se nachází ještě jeden, má Lumia 830 odrušovací mikrofony rovnou dva.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Baterii o kapacitě 2200 mAh lze vyjmout, ostatně, je to jediný způsob, jak vložit nanoSIM.

Uprostřed zadního krytu je vertikálně umístěno logo Nokia a nad ním široké černé okruží fotomodulu, které z dálky může evokovat hrb, který na zádech nosí Lumia 1020. Zde je však vyvýšení oblasti fotoaparátu sotva jeden milimetr. U čočky fotoaparátu samozřejmě nechybí ani LED blesk a nápisy ZEISS a PureView, které již dopředu hlásají kvality osazeného fotomodulu. Celkově, designově a konstrukčně, je Lumia 830 zpracována precizně. S rozměry 139 × 71 × 8,5 mm je skoro o jeden a půl milimetru tenčí, než Lumia 930, ale také je s váhou 150 gramů pocitově o dost lehčí (reálně o 17 gramů).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V prodejním balení kromě adaptéru a kabelu nic dalšího nečekejte. Alespoň, že zadní kryt má již z výroby integrovanou cívku bezdrátového nabíjení a tak není třeba nic dokupovat.

Témata článku: Nokia, Smartphony, Recenze, Windows, Vlajková loď, Lumia, Oficiální distribuce, Nokia Lumia 1020, Nokia Lumia 730, Nokia Lumia 820, Nokia Lumia 830, Nokia Lumia 930, Internet Explorer, Půl milimetru, Zdraví & amp, Glonassu, Testovaný kousek, Sestra, Ultrajemný displej, Velký rozdíl, Kombo, Nokia Lumia, Dobré video, Projekce, Loď