Nokia Lumia 900: neprávem zavrhovaná [recenze]

Přichází nejlepší telefon se systémem Windows Phone 7. Předem „odstřelený“ model přináší skvělý design a kontroverzní prostředí.

Po loňském představení prvních Lumií se Nokii často vyčítalo, že jejich vlajková loď Nokia Lumia 800 má pouze 3,7palcový displej. Oproti jeho prémiovým konkurentům totiž působil jako trpaslík. Samsung Galaxy S II se tehdy chlubil displejem s úhlopříčkou 4,27 palce, LG Optimus 3D 4,3 palce, HTC Sensation XL stejně jako HTC Titan dokonce 4,7 palce. Jediný iPhone 4S měl menší 3,5palcovou obrazovku, ovšem iPhone tvoří tak trochu vlastní kategorii. Možná právě proto byla na letošním CESu představena nová Nokia Lumia 900.

Na veletrhu však byla uvedena pouze verze pro Ameriku, která navíc podporuje rychlá data LTE. Při zahájení prodeje na zámořském trhu se Nokia spojila s americkým operátorem AT&T a nabízela svoji vlajkovou loď se smlouvou za 99 dolarů (2000 Kč) a pro nové zákazníky dokonce zcela zdarma. Také díky tomu se Lumia 900 během pár dní dostala na vrchol amerického mobilního žebříčku. Verzi pro Evropu jsme mohli poprvé spatřit o pár týdnů později na barcelonském veletrhu, kde byla oznámena její verze bez LTE. Avšak právě kvůli vysoké poptávce v USA se „devítistovka“ dostala na český trh až nyní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia Lumia 900 na tiskových snímcích

Podobného úspěchu jako za mořem se ale česká Nokia zřejmě nedočká. Těsně před zahájením prodeje totiž vyšlo najevo, že nejvyšší model Nokie nedostane nově představený systém Windows Phone 8, nýbrž pouze updatový balíček se jmenovkou Windows Phone 7.8. Co na tom, že tento balíček zřejmě poskytne téměř stejné služby a funkce jako osmičková verze krom těch, které kvůli nedostačujícím hardwarovým komponentům telefon využít ani nedokáže. Teprve až další měsíce ale ukážou, jak se tento špatný marketingový tah Microsoftu projeví v následných prodejích tohoto modelu.

Klíčové vlastnosti:

 • Perfektní dílenské zpracování a design
 • 4,3palcový ClearBlack AMOLED displej
 • Hlasitý reproduktor
 • Dobrý fotoaparát a kamera
 • Přední kamerka
 • Navigace Nokia Autem zdarma
 • Propracovaný adresář a kalendář
 • Velmi rychlý a přehledný systém
 • Funkce Najít můj telefon
 • Možnost vytvořit Wi-Fi hotspot
 • Nokia aplikace
 • Budoucí aktualizace Windows Phone 7.8
 • Limitovaná edice Nokia Lumia 900 Batman

Hlavní nedostatky:

 • Nepodporuje Mass Storage
 • Omezení Windows Phone 7
 • Nedostane Windows Phone 8
 • Nemožnost „domácí“ výměny baterie
 • Pouze 16GB varianta
 • Synchronizace přes Zune
 • Vysoká počáteční cena

Nokia Lumia 900
Ace
rozměry a hmotnost: 128 × 68 × 11,5 mm, 160 g
displej: 4,3", kapacitní AMOLED, 480 × 800, 217 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1, GPS
paměť: 16 GB, baterie: 1 830 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S2 (1× Scorpion, 1 GHz, 45nm)
operační systém: Microsoft Windows Phone 7.5 (Mango)
fotoaparát: 8MPx, video (1 280 × 720), autofocus, blesk
29 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Sběratel designových cen

Samotný telefon však po vzhledové stránce snese ty nepřísnější kritiky. Od skvěle hodnocené Nokie Lumie 800, respektive Nokie N9 se liší jen velmi nepatrně. Zřejmě největší rozdíl tvoří hrany displeje. Zatímco u modelu N9 displej plynule přechází do polykarbonátového těla telefonu a hmatem tak téměř není patrné, kde končí. U zobrazovací plochy Lumie 900 jsou sice hrany jasně čitelné. Při běžném úchopu ale rozdíl stejně nepoznáte. V ruce se telefon drží tak dobře jako málokterý jiný, přispívají k tomu především dokonale oblé boční hrany a tělo tvořené jednolitým kusem polykarbonátu. Proto se nesetkáte s žádným vrzaním a podobnými nepříjemnými vlasnostmi.

Do této polykarbonátové vaničky jsou vloženy všechny vnitřnosti telefonu. Naposledy se vkládá tvrzený Gorila Glass displej, který vše perfektně uzavírá. Změříme-li úhlopříčku, dostaneme se na hodnotu 4,3 palce. V případě rozlišení doplácí Lumia 900 na striktní politiku Microsoftu a je tedy nucena použít „síť“ 480 × 800 pixelů. Samotný displej využívá technologii AMOLED, díky které je dobře čitelný i na přímém letním slunci a každá z šestnácti miliónů barev je krásně sytá. Některým uživatelům však mohou přijít tyto barvy přepálené, to je však úděl všech AMOLED obrazovek. Displej se pyšní také přívlastkem ClearBlack, což zajišťuje dokonale věrné zobrazení černé.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Povrchové zpracování polykarbonátu je trochu hrubší než u Lumie 800.

Nad displejem nalezneme další rozdílový prvek ve srovnání s Lumií 800. Vůbec poprvé se, u modelu používající Windows Phone 7, finští inženýři rozhodli nasadit 1,3Mpix čelní kamerku pro videohovory, která dokáže přenášet obraz ve VGA rozlišení se snímkovací frekvencí 30 sn./vt. Kromě ní v tomto prostoru našly své místo i senzory přiblížení a světla a decentní reproduktor. Pod displejem je umístěna trojice senzorových tlačítek pro ovládání systému. Zleva je to tlačítko pro krok zpět, uprostřed návrat na hlavní obrazovku a napravo tuto trojici uzavírá vyhledávací tlačítko.

Oblé boční hrany se vzhledem diametrálně odlišují. Na pravém boku totiž vyčnívají čtyři kovová tlačítka, aby poté levý bok mohl zůstat bez poskvrny. Zmíněnou čtveřici tvoří dvoutlačítko pro ovládání hlasitosti, ceněná mechanická spoušť fotoaparátu a částečně problémové zamykací tlačítko. Problémové především pro levou rukou píšící uživatele, protože tato klávesa je umístěna tak nešťastně, že při běžném uchopení může docházet k jejímu nechtěnému stisknutí. Pravorucí majitelé Lumie 900 však tento problém řešit nemusí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na přímém světle mohou být senzory na displejem zřetelně vidět.

Užší strany telefonu jsou mnohem pestřejší, než jejich delší „kolegové“. Na té horní je vyveden 3,5mm konektor pro připojení sluchátek, microUSB port pro připojení nabíječky nebo pro synchronizaci s počítačem a sekundární mikrofon pro potlačení okolního šumu. Posledním prvkem horního boku je často diskutovaný šuplík na microSIM kartu. Tento kousek totiž prošel poměrně výraznou změnou oproti zdánlivě stejnému kousku u Lumie 800. Nyní se již pro vysunutí šuplíku nepoužívá pohybu do strany, ale je nutné použít speciální klíček pro jeho otevření. K tomu je navíc nutno použít poměrně velkou sílu, což může opatrnější jedince poměrně dost znervózňovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mechanismus šuplíku pro microSIM kartu je složitější než u jeho předchůdců.

Naštěstí se jedná o takovou operaci, kterou většinou provádíte poprvé po zakoupení telefonu, a pak až při jeho výměně za jiný model. Spodní hrana pak slouží především jako vývod hlasitého reproduktoru. Ten si u Lumie 900 přívlastek hlasitý opravdu zaslouží. Pokud tedy patříte k lidem, kteří rádi používají telefon pro přehrávání hudby, ale neradi zapojují sluchátka. Můžete tento model zařadit do vašeho užšího seznamu. Napravo i nalevo od reproduktoru vzhled trochu hyzdí povinné vyobrazení certifikátů a označení místa výroby telefonu. Obyčejně tyto značky najdeme pod krytem baterie, zde ale muselo být použito řešení jiné. Mimochodem Nokia model Lumia 900 nevyrábí v Číně ale v Koreji.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na zádech platí, že méně je někdy více.

Poslední designovou změnu telefonu tvoří umístění dvoudiodového blesku, který se z pozice nad fotoaparátem přesunul na jeho levou stranu. Dalším a také nejvýraznějším prvkem zadní části telefonu je kovový štítek, ve kterém je vyrytý nápis NOKIA a značka výrobce optiky fotoaparátu, Carl Zeiss Tessar. V jeho horní části je pak umístěna čočka fotoaparátu. Bohužel tato kovová ploška je poměrně dost náchylná na poškrábání a i při velmi šetrném zacházení se po krátké době objeví na této části vlasovité škrábance. Rozměry celého telefonu jsou 127,8 × 68,5 × 11,5 mm s váhou 160 gramů.

Na závěr této části je na místě říct, že Nokia Lumia 900 jednoznačně patří k nejhezčím telefonům na současném trhu. Pokud tedy dámy shání vhodný doplněk do své kabelky a chtějí zároveň kvalitní telefon. Můžeme tento model jedině doporučit. Zvláště v leskle bílé variantě vypadá telefon opravdu výtečně.

Témata článku: Nokia, , , , , Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 4S, Apple iPhone 4S 16GB, Apple iPhone 4S 32GB, Apple iPhone 4S 64GB, HTC Sensation, HTC Sensation XE, HTC Sensation XL, HTC Titan, LG Optimus, LG Optimus 3D, Nokia Lumia 800, Nokia Lumia 900, Nokia N9, Nokia N9 64GB, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II, Kvalitní telefon, Přibalená nabíječka