Nokia Lumia 900: neprávem zavrhovaná [recenze]

Přichází nejlepší telefon se systémem Windows Phone 7. Předem „odstřelený“ model přináší skvělý design a kontroverzní prostředí.
Kapitoly článku

Výkon s podmínkou

Relativně slabší stránkou telefonů se systémem Windows Phone ve verzi 7 je jejich výkon. Ve světle momentálně nejvýkonnějších telefonů, které často využívají i procesory se čtyřmi jádry, působí i dosud nejvýkonnější Lumia 900 jako chudý příbuzný. Ta totiž disponuje pouzr jednojádrovým procesorem Qualcomm APQ8055 s taktem 1,4 GHz, kterému sekunduje grafický čip Adreno 205 a 512 MB RAM paměti. To přesto zajišťuje dostatečný výkon pro naprosto plynulý a rychlý chod systému, čímž většinu výkonnostně silnějších strojů hravě strčí do kapsy. Slabší výkon se projevuje pouze v občasném pomalejším vykreslování webových stránek ve vestavěném prohlížeči.

Klepněte pro větší obrázek
Lumia 900 se dodává přímo s WP Refresh.

Telefon se vyrábí pouze v jedné paměťové variantě, kde kapacita dosahuje 16 GB. Na 64GB verzi, v jaké se objevovala Nokia N9, tak můžeme znovu zapomenout. Po odečtech gigabajtů pro účely samotného systému je reálně k dispozici pro ukládání 11,7 GB. Další rozšíření pomocí paměťové karty není možné, protože telefon tuto možnost nepodporuje. Jedinou možností, jak dále rozšířit kapacitu paměti, je využití webových úložišť. Na každém kroku se v systému nabízí úložiště SkyDrive, které uživatelům poskytuje dodatečných 25 GB prostoru zdarma. V Marketplace se dá najít také neoficiální klient pro příznivce Dropboxu.

Při snaze dostat jakákoliv data do telefonu budete muset sáhnout po počítačové verzi přehrávače Zune, protože jiná cesta možná není. Tato neoblíbená správa obsahu telefonu zůstane minimálně do dalšího updatu s číslovkou 7.8. Začínají se totiž objevovat informace, že s další verzí systému přijde také nová synchronizace s počítačem, kde už se s programem Zune nepočítá. Hovoří se naopak o návrat oblíbeného ActiveSync, samozřejmě s přidáním funkcí, jež vyžaduje moderní doba.

O třetinu větší baterie

Do vydání opravného softwarového balíčku trpěly Lumie 710 a 800 špatnou výdrží. Nedokázaly totiž plně využívat 1 340mAh akumulátoru. V případě Lumie 900 se podobný problém nevyskytuje, naopak telefon bez problémů vydrží v provozu na jedno nabití dva dny. Tomu napomáhá také zvýšená kapacita baterie, která nově vykazuje o třetinu vyšší hodnotu, 1 830 mAh. Samozřejmě je možné vybít telefon i během několika hodin. K tomu dojde především při přehrávání delších filmů nebo hraní her.

Dle papírových předpokladů by měl tento model vydržet přes 7 hodin hovoru, 60 hodin přehrávání hudby a dokonce až 12 dní v pohotovostním režimu. Při běžném používání zahrnujícím denně 10 minut hovorů, několik SMS, občasném prohlížení mailů (stahování každé 2 hodiny), internetu či zpravodajských a jiných aplikací a neustále zapnuté Wi-Fi si telefon vyžádá připojení nabíječky opravdu jednou za dva dny.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ochranné pouzdro v balení není.

V balení ale náhradní baterii určitě nenajdete, stejně tak si musí nechat zajít chuť příznivci časté výměny baterií. Konstrukce telefonu totiž neumožňuje uživatelskou výměnu baterie. V případě potřeby je tak nutné vyhledat servisní středisko. V prodejním balení naopak najdete klíč pro uvolnění šuplíku pro microSIM karty, české návody, sluchátka, microUSB kabel pro připojení k počítači a současně pro připojení k nabíjecímu adaptéru. Přibalená nabíječka v nám dodaném balení bohužel není příliš kvalitní. Telefon totiž dobije „z nuly na sto“ za nepříjemně dlouhé 3-4 hodiny.

Moji pozornost také upoutalo bílé provedení microUSB kabelu a nabíječky, zatímco testovaný telefon má černou barvu. Jistě, bílá barva je brána jako elegantnější varianta, ale určitě by většina uživatelů ocenila spíše sladění barvy telefonu a jeho příslušenství než tuto variantu. Odpověď na otázku, zda má bíle příslušenství evokovat prémiový pocit z příslušenství výrobků Apple, nechám na vás.

Na vlně oken

Uvnitř telefonu se ukrývá systém Windows Phone 7.5 v poslední verzi Refresh. Ta oproti svým předchůdcům telefonu přináší mj. možnost vyhledávání lokálním Seznamem a hlavně funkci internetového sdílení. To umožní vytvořit Wi-Fi hotspot až pro 6 dalších zařízení. Středobodem celého systému jsou známé živé dlaždice neboli Live Tiles, které přehledně informují uživatele o všem důležitém. WP7 je také zřejmě nejlepší systém pro osoby, které hojně žijí internetovým životem. Vděčí za to především skvělé provázanosti sociálních sítí. Příkladem může být integrace Facebook chatu přímo do aplikace zpráv.

Klepněte pro větší obrázek
Tethering v podání Lumi 900.

Samotný systém již zřejmě není nutno nikterak dlouze představovat. Z obrazovky s Live Tiles se do seznamu aplikací dostaneme klasickým přejetím prstu po obrazovce zprava doleva. V tomto seznamu nalezneme všechny klasické funkce včetně balíku kancelářských programů Office, který v sobě sdružuje Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Nechybí samozřejmě ani podpora nejrůznějších mailových domén včetně podnikového Exchange. Pohodlně a jednoduše jdou pomocí kalendáře, který spojuje kalendáře Outlooku, Googlu nebo Facebooku, spravovat i schůzky a jiné akce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Live Tiles, Office a možnosti ukládání pro dokumenty

Vše při starém

Pro správu kontaktů je připravený perfektní adresář s příkladnou synchronizací se sociálními sítěmi a jinými účty. Trochu mě zaráží, že v případě nabídky hovoru se nenabízí varianta videohovoru, i když telefon disponuje přední kamerkou. Zřejmě se s ní počítá pouze při videotelefonování prostřednictvím aplikace Skype. Telefon podporuje všechna čtyři pásma GSM sítě včetně rychlých datových přenosů 3G a HSPA. K dalším přenosovým technologiím v tomto modelu patří Wi-Fi (b/g/n) s funkcí domácího sdílení DLNA nebo Bluetooth 2.1 + EDR. V tomto případě ale stále nefunguje přeposílání souborů mezi zařízeními.

Přehrávání multimédií má na starosti mobilní verze přehrávače Zune, jehož hlavní stránka odkazuje na přehrávání hudby, videa i rádia. Na druhém listu se nachází historie dvou posledních přehrávaných souborů, přičemž se můžete přímo vrátit k okamžiku, kdy jste video nebo píseň přerušili a směle pokračovat dál. Do telefonu můžete nahrávat hudbu ve formátech AAC, MP3 nebo WMA a videa s koncovkou WMV 9,H.264, MPEG-4 and AVI. Pro spuštění rádia je nutné mít připojená sluchátka. Pro vložení hudby a videa je nutno použít počítačovou verzi Zune. Co však stále vadí je jednotná regulace hlasitosti. Není tak možné nastavit jinou hlasitost pro přehrávač a jinou pro vyzvánění.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mobilní Zune nabídne také využití nainstalovaných multimediálních aplikací

Vestavěný prohlížeč internetu nese označení Internet Explorer 9. Samotné prohlížení i scrollování po stránce nedělá telefon potíže. Ovšem když narazíte na stránku, která je náročnější na datové přenosy a celkové grafické prvky, telefonu může načítání trvat trochu déle. „Vděčí“ za to zmiňované slabší hardwarové výbavě. S chybějící podporou flashového přehrávání se nově budou muset vypořádat všechny známé operační systémy, tudíž by to u tohoto telefonu nemělo být bráno jako pomyslný jazýček na vahách. Pro většinu stránek s videi se navíc najde aplikace v Marketplace a reklamu snad zobrazovat nikdo nepotřebuje.

Stovka Temným rytířů

Windows Phone 7 také přestává trpět nedostatkem aplikací, protože již několik týdnů se může Marketplace pyšnit více než 100 tisíci položek v nabídce. Samostatnou kategorii zde tvoří tzv. Nokia Collection, která v sobě zahrnuje aplikace jako Nokia Mapy, navigaci Nokia Autem, jízdní řády Nokia MHD (u nás stále nepoužitelné), Přenos kontaktů nebo Nastavení sítě. Navíc se telefon nově dodává s již předinstalovanými aplikacemi Nokia Hudba, Nokia Přehrát v a Tango Video Calls.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nokia Hudba, Nokia Přehrát v a Tango Video Calls.

Nokia Hudba je v českém prostředí v podstatě pouze alternativou pro přehrávač Zune. V USA se totiž skrze tuto aplikaci může hudba také nakupovat, to na našem území nelze. Nokia Přehrát v slouží k domácímu sdílení multimediálního obsahu pomocí technologie DLNA. Tango Video Calls je také alternativou k jiné aplikaci, tentokrát k oblíbenému Skypu. Jedná se totiž o jednoduchý klient pro bezplatné volání přes internet.

V současné době lze v Nokia Collection najít také aplikaci The Dark Knight Rises, která sdružuje novinky o stejnojmenném filmu včetně exklusivních trailerů a tapet. V Česku se k této příležitosti bude prodávat limitovaná edice „batmanovských“ Nokií Lumií 900. Díky úspěšnému počínání českého zastoupení Nokie bude k dispozici rovná stovka z celkového tisíce vyrobených kusů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Exkluzivní aplikace The Dark Knight Rises

Témata článku: Nokia, , , , , Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 4S, Apple iPhone 4S 16GB, Apple iPhone 4S 32GB, Apple iPhone 4S 64GB, HTC Sensation, HTC Sensation XE, HTC Sensation XL, HTC Titan, LG Optimus, LG Optimus 3D, Nokia Lumia 800, Nokia Lumia 900, Nokia N9, Nokia N9 64GB, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II, Moderní prostředí, Chudý příbuzný