Nokia Lumia 920: navrací víru ve finské umění [recenze]

Nokii má vyvést z krize, v mnoha zemích ale nestihla předvánoční trh. Nokia Lumia 920 vyvolává rozporuplné pocity, jaká tedy je?

Po fiasku, které Nokia utrpěla se svou Lumií 900, tuto finskou společnost mnoho lidí nadobro odepsalo. Nebylo se tomu ani co divit. Nokia v té době ztratila svůj dlouholetý primát, když byla po 14 letech coby největší prodejce telefonů na světě předstižena korejským Samsungem. Důležitý přechod jejich chytrých telefonů na Windows Phone zůstal hluboko za očekáváním. A naopak vývoj vlastního systému Symbian, který konečně dorostl do dospělého, konkurenceschopného systému, byl ukončen, když jeho labutí písní byl výborný fotomobil Nokia 808 PureView.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia pro svou vlajkovou loď znovu zvolila výrazná barevná provedení

Akcie Nokie se proto ocitly téměř na nulové hodnotě a akcionářům společnosti tak nezbylo, než se upnout na slibovaný úspěch nových modelů s teprve chystaným systémem Windows Phone 8. Jejich představení se však vůbec nepovedlo. Příznivci mobilních telefonů si ho dodnes spojují spíše s aférou ohledně nepravých promo videí a fotografií než s novými modely Lumia 820 a Lumia 920. Nicméně samotné telefony byly odbornou veřejností přijaty velmi pozitivně, přičemž každý byl zvědavý především na schopnosti fotoaparátu Lumie 920. Ten se totiž pyšnil přívlastkem PureView a jako první fotoaparát mobilního telefonu přinesl optickou stabilizaci obrazu namísto té digitální.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Křiklavá červená barva zajistí telefon zaslouženou pozornost.

Zatímco představení telefonů proběhlo počátkem září, systém, který měly oba modely využívat, ještě nebyl dokončený a jeho finální odhalení bylo naplánováno až na konec října. To znamenalo odsunutí spuštění prodeje až na první listopadové dny. To vše s vědomím, že konkurenční Apple iPhone 5 se začal prodávat týden po jeho oznámení. Navíc listopadový start se týkal pouze velmi omezeného počtu trhů a další následovaly jen velmi pozvolna. Na nemalé množství států (včetně toho našeho) se bohužel nedostal dodnes. Pokud tak čeští příznivci chtěli novou Lumii pod stromeček, museli sáhnout po dovozovém kousku. Jeden takový jsme pro vás otestovali i my.

Klíčové vlastnosti:

 • skvělý design
 • vynikající, vysoce citlivý displej
 • PureView fotoaparát
 • bezkonkurenční noční snímky
 • optická stabilizace obrazu při fotografování a natáčení videa
 • možnost bezdrátového nabíjení
 • aplikace Nokia
 • offline navigace a mapy
 • Windows Phone 8

Hlavní nedostatky:

 • vysoká hmotnost a větší rozměry
 • nižší výdrž baterie
 • průměrné fotky za denního světla (vyřešila aktualizace systému)
 • vysoká cena
 • stále ještě nižší počet kvalitních aplikací a her ve Storu
 • dosavadní nedostupnost v ČR

Nokia Lumia 920
rozměry a hmotnost: 130 × 71 × 10,7 mm, 185 g
displej: 4,5", kapacitní IPS LCD, 768 × 1 280, 332 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (100|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 32 GB, RAM: 1 GB, baterie: 2 000 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S4 Plus (2× Krait, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Microsoft Windows Phone 8 (Apollo)
fotoaparát: 9MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
33 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Výborný displej

Trochu to může vypadat, že designéři společnosti nedokážou přijít s novými nápady. Telefon je totiž velmi podobný svým třem předchůdcům (Nokia N9, Lumia 800 a 900). My bychom však spíše řekli: „Proč měnit něco, co skvěle funguje“. Vždyť zmíněné modely získaly hned několik designerských ocenění a právě Lumia 920 si z nich vzala to nejlepší. Podobně je na tom také iPhone. Ten již třetím rokem taktéž vypadá velmi podobně a nikomu to divné nepřijde, protože iPhone 4 byl svým vzhledem nadčasový. Stejně tak je tomu i nyní u Nokie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jak dlouho ještě budou designéři využívat úspěšného tvaru?

Od vzhledu poslední vlajkové lodi (Lumie 900) se liší několika drobnými detaily. Zejména se vrací k zaoblenému displeji modelu N9 nebo Lumie 800, což přispívá k lepšímu pocitu z držení a ovládání telefonu. Displej Lumie 920 je kapitola sama pro sebe, když se může chlubit hned několika nej. Řečí slov, která používá finská společnost, má telefon IPS LCD PureMotion HD+ ClearBlack Super Sensitive Touch displej. Pojem PureMotion HD+ skrývá hned několik vylepšení, kterému jsme se obsáhle věnovali dříve. Ve zkratce se jedná především o velmi rychlou odezvu (9 ms oproti 23 ms u běžných IPS displejů), lepší čitelnost a jasnost. Značka HD+ napovídá vysoké rozlišení, jenž v tomto případě dosahuje 1 280×768 obrazových bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Díky vysokému rozlišení nerozeznáte jednotlivé pixely

To na displeji s úhlopříčkou 4,5 palce způsobuje, že jeho jemnost (332 ppi) je ještě vyšší než opěvovaný Retina displej u iPhonu 5 (326 ppi) a stejně tak vyšší než displej Samsungu Galaxy S III (306 ppi). Podléhá ale modelu HTC 8X (342 ppi), které tak při zanedbatelně nižším rozlišení profituje na menší úhlopříčce displeje. ClearBlack technologie je známá již z dřívějších modelů Nokie a značí lepší čitelnost displeje na slunečním světle. Konečně vlastnost displeje Super Sensitive Touch potěší všechny „zmrzlíky“. Nokia totiž v tomto případě spojila síly se společností Synaptics a výsledkem je použití technologie ClearPad 3 Series.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia by již dále displej zvětšovat neměla. 4,55 palce je na hranici ovladatelnosti jednou rukou.

Ta umožňuje ovládat její displej i prostřednictvím rukavic, aniž by byly speciálně upraveny k ovládání dotykových displejů. Zkoušel jsem telefon ovládat nehtem, rukavicemi lyžařskými, pracovními, kuchyňskými, koženými, pletenými i gumovými dokonce i vidličkou či čajovou lžičkou a telefon vždy bez obtíží reagoval. Těsně po představení telefonu se vynořily obavy, zda v souvislosti s takovou citlivostí nebude docházet k nechtěnému ovládání telefonu například v kapse u kalhot. Na to mám jednoznačnou odpověď, nedochází. Navíc je možné vysokou citlivost displeje v nastavení vypnout.

Témata článku: Nokia, Smartphony, Recenze, Windows, Lumia, Umění, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4, Apple iPhone 4 16GB, Apple iPhone 4 32GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 5, Apple iPhone 5 32GB, Apple iPhone 5 64GB, HTC Windows Phone 8X, Nokia 808 Pureview, Nokia Lumia 800, Nokia Lumia 820, Nokia Lumia 920, Nokia N9, Nokia N9 64GB, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S III, Přehled spuštěných