Nokia Lumia 930: naleštěný černý kůň [recenze]

Nokia Lumia 930 přichází jako nejvybavenější Windows Phone v historii. Nabízí netradiční vzhled, 20Mpx fotoaparát a balíček Nokia Cyan.
Kapitoly článku

Když v minulém týdnu zveřejnil Microsoft finanční výsledky, zajímala nás zejména divize, kterou na jaře koupil od finské Nokie. Dozvěděli jsme se, že Microsoft prodal za druhé čtvrtletí dohromady pouze 5,8 miliónů Lumií. To je třetina toho, co se povedlo prodat LG, o Applu a Samsungu ani nemluvě. Na vině je mnoho faktorů, ale jeden z těch nejpodstatnějších je ztělesněn i právě v Nokii Lumia 930.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia Lumia 930 se bude prodávat v tradiční černé a bílé, přičemž k dostání bude i v atraktivní zelené a oranžové.

Její americké dvojče, Nokia Lumia Icon, byla představena koncem loňského roku. Do Evropy se už pod jménem Lumia 930 dostala až v únoru na barcelonském veletrhu. Prodávat se zde však začala až v létě. Tedy v době, kdy většina mobilních značek představila a především už několik měsíců prodává své letošní modely. Lumia 930 se tak s loňským hardwarem ihned ocitla na pokraji zájmu. Přitom telefon si pozornost beze sporu zaslouží.

Po prvních minutách:

  • „Zářivá zelená barva vypadá výtečně.“
  • „Slunce opravdu není pro displej žádný soupeř.“
  • „Nová zamykací obrazovka rozhodně zaujme.“
  • „Fotografie z noci jsou exkluzivní.“
  • „Proč tahle Lumia neumí Glance Screen!!?“

Nokia Lumia 930
rozměry a hmotnost: 137 × 71 × 9,8 mm, 167 g
displej: 5,0", kapacitní AMOLED, 1 080 × 1 920, 441 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 32 GB, RAM: 2 GB, baterie: 2 420 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 800 (4× Krait 400, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Microsoft Windows Phone 8.1 (Blue)
fotoaparát: 20MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
37 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Sluchátka mějte vlastní

Upoutat se ji snaží hned od počátku. Nokia totiž vsadila na svítivě barevné zadní kryty, čímž se ji podařilo osvěžit fádní mobilní trh. Stejně jako další letošní Lumia 630, přichází i devětsettřicítka v nové balení. Zapomeňte na klasickou modrou krabičku, nové Lumie se budou prodávat v barevnějších a výrazně menších balení. Zmenšená velikost se však (v ČR) bohužel podepsala i na obsahu. Uvnitř totiž krom cestovního adaptéru, USB kabelu a několika příruček nenajdeme nic další. Ani sluchátka. V některých zemích se přitom Lumia 930 prodává se sluchátky a dokonce i s bezdrátovou nabíječkou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lumia 930 využívá nanoSIM karty, takže velmi pravděpodobně budete muset před její koupí k operátorovi na výměnu.

Displej opět nadchne

Kvalita displeje v poslední době vždy zdobí vrcholné Lumie a nejinak je tomu i nyní. Nokia vůbec poprvé (!!), pokud nepočítáme dvojče Icon, zvolila displej s velikostí 5 palců a vybavila ho FullHD rozlišením (1 920 × 1 080 pixelů, jemnost 441 PPI). Je vyroben technologií AMOLED a chlubí se přívlastkem ClearBlack, přičemž by měl disponovat také lepší čitelností na slunečním světle. Proti běžnému mechanickému poškození ho chrání tvrzené sklo Gorilla Glass 3. generace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lepšímu úchopu napomáhají mírně zaoblený zadní kryt. Na poslední fotografie je Lumia 930 (vlevo) vedle HTC One (M8).

Jeho vlastnosti pak jsou na vynikající úrovni. Technologie ClearBlack zajišťuje, že černá je opravdu černá. To působí velmi efektně především při zobrazení živých dlaždic nebo jiné části systému. Chování displeje na přímém slunečním světle je téměř bezkonkurenční a při ovládání telefonu rozhodně nemusíte vyhledávat stinná místa. Dotyková obrazovka je znovu vysoce citlivá, a vy tak můžete telefon ovládat v rukavicích, tužkou nebo i vidličkou. Subjektivně se mi také zdálo, že ve srovnání s ostatními uplývá na jeho displeji pouze minimum otisků a téměř ho tak nemusíte čistit. Mírně zaoblené hrany displeje pak perfektně splývají s kovovým rámečkem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej mírně vystupuje nad rámeček, tudíž při pádu bude náchylnější k prásknutí. Spodní strana telefonu se i při nižší zátěži začne rychle zahřívat.

Pokud se vám nebude líbit, jaké barvy váš displej zobrazuje, v nastavení můžete jeho barevný profil změnit. V rámci jeho úpravy si můžete nastavit hodnotu jasu, barevného odstínu nebo sytost barev. K dispozici máte vždy ihned několik fotografií, na kterých vidíte účinky vašich změn. Pokud jsem výše mluvil o vysoce citlivém displeji, také tuto možnost můžete v nastavení vypnout, následně by se měla mírně zvýšit výdrž telefonu.

Těžká váha

Trojice notoricky známých systémových senzorových kláves je (jak jinak) umístěna pod displejem. Nad ním je sluchátko, 1,2Mpx sekundární kamera a senzory pro regulaci jasu o přiblížení. Nokii se taktéž podařilo vyvážit materiály, kterými je Lumia 930 obalena. Po obvodu je to hliníkový rámeček, jenž je na vrchní a spodní hraně dvakrát přerušen plastovými proužky. Těmi jsou zřejmě odděleny jednotlivé antény. Na pravém boku hladký povrch narušuje trojice tlačítek, mezi nimiž je zamykací/vypínací tlačítko (ve středu), oblíbená mechanická spoušť fotoaparátu (dole) a tlačítka pro ovládání hlasitosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Do horní hrany telefonu budete zasouvat svoje sluchátka a nanoSIM kartu. Ta je ukryta v zajímavě řešeném šuplíku, k jehož vysunutí již není zapotřebí speciálních 5klíčku, ale postačí nehet. Z druhé strany poté budete připojovat nabíječku nebo USB kabel, pokud budete chtít telefon spárovat s počítačem. Po těle telefonu je rozmístěna také trojice mikrofonů. Jeden je pod systémovými tlačítky vepředu, další dva pak na obou koncích zadní strany vyrobené z polykarbonátu. Mezi nimi naleznete hlasitý reproduktor a 20Mpx PureView fotoaparát s dvojitým LED bleskem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mechanická spoušť fotoaparátu je pro leckteré uživatele nenahraditelná.

Po pocitové stránce vychází Lumia 930 poměrně dobře. Dost tomu napomáhá (dnes již) menší 5palcový displej a malé rámečky kolem displeje. Na druhé straně jeho tloušťka je 9,8 mm a hmotnost 167 gramů. Telefon se tak mnohým může zdát dost těžký, avšak na to si rychle zvyknete. Pokud jste předtím měli jiné vrcholné Lumie, dokonce si polepšíte a bude vám připadat jako pírko.

Témata článku: Microsoft, Nokia, Smartphony, Windows, Recenze, Lumia, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 5s, Apple iPhone 5s 32GB, Apple iPhone 5s 64GB, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), Huawei Ascend P7, LG G3, LG G3 32GB, Nokia Lumia 1020, Nokia Lumia 1520, Nokia Lumia 630, Nokia Lumia 630 Dual SIM, Nokia Lumia 930, OnePlus One, OnePlus One 64GB, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S5