Nokia Lumia: bezdrátové dobíjení v detailech

Zřejmě to nejatraktivnější na nových Nokiích Lumia je bezdrátové nabíjení. Proklepli jsme jej do nejmenších detailů. Nabíječky, vlastnosti, výhody i nevýhody.

Jedním z největších hitů nově představených Nokií Lumia 920 a 820 je bezdrátové dobíjení. Namísto zasouvání konektoru telefon prostě jen položíte na podložku a on se dobije. O předání energie se postarají indukční cívky umístěné v podložce a zadním krytu telefonu. Nokia není první, kdo s takovým řešením přichází, ale jako první má nakročeno k masovému rozšíření téhle sympatické technologie.

 
Lumia 920 bude mít bezdrátové nabíjení standardně a nabíječku v balení, k Lumii 820 bude nutné přikoupit speciální kryt baterie.
 

Ne všude, kde budete chtít dobít telefon, musíte mít tuhle speciální podložku. I nadále je možné použít klasickou microUSB nabíječku, kterou používá i váš spolužák či kolega v práci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základní nabíjecí podložka, přesně tuhle dostanete k Lumii 920
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výměnné kryty pro Lumii 820: ten bílý má pouze anténu pro NFC, modrý má navíc indukční cívku pro bezdrátové nabíjení
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nokia Wireless Charging Stand DT-910: tohle už vypadá praktičtěji, stojánek natočí telefon pohledu uživatele.

Maje zkušenost s Palmem Pre a jeho bezdrátově-dobíjecím stojánkem TouchStone mě zajímalo, jestli také telefony Nokia při dobíjení ve správné pozici (tedy přesně cívka na cívku) drží magnety. Ne, nic takového prý není potřeba.

Nabíjecí podložka se do elektrické sítě připojuje přes adaptér a kabel s jednoduchými kulatými konektory. Zajímalo mě, proč tam není dvojice USB - microUSB, která je dnes u nabíjecích kabelů běžná. Odpověď je ale logická: přenos energie indukcí je ztrátový, energie tedy musí být více a USB nabíječky by na to nestačily. Na druhou stranu tuhle podložku s sebou zřejmě nebudete nosit, bude ležet doma na jednom místě, a tak je způsob jejího zapojení vedlejší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základní bezdrátová dobíjecí podložka, kterou dostanete k Lumii 920. Nenápadná dírka na předku podložky skrývá diodu indikující nabíjení.

Jak nadšený jsem z bezdrátového nabíjení já jako technický fanda, tak zděšení z něj budou ekologové. Pro zajímavost přikládám výstupní charakteristiku proudu pro Nokia Wireless Charging Plate/Stand a běžné telefonní microUSB nabíječky, která se mi zrovna povaluje vedle počítače: 

  • „bezdrát“: 12 V, 300 mA
  • „drát“: 5V, 850 mA

Jsme teprve na začátku

Technologii bezdrátového nabíjení má zatím integrovanou pouze jeden model, pochopitelně ten nejvyšší. Tak to vždycky začíná, za rok budeme bezdrátově nabíjet i Nokie s cenovkou 3 500 Kč.

Současně s touhle novinkou Nokia oznámila také partnerství s Virgin Atlantic a firmou FatBoy. Aerolinky prozatím integrují dobíjecí polštářky do interiéru svého prémiového salónku na londýnském letišti Heathrow. Výrobce populárních obřích polštářů FatBoy vyrobí stejně vypadající, jen daleko menší polštáře s integrovanou dobíjecí technologií. Nokia bude spolupracovat také s kavárnami The Coffee Bean a čajovnami Tea Leaf.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tohle je zatraceně cool. Dobíjecí polštářek pro Lumie vyrobí FatBoy (Rechargeable Pillow DT-901)

To také znamená, že si Nokia technologii nebude nijak úzkostlivě hlídat, ale poskytne ji i dalším výrobcům příslušenství. Počítá se s integrací do audiotechniky, automobilů, možností je mnoho. Hezkou ukázku integrace indukční cívky předvedla Nokia ve spolupráci s JBL:

Klepněte pro větší obrázek
JBL PowerUp Wireless Charging Speaker: telefon stačí položit na horní plochu a už se dobíjí
Diskuze (138) Další článek: Nové Nokie Lumia: první dojmy [video]

Témata článku: Nokia, Technologie, Příslušenství, Lumia, Nokia Lumia 920, Dobíjení, Dírka, Nokia Lumia, Největší hit, Dobíjecí podložka, Detail, Pillow, Bezdrátové dobíjení


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95