Nokia | 4G | NASA

Nokia má kontrakt na první mimozemskou LTE síť. Během dvou let ji spustí na Měsíci

Nokií vlastněné legendární Bellovy laboratoře získaly od NASA zakázku na výstavbu mobilní sítě na Měsíci. Celý svět sice mluví o budování 5G sítí, ale pro tyto specifické podmínky padla volba na 4G. Nokia se tak stává součástí programu Artemis, který má za cíl dostat člověka zpět na Měsíc (plán směřuje k roku 2024) a koncem dekády tam vybudovat základnu.

Nokia podobný plán ve spolupráci s Vodafonem oznámila už začátkem roku 2018. Tehdy jsme prototypy vysílače i drobných vozidel, které s ním měly komunikovat, vyfotili na veletrhu, viz galerie tohoto článku (k aktuálními projektu obrázky chybí). Až dnes však výstavba sítě dostává reálné rozměry – s novými partnery a s financováním od NASA ve výši 14,1 milionu dolarů (asi 328 milionů korun).

Nokia plánovanou síť označuje za ultra-kompaktní, vysoce úspornou a odolnou vůči vesmírným vlivům. Na měsíční povrch ji má už koncem roku 2022 dopravit lander společnosti Intuitive Machines. Po přistání se sama instaluje a spustí.

K čemu je síť na Měsíci

Zatímco na Zemi stále vnímáme mobilní sítě primárně jako prostředek lidské komunikace, na Měsíci půjde hlavně o stroje – od dálkového řízení lunárních vozítek, přes HD videostream z několika kamer, po předávání dat z nejrůznějších senzorů. Skafandry astronautů se přidají až později.

Je nereálné, aby všechna tato zařízení komunikovala přímo se Zemí. Budou mít malé úsporné bezdrátové moduly podobné těm, jaké máme v mobilních telefonech, a podobně jako naše telefony budou komunikovat se síťovou základnou. Ta už může hospodařit s větším přídělem energie z rozměrných solárních panelů a obstará komunikaci se Zemí.

Volba na 4G padla hlavně z důvodu spolehlivosti. Jde o dekádu a miliardami uživatelů prověřenou technologii, což je za daných podmínek důležitější než o řád vyšší rychlost spojení, které slibuje 5G. Bell Labs slibují i upgrade na 5G, ale podrobnosti neuvádí – výměna základnové stanice bude nakonec to nejjednodušší, větší problém bude kompatibilita na už fungujících přístrojů.

Zdroj: Nokia

Diskuze (22) Další článek: Když chcete, aby boty ladily s mobilem. Samsung spojil síly s českou značkou Vasky

Témata článku: Nokia, , , , , , Lunar, , Artemis, Kontrakt, Země, Výstavba, Moon, SPU, Bella, Přistání, Mobilní síť,