Nokia musí zrychlit. Symbian ustoupí, MeeGo bude

Nokia prodělá ozdravnou kúru. Obmění vedení, zrychlí firemní procesy a do smartphonů nasadí Windows Phone. Co Symbian a MeeGo?
Nokia musí zrychlit. Symbian ustoupí, MeeGo bude

Nokia dnes oznámila zásadní partnerství, které může do budoucna výrazně zahýbat silami na trhu telekomunikací. Bude úzce spolupracovat s Microsoftem a systém Windows Phone 7 nasadí jako hlavní platformu do svých nejvyšších smartphonů. Spolupráce bude oboustranně prospěšná, Microsoft získá například přístup k propracovanému systému map a geolokačních funkcí pod hlavičkou Ovi. Díky rozsáhlé penetraci regionální podpory Nokia se také výrazně zlepší lokalizace Windows Phone i na minoritnější trhy a jazykové oblasti. Další výhody spolupráce Nokie a Microsoftu čtěte zde.

Vybudování nového efektivně fungujícího ekosystému společně s Microsoftem je hlavní součástí ozdravné kúry, kterou Nokia nasadí s platností od 1. dubna. V korporátní struktuře ji bude mít na starost oddělení Smart Devices, za jehož chod bude zodpovídat dosavadní ředitelka sekce smartphonů Jo Harlow. Do úseku chytrých zařízení budou vedle smartphonů s Windows Phones patřit také telefony se Symbianem, jednotka s názvem MeeGo Computers a oddělení Strategic Business Operations.

Klepněte pro větší obrázek 
Dvě nejdůležitější divize Nokie povedou ženy: Jo Harlow – Smart Devices

Druhou subdivizí, která sice Nokii nebude generovat závratné zisky, ale zajistí udržení podílu na trhu, jsou Mobile Phones, tedy obyčejné mobily bez operačního systému. Nokia zde razí heslo „web pro další miliardu“, zaměří se na rozvíjející trhy, kterým nabídne jednoduché mobily s přístupem k mobilnímu internetu. Divizi povede současná viceprezidentka pro mobilní telefony, Mary McDowell. Obě nově vzniklé klíčové jednotky ponesou samostatnou zodpovědnost za vývoj, produktový marketing, management a také finanční výsledky ve svém sektoru.

Klepněte pro větší obrázek
Mary McDowell – Mobile Phones

MeeGo později

O prodej produktů, výrobu a péči o zákazníky se postará divize Markets. Do struktury Nokia dále patří oddělení designu, lidských zdrojů, NAVTEQ (mapy), vývoj služeb a další. V nově sestaveném vedoucím týmu, který nahradí dosavadní výkonnou radu ředitelů, zasedne celkem 13 osob včetně Stephena Elopa. Navzdory původním spekulacím se zde objevují většinou známá jména finských manažerů, z dosavadního managementu Nokii opouští pouze Alberto Torres, výkonný viceprezident pro platformu MeeGo. Nový tým má za úkol hlavně urychlit rozhodovací procesy ve firmě.

Torresův odchod z Nokie mnohé napoví o pozici MeeGo v nové strategii firmy. Systémy MeeGo a Symbian ustupují do pozadí, přičemž Symbian se vrací na pozici franšízové platformy, kterou budou moci v případě zájmu využít také ostatní výrobci. Nokia i přes útlum vývoje počítá s tím, že v následujících letech prodá dalších 150 milionů symbianových smartphonů. MeeGo naštěstí nezmizí úplně. Nokia jej poskytne jako open source mobilní platformu a později v tomto roce chce konečně vypustit první zařízení s tímto systémem. V Barceloně se tedy Nokie N9 ani MeeGo tabletu pravděpodobně ještě nedočkáme.

Diskuze (144) Další článek: Nokia přechází na Windows Phone. Potvrzeno

Témata článku: Nokia, Meego, Rozvíjející trh, Produktový marketing, Lidský zdroj, SMART Devices, Výkonný viceprezident, Nový tým


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče
Android 12: Nainstalovali jsme první preview, tady jsou hlavní novinky
Filip KůželVladislav Kluska
Android 12Video
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
T-Mobile ztratil 140 tisíc zákazníků, mizí mu předplacenkáři. Na tržbách si ale polepšil
Jan Láska
StatistikaHospodaření a financeT-Mobile