Nokia N-Gage: herní šílenství startuje! (první dojmy)

Nokia útočí s naprosto převratným přístrojem, který kombinuje mobil s herní konzolí. Čekají nás skutečné 3D hry na displejích mobilů. Včera jsme N-Gage vyzkoušeli na vlastní kůži, navíc známe předběžnou cenu, která se má pohybovat okolo deseti tisíc.
Nokia N-Gage: herní šílenství startuje! (první dojmy)
Kapitoly článku

Tento a minulý rok patřil mezi nejplodnější období finského výrobce. Uvedením dvojice modelů 3300 a N-Gage byla tvrdě nastolena otázka ohledně budoucnosti využití mobilního telefonu pro zábavu. Již samotný vzhled obou mobilů připomíná spíše herní konzoli, uprostřed umístěný displej, ovládací tlačítka okolo, naprosto nezvyklá konstrukce. Tyto prvky nabídla již v dřívejších dobách Nokia 5510, v té době však herní využití nepřicházelo v úvahu.

Herní nášup z Finska

V souvislosti s rozvojem Javy a operačního systému Symbian pomalu vzniká prostředí pro plné multimediální využití mobilních telefonů. Zatímco Nokia 3300 (recenze zde) je pouze slabým "javovým" odvarem, N-Gage je dospělá herní konzole s vlastní platformou a samozřejmě operačním systémem Symbian, čímž se řadí mezi modely 7650, 3650 a další. Tyto přístroje ale nemůžeme srovnávat, podle vyjádření Nokie si konkurovat nebudou, N3300 nabízí spíše hudební vyžití.

  Klepněte pro větší obrázek
Nokia 3300 vlevo, Nokia N-Gage vpravo

Vraťme se ale k modelu N-Gage. Ten jsme měli možnost spatřit poprvé na březnovém CeBITu v Německu. Už tehdy nás uchvátila trojrozměrná Lara Croft, se kterou jsme si v rámci populární hry Tomb Rider zahráli. Hra byla velmi živá a plynulá, ani se nám nechtělo věřit, že se veškerý pohyb odehrává na displeji mobilu. Podpora známých vydavatelů her v čele s firmami Activision, Eidos, Sega, Taito a dalších dává příslib celé plejády her nejrůznějších žánrů. Pro N-Gage se počítá i s výukovými programy, čehož mohou využít dítka při přesvědčování rodičů ke koupi tohoto mobilu. Nokia dává prostor i ostatním herním vývojářům, potřebné informace jsou k dispozici na adrese www.forum.nokia.com/games.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Na stánku Nokie na CeBITu jsme si zahráli populární hru Tomb Rider s Larou Croft v hlavní roli, a byla nádherně plynulá. Pokud takové budou i ostatní hry, tak ten N-Gage prostě chceme!

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Zde je několik připravovaných her od nejrůznějších tvůrců.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Hry jako ze škatulky

Jednotlivé hry se budou prodávat samostatně na nejrůznějších distribučních místech, jako jsou hypermarkety či specializované prodejny s hrami. Jelikož vnitřní paměť Nokie N-Gage je 3,4 MB, což pro herní účely rozhodně nestačí, nechybí podpora paměťových karet. Jejich kapacita začíná u 32 MB a končí až u hodnoty 512 MB. Hry se budou nabízet rovnou na nich. Cena her se bude pohybovat v rozmezí 30 až 60 eur (cca 900 - 1 800 Kč). V základním balení bude pouze jedna hra, a to konkrétně Space Impact upravený pro platformu N-Gage. V krabici rovněž naleznete paměťovou kartu 32 MB, sluchátka pro poslech hudby a USB kabel pro komunikaci s PC. Standardní Li-Ion baterie má kapacitu 850 mAh, což by mělo vydržet na 2 - 4 hodiny hovoru a 150 - 200 h v pohotovosti. Rádio vydrží hrát na jedno nabití osm hodin, hry údajně tři až šest hodin.

Témata článku: Nokia, Nokia 3300, Nokia 5510, Nokia N-Gage, MLB, MotoGP, Šílenství, Lara Croft, Bohatý výběr, Start, SílRychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google