Nokia N-Gage: herní šílenství startuje! (první dojmy)

Nokia útočí s naprosto převratným přístrojem, který kombinuje mobil s herní konzolí. Čekají nás skutečné 3D hry na displejích mobilů. Včera jsme N-Gage vyzkoušeli na vlastní kůži, navíc známe předběžnou cenu, která se má pohybovat okolo deseti tisíc.
Kapitoly článku

Tento a minulý rok patřil mezi nejplodnější období finského výrobce. Uvedením dvojice modelů 3300 a N-Gage byla tvrdě nastolena otázka ohledně budoucnosti využití mobilního telefonu pro zábavu. Již samotný vzhled obou mobilů připomíná spíše herní konzoli, uprostřed umístěný displej, ovládací tlačítka okolo, naprosto nezvyklá konstrukce. Tyto prvky nabídla již v dřívejších dobách Nokia 5510, v té době však herní využití nepřicházelo v úvahu.

Herní nášup z Finska

V souvislosti s rozvojem Javy a operačního systému Symbian pomalu vzniká prostředí pro plné multimediální využití mobilních telefonů. Zatímco Nokia 3300 (recenze zde) je pouze slabým "javovým" odvarem, N-Gage je dospělá herní konzole s vlastní platformou a samozřejmě operačním systémem Symbian, čímž se řadí mezi modely 7650, 3650 a další. Tyto přístroje ale nemůžeme srovnávat, podle vyjádření Nokie si konkurovat nebudou, N3300 nabízí spíše hudební vyžití.

  Klepněte pro větší obrázek
Nokia 3300 vlevo, Nokia N-Gage vpravo

Vraťme se ale k modelu N-Gage. Ten jsme měli možnost spatřit poprvé na březnovém CeBITu v Německu. Už tehdy nás uchvátila trojrozměrná Lara Croft, se kterou jsme si v rámci populární hry Tomb Rider zahráli. Hra byla velmi živá a plynulá, ani se nám nechtělo věřit, že se veškerý pohyb odehrává na displeji mobilu. Podpora známých vydavatelů her v čele s firmami Activision, Eidos, Sega, Taito a dalších dává příslib celé plejády her nejrůznějších žánrů. Pro N-Gage se počítá i s výukovými programy, čehož mohou využít dítka při přesvědčování rodičů ke koupi tohoto mobilu. Nokia dává prostor i ostatním herním vývojářům, potřebné informace jsou k dispozici na adrese www.forum.nokia.com/games.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Na stánku Nokie na CeBITu jsme si zahráli populární hru Tomb Rider s Larou Croft v hlavní roli, a byla nádherně plynulá. Pokud takové budou i ostatní hry, tak ten N-Gage prostě chceme!

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Zde je několik připravovaných her od nejrůznějších tvůrců.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Hry jako ze škatulky

Jednotlivé hry se budou prodávat samostatně na nejrůznějších distribučních místech, jako jsou hypermarkety či specializované prodejny s hrami. Jelikož vnitřní paměť Nokie N-Gage je 3,4 MB, což pro herní účely rozhodně nestačí, nechybí podpora paměťových karet. Jejich kapacita začíná u 32 MB a končí až u hodnoty 512 MB. Hry se budou nabízet rovnou na nich. Cena her se bude pohybovat v rozmezí 30 až 60 eur (cca 900 - 1 800 Kč). V základním balení bude pouze jedna hra, a to konkrétně Space Impact upravený pro platformu N-Gage. V krabici rovněž naleznete paměťovou kartu 32 MB, sluchátka pro poslech hudby a USB kabel pro komunikaci s PC. Standardní Li-Ion baterie má kapacitu 850 mAh, což by mělo vydržet na 2 - 4 hodiny hovoru a 150 - 200 h v pohotovosti. Rádio vydrží hrát na jedno nabití osm hodin, hry údajně tři až šest hodin.

Témata článku: Nokia, Nokia 3300, Nokia 5510, Nokia N-Gage, Bohatý výběr, Šílenství, Start, Lara Croft, MotoGP, Síl, Herní, MLB