Nokia N-Gage z pohledu "nehráče"

Můžeme Nokii N-Gage použít k něčemu užitečnému, nebo je pouze na hraní? Přečtěte si zkušenosti člověka, který používá N-Gage pouze jako mobil, aniž by na něm hrál jakoukoli hru. Podívejme se na schopnosti N-Gage jakožto chytrého telefonu.
Nokia N-Gage z pohledu "nehráče"
Kapitoly článku
Kdysi mi učarovala Nokia 7650 s operačním systémem Symbian. Časem mi ale přestala stačit její malá paměť (4 MB), proto jsem začal pošilhávat po Nokii 3650, která má slot pro paměťové karty. Nezvykl jsem si však na její klávesnici, a tak mi musela 7650 ještě dlouhý čas věrně sloužit.

Až přišla Nokia s novinkou N-Gage. Zpočátku mě nechávala chladným, hry nehraji, tak co. Ale pak jsem si řekl, že je v tom také Symbian i slot pro paměťové karty, proto jsem začal sbírat další informace a čekal na příznivější cenu. Nakonec jsem ji získal za cenu kolem sedmi tisíc. Mám ji už nějaký čas doma, a i když mi to možná nebudete věřit, dosud jsem si na ní nezahrál jedinou hru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ovládání naležato

U Nokie N-Gage musíte nejprve přijmout její netradiční vzhled a zvyknout si na ovládání naležato. Numerická tlačítka jsou vpravo, ovládací kříž vlevo od displeje. Pokud zrovna nejste klavírní virtuos, budete mít možná při běžné práci s mobilem potíže s koordinací rukou – pravá píše a levá pomocí ovládacího kříže posouvá a potvrzuje. Osobně bych dal přednost ovládání všech prvků pravou rukou. Stejnou výhradu mám i ke zdvojení potvrzovacích tlačítek pod displejem, kdy levé je opticky sdruženo s klávesou C a pravé s klávesou „tužka“. Tyto klávesy nejsou tak moc používané a určitě by jim bylo dobře i jinde na čelním panelu. Toto uspořádání nutí uživatele, aby své prsty neustále kontroloval očima. Zvyknout se na to dá, je to pořád lepší než klávesnice u Nokie 3650 nebo Siemensu SX1.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

I přesto, že je číselná klávesnice mírně rozdováděná, píše se na ní dobře. Tlačítka by mohla být více vystouplá, jako jsou „herní“ klávesy 5 a 7. Pro srovnání – u 7650 je klávesnice tvrdší a zcela zapuštěná, často jsem na ní míval problém s nechtěnými dvojkliky.

Pro směrové ovládání a potvrzování používá N-Gage osmisměrný kříž, který je nutné mačkat špičkou prstu. Nokia 7650 oproti tomu používala miniaturní pogumovaný joystick, který se mi zdál lepší zejména pro přesnost potvrzování volby (stisk). N-Gage se zkrátka ovládá jako kterýkoli jiný mobil, počítejte však s tím, že budete potřebovat obě ruce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

N-Gage má výměnné kryty, které jsou zatím poměrně drahé (asi 800 Kč), ale tuto cenu jistě rád zaplatí každý, komu se povede poškrábat sklíčko displeje. U 7650 tato možnost není. Jste-li příznivci poutek u mobilů, máte v případě N-Gage smůlu. U 7650, která tuto šikovnou věc rovněž postrádala, to elegantně vyřešila vrtačka a dvě milimetrové dírky zespodu v prostoru baterie.

Nesviť, není tma

Displej je chloubou všech Nokií Series 60. Je velký, přehledný, kontrastní a výborně podsvícený. I na přímém slunci jsou displeje N-Gage i 7650 velmi dobře čitelné, jejich kontrast se kupodivu dokonce zvýší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při této příležitosti ještě zmíním fotobuňku, tedy světlocitlivé čidlo, které vypínalo na 7650 podsvětlení, pokud byla okolní úroveň světla dostatečná. Tuto funkci byste na N-Gage hledali marně. Výrobce mohl alespoň implementovat možnost podsvětlení vypnout. Displej na N-Gage je sice kvalitní, ale pokud by měl být jediným argumentem pro přechod ze 7650, neuspěje.

Dost hlasité handsfree

N-Gage je označována jako herní konzole. Možná proto nezbylo na přední straně místo pro sluchátko, jak se na normální telefon sluší. Výrobce je umístil na horní hranu vpravo, hned nad numerickou klávesnici. Proto vám při telefonování naroste jakoby sloní ucho. Na internetu se objevily rady, jak s N-Gage telefonovat „normálně“, s klávesnicí přiloženou na ucho. Prý to jde, ale já jsem to zkusil a marně se snažil zachytit hlas volajícího. Fungovat by to snad mohlo třeba v tiché místnosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Daleko elegantnější způsob telefonování je pomocí vestavěného hlasitého handsfree. Nutno říci, že je opravdu hlasité na rozdíl od Nokie 7650, kde byla tato funkce spíše jen o něco hlasitějším sluchátkem. Když jsem poprvé vytočil na N-Gage číslo přes vestavěné handsfree, byl jsem překvapen, že slyším vyzváněcí tón, na to jsem nebyl u 7650 zvyklý. Vestavěné handsfree je bezesporu užitečná věc, přesto mu k dokonalosti stále ještě něco chybí – vy slyšíte vždy dobře, ovšem druhá strana si stěžuje na občasné výpadky slov. Záleží patrně na vzdálenosti telefonu od úst, nasměrování mikrofonu a dalších okolnostech. Často jsem dokonce nucen přepnout telefon zpět do normálního režimu.

Nokia 7650 disponuje tzv. čidlem přiblížení, které funguje takto: pokud máte telefon přepnutý na hlasitý poslech a ve vašem okolí se vyskytne nežádoucí posluchač, přiblížíte telefon k uchu a hovor se automaticky přepne do sluchátka. Význam této funkce je také vysvětlován ochranou sluchu při přiblížení hlasitě znějícího mobilu k uchu. Na rozdíl od jiných mobilů (Alcatel, Siemens) však u Nokií nemluví hlasitě sluchátko, nýbrž zvukový měnič umístěný v případě 7650 na horní hraně mobilu, takže ohluchnout by se vám ani při nejlepší vůli nepodařilo.

Čidlo vás spíš rozčilovalo, protože stačilo přejet nechtěně rukou nad mobilem a telefon se hned přepnul do sluchátkového módu. Nezbylo nic jiného, než reproduktor znovu bočním tlačítkem aktivovat. Museli jste to ale udělat šikovně, jinak jste se opět dostali do záběru čidla, které reproduktor znovu poslušně ztlumilo. Nedivím se, že tato „technická vymoženost“ se už u dalších modelů neobjevila.


Článek pokračuje v další kapitole.

Témata článku: Nokia, Nokia 7650, Nokia N-Gage, Siemens SX1, Hlas volajícího, Pohled, Telefon přepnutý, Extra bass, Okamžik doručení, Jediný argument, Chytrost, Exodus


Určitě si přečtěte