Nokia N70 na vlastní oči: třetí dokonalý

Nokia včera představila i jeden „obyčejný“ smartphone. Obyčejný je ale jen ve srovnání s ostatními novinkami. Jinak jde o chytrý telefon nabitý až po okraj všemi možnými funkcemi. Možná se na něj vyplatí počkat.

Posledním z nově představených telefonů je špičkově vybavená Nokia N70. Stejně jako u obou předchůdců jde o čtyřpásmový symbianový smartphone. Dovoláte se s ním jak v klasických sítích GSM na frekvencích 900/1 800/1 900 MHz, tak v sítích třetí generace WCDMA.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Multimédia jako na dlani

Samozřejmě, že Nokia N70 se hudební výbavou nemůže rovnat špičkovému smartphonu N91. Ani v tomto případě ale nebude hudební fanoušek ochuzen o ten pravý požitek. Už samozřejmostí každého symbianového telefonu je přehrávač RealPlayer Media Player. Díky němu si naplno vychutnáte nejen lokální, ale také streamovaná média. U N70 je navíc přidána podpora celoobrazovkového přehrávání videoklipů.

Chybět nemůže ani radiopřijímač. Konkrétně u N70 v podobě služby Visual Radio, která je společně se symbianovými smartphony dodávána už dnes a najdete ji například v Nokii 3230. Visual Radio umožňuje kromě zvukové stopy přijímat i další datový kanál, na němž radiostanice vysílá dodatečné informace.

Fotografie jako z bavlnky

Pokud jsou multimediální funkce na vysoké úrovni, nevím, jak bych měl ohodnotit fotoaparát. Vlastně abych byl přesnější, fotoaparáty. Díky podpoře sítí třetí generace jsou totiž dostupné hned dva objektivy. Jeden plnohodnotný a druhý určený především pro videokonference. První fotoaparát dokáže zachytit snímky v maximálním rozlišení 2 Mpx. Jeho optika je chráněna vysouvacím krytem tak, aby bylo riziko jeho poškození co nejmenší. Jako skromný doplněk se tváří dvacetinásobný digitální zoom. To si ale moc nedovedeme představit, z pohledu kvality jsou nepoužitelné i čtyřnásobné digitální zoomy současných fotomobilů. Druhá kamera snímá v maximálním rozlišení VGA, což je ale pro videohovory naprosto dostačující.

Klepněte pro větší obrázek
Fotografie pořízená Nokií N70 (800 kB)

Samotné rozlišení fotografií však z fotomobilu ještě nedělá tu pravou hvězdu. Telefon se jí stává až dalšími doplňkovými funkcemi. Začněme například sdílením videa v reálném čase. U nás funkce zatím nepoužitelná, pro budoucnost však zajímavá vize. Následuje už zajímavější integrovaný blesk s dosahem až jeden a půl metru a automatickou redukcí červených očí. Přidám ještě šest nastavitelných módů snímání scény, mezi nimiž nechybí nejpoužívanější portrét, noční nebo sport. Samozřejmostí už je uživatelská kompenzace expozice nebo editor fotografií. Nechybí ani aplikace pro rychlou úpravu videozáznamů přímo v telefonu.

Aby se fotografie měly kam ukládat, je potřeba dostatek paměti. Samotný přístroj disponuje třiceti megabajty. Ty lze ale navíc rozšířit paměťovými kartami typu RS-DV-MMC. Slot pro paměťové karty je umístěn tak, aby mohla být média vyměňována během provozu, aniž by bylo nutné telefon vypnout.

Data rychlostí blesku

Na závěr by se hodilo zmínit ještě datové dovednosti. Kromě technologie WCDMA, kterou v Česku ještě delší dobu nevyužijeme, je N70 vybavena GPRS třídy 10 i rychlejší odnoží EDGE stejné třídy. Lokální komunikaci zprostředkovává buď konektor Pop-Port nebo Bluetooth.

Za zmínku stojí i internetový prohlížeč. Dodnes bylo nutné k prohlížení náročnějších webových stránek některé z kvalitnějších komerčních alternativ. Prohlížeč Nokie N70 ovšem nabídne podporu standardu HTML 4.01 včetně korektního zobrazování rámců, klikacích map, JavaScriptu 1.5 nebo možnosti 3GPP video streamingu.

Přestože byla Nokia N70 představena až nyní, už v létě se chystá její uvedení na prodejní pulty. Očekávaná cena by se měla pohybovat mezi šestnácti až sedmnácti tisíci korunami.


Ve zkratce

Rozměry: 108,8 × 53 × 21,8 mm

Hmotnost: 126 g

Sítě: GSM 900/1 800/1 900 MHz, WCDMA 2100

Displej: TFT LCD, 176 × 208 bodů, 262 144 barev

Baterie: až 3,5 h ovoru, až 11 dnů v pohotovosti

Hlavní fotoaparát: 2 Mpx (rozlišení snímků až 1 600 × 1 200 bodů), 20 × digitální zoom, integrovaný blesk, programy focení, uživatelská kompenzace expozice

Druhý fotoaparát: VGA (rozlišení snímků až 640 × 480 bodů), 2 × digitální zoom

Multimédia: RealPlayer Media Player pro přehrávání lokálních i streamovaných médií, přehrávání hudebních videoklipů, Visual Radio

Podporované formáty: MP3, AAC, Real Audio, WAV, Nokia Ring Tones, AMR, AMR-WB, AMR-NB, AU, MIDI, H.263, JPEG, JPEG2000, EXIF 2.2, GIF 87/89, PNG, BMP (W-BMP), MBM, MPEG-4 a eAAC+

Paměť: vnitřní 30 MB, možnost rozšíření paměťovými kartami typu Reduced Size Dual Voltage MultiMediaCard (RS-DV-MMC)

Data: WCDMA 2100, EDGE třídy 10, GPRS třídy 10

Lokální komunikace: Pop-Port (s USB 2.0), Bluetooth 2.0

Další: Push-To-Talk, Java 2.0, internetový prohlížeč podporující standard HTML 4.01, e-mail (podpora formátů JPG, 3GP, MP3, PPT, DOC, excel a PDF), MMS (o maximální velikosti 300 kB), možnost přímého tisku fotografií pomocí Bluetooth

Diskuze (35) Další článek: Siemens na prodej: mobily už nechceme

Témata článku: Nokia, Nokia N70, Nokia N70 Music Edition, Vysouvací kryt, Dok, První fotoaparát, MultiMediaCard