Nokia N70 vs. Sony Ericsson K750i: opravdu se neobejdete bez smartphonu?

Srovnání „hloupého a chytrého“ telefonu vám možná otevře oči zaslepené vidinou moderních a populárních smartphonů. Mají totiž také řady nevýhod. Předčí je přítomnost otevřeného operačního systému?

Rychlé odkazy

 • megarecenze Nokie N70 
 
• megarecenze Sony Ericssonu K750i
 • nerozdělený článek v textové verzi

Od nástupu tzv. chytrých mobilních telefonů začaly věčné spory o budoucnosti běžných mobilů. Budou mít přístroje s pevně danou funkční strukturou dále šanci? Skalní zastánci smartphonů prorokují hloupým přístrojům brzký zánik, běžní uživatelé ale možná stále nechápou, co na těch chytrých mobilech mají.

Jaké IQ má chytrý mobil?

Za předchůdce chytrého mobilního telefonu se dá považovat dvojice běžného mobilu a kapesního počítače. Kapesní počítač sloužil pro organizaci času, správu kontaktů, posílání e-mailů, popřípadě k surfování na internetu. Bylo do něj možné nahrát různé aplikace podle potřeb uživatele, od programů pro analýzu burzovních indexů až po hry čistě pro zábavu. Telefon sloužil výhradně pro telefonování a kapesnímu počítači mohl poskytovat datové přenosy v síti GSM. Komunikace mezi oběma přístroji probíhala prostřednictvím infraportu, později přes Bluetooth. Píšu sice v minulém čase, ale tuto kombinaci si samozřejmě můžete dopřát i dnes.

Přímo se ale nabízelo řešení oba přístroje spojit do jednoho. A tak vznikly komunikátory a chytré mobilní telefony. Za komunikátory považujeme přístroje více podobné kapesním počítačům, chytré mobilní telefony zase vycházejí z běžných mobilů. Základem je ovšem otevřená uživatelská platforma, která umožňuje nahrávat do přístroje vlastní programové vybavení, a druhým důležitým prvkem je schopnost komunikace v mobilních telefonních sítích.

Pro svoji schopnost „učit se novým věcem“ jsou tyto přístroje nazývány chytrými mobilními telefony. Nejrozšířenějším operačním systémem pro mobilní telefony je v současné době Symbian s uživatelským rozhraním S60, dříve označovaným Series 60. Prvním mobilem s tímto operačním systémem byla výsuvná Nokia 7650, která byla představena v listopadu roku 2001, tedy před čtyřmi lety. Od té doby bylo uvedeno mnoho dalších telefonů na této softwarové platformě, především z produkce Nokie. V současné době je v prodeji deset mobilních telefonů s tímto operačním systémem a další už jsou představeny. Symbian je dostupný také s grafickým prostředím UIQ, které používají hlavně telefony Sony Ericsson řady P.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 7650

Největším konkurentem pro Symbian je operační systém Microsoft Windows Mobile. Ten se poprvé objevil o rok po Nokii 7650 u telefonu tchajwanského výrobce HTC, který pod názvem SPV Smartphone prodával nadnárodní operátor Orange. Podobně jako Symbianu S60 vládne Nokia, také HTC je jedním z předních výrobců telefonů s operačním systémem Windows Mobile. Sekunduje mu ale americká Motorola. V současné době je na našem trhu k dispozici pouze jediný telefon s Windows – véčko Motorola MPx220.

 
Orange SPV Smartphone

Nokia N70 vs. Sony Ericsson K750i

Jako správný mobilní fanda jsem byl také pořádně natěšený na svůj první telefon s otevřeným operačním systémem. Vystřídal jsem nakonec tři – dva se Symbianem S60 a jeden postavený na platformě UIQ. Nakonec jsem se vrátil k běžnému mobilu a jsem s ním už nějaký čas plně spokojený. Vzpomněl jsem si na starší článek kolegy, ve kterém popisuje podobný osud. Narozdíl od něj nezavrhuji nejmodernější technologie, chci se dívat na barevný displej, přehrávat MP3 a fotit – operační systém ale nevyžaduji.

Má vůbec cenu šetřit peníze na drahý smartphone? Nebude stačit nějaký levnější telefon s pevně danými funkcemi a nebude to dokonce lepší řešení než samotný smartphone? Pojďme si lehce srovnat dva zřejmě nejúspěšnější současné zástupce obou skupin – Nokii N70 a Sony Ericsson K750i.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia N70 × Sony Ericsson K750i

Menší ale šikovnější

Za jeden z největších nedostatků chytrých telefonů a komunikátorů považuji větší rozměry a hmotnost. Telefon kapsu u kalhot nepříjemně tíží a často proto končí v tašce, kde ale není tak při ruce. Nokia N70 má rozměry a hmotnost 109 × 53 × 24 mm a hmotnost 126 g. Na první pohled se nezdají rozměry Sony Erissonu K750i 100 × 46 × 21 mm a hmotnost 99 g o moc menší, ale při každodenním používání přístroje je to znát. Telefon často nosím v náprsní kapse nebo pověšený na šňůrce na krku a přitom nějak zvlášť nepřekáží.

Marek Lutonský: Tady nelze než souhlasit. Nokia N70 nebo jiný smartphone s výjimkou modelů s Windows Mobile, které jsou příjemně malé, v kapse tlačí a vytváří neestetický hrbol. Hmotnost mi nijak nevadí, přežili jsme přece doby, kdy se sto padesát gramů u mobilu hodnotilo jako vrchol technologických možností.

Rozměry, hmotnost, konstrukce
Nokia N70 Sony Ericsson K750i
rozměry [mm] 109 × 53 × 24 100 × 46 × 21
velikost (slovy) velmi velký malý
hmotnost 126 g 99 g
hmotnost (slovy) velmi těžký středně těžký
konstrukce klasická klasická
barva stříbrná černá, stříbrná

V ruce ale držím raději Nokii. Větší telefon v ruce lépe sedí a má také pohodlnější klávesnici. U Sony Ericssonu mi nejvíce vadí ovládání joystickem, upřednostňuji navigační klávesy. Přesto jsem si na ovládání celkem rychle zvykl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Porovnání rozměrů s platební kartou

Dalším na první pohled patrným rozdílem je displej. U chytrých telefonů je velký, což lahodí očím, ale má to neblahý vliv právě na celkové proporce přístroje. Nokia N70 má plochu displeje 35 × 41 mm, což je oproti 29 × 36 mm Sony Ericssonu podstatně více, ale zajímavé je sledovat rozlišení obou displejů. Ten menší totiž se svým rastrem 176 × 220 bodů dokáže teoreticky zobrazit více informací než rozměrově větší displej s menším rozlišením 176 × 208 bodů. Hlavní rozdíl je vidět na daleko větší jemnosti displeje Sony Ericssonu. Aktivní technologie a schopnost zobrazit 262 tisíc barev platí pro oba.

Marek Lutonský: Displej Nokie N70 je dobrý, v současné době ale už jen průměrný. Moderní telefony nabízejí o řád vyšší rozlišení, kdy se na displej vejde čtyřikrát víc obrazových bodů. Na druhou stranu pokud jde o použitelnost, formát 176 × 208 stačí.

Displej
Nokia N70 Sony Ericsson K750i
rozměry displeje 35 × 41 mm 29 × 36 mm
rozlišení displeje 176 × 208 bodů 176 × 220 bodů
„jemnost“ displeje 2 551 bodů/cm2 3 709 bodů/cm2
barevný displej 262 tisíc barev, aktivní 262 tisíc barev, aktivní
počet řádků pro psaní 8 4
počet řádků pro čtení 8 6
počet řádků pro wap 15 8
počet znaků „m“ | „i“ na řádek 15 | 56 10 | 30
možnost změny velikosti písma ne ne

Sony Ericsson ale na svém displeji docela plýtvá místem. Atraktivní grafika prostředí jde mnohdy na vrub možnosti přidání dalšího řádku textu. Grafické zpracování je ale na špičkové úrovni, doplněné efektními animacemi. Oceňuji rychlost telefonu při práci, smartphony včetně Nokie N70 občas otravují prodlevami, zejména po instalaci několika doplňkových programů a zaplnění paměti.

Marek Lutonský: Rychlost smartphonů je ve srovnání s běžnými telefony skutečně výrazně horší. Na přečtení textové zprávy musíte čekat, na spuštění každé aplikace, která nezůstala v paměti. Na tuto vlastnost si musíte zvyknout.


V další kapitole se zaměříme na výdrž a paměť obou telefonů a srovnáme je z hlediska telefonování

Témata článku: Ericsson, Nokia, Sony, Sony Ericsson, , , HTC 10, HTC 10 Evo, HTC 10 Lifestyle, Motorola MPx220, Nokia 3230, Nokia 7650, Nokia N70, Nokia N70 Music Edition, Sony Ericsson K750i, Neo +, Son, Eri, Poslední kapitola, Jednoznačný vítěz, SMA, Neblahý vliv, Rychlé stahování, Drahý smartphone, Neo