Nokia N72, N73 a N93: my tři králové jdeme k vám (oživeno - fotografie)

Nokia právě představila tři nové smartphony elitní řady N. Přišel nástupce oblíbeného modelu N70, dále jeho odlehčená verze a především špičkový 3Mpx fotomobil s trojnásobným optickým zoomem.
Kapitoly článku

Nokia N93 – extrém pro hračičky

Nokia N93: ve zkratce
cena předběžná 20 000 Kč
rozměry 119 × 56 × 28 mm
hmotnost 180 g
hlavní displej 240 × 320 bodů, aktivní, 262 tisíc barev
udávaná výdrž až 240 h (pohotovost), 300 min (hovor)
komunikace infraport, Bluetooth, systémový konektor, GPRS (třída 10), EDGE (třída 10), 3G, Wi-Fi
paměť 50 MB, paměťová karta: miniSD
operační systém Symbian S60 3rd Edition
adresář sdílená , vícepoložkový, vyhledávání postupným psaním
vyzvánění polyfonní, hlasů, MP3
zprávy SMS (sdílená), T9, MMS, e-mail
multimédia Java, MP3 přehrávač, rádio
fotoaparát 2048 × 1536 bodů, 3,15 Mpx, 3× optický zoom, autofocus, natáčení videa rozlišení VGA
Podrobné parametry telefonu najdete v katalogu mobilů

Nokia dnes představila tři nové telefony z řady výborně vybavených smartphonů série N. Nejvybavenějším telefonem z nové trojky je model N93. Telefon se dvěma klouby se honosí fotoaparátem s rozlišením tří megapixelů a dokonce trojnásobným optickým zoomem. Stroj pro pravé technoidy se bude prodávat za dvacet tisíc a kromě zábavy poskytne i mnoho užitku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Poprvé s optickým zoomem

Nokii N93 bychom mohli považovat za nástupce modelu N90, oba telefony jsou si v ledasčems podobné. Jsou to véčka, která mají navíc otočný displej, obě přináší v době svého uvedení malou revoluci mezi fotomobily a jsou to drahé smartphony s maximální výbavou. Už tak velký telefon, jakým je Nokia N90, ještě o něco povyrostl- Nová Nokia N93 měří 118 × 56 × 28 mm a její hmotnost je 180 g.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Na telefonu nejvíce zaujme masivní kloub, v němž je umístěna optika fotoaparátu. Narozdíl od Nokie N90 není možné optikou natáčet a je pevnou součástí spodního dílu telefonu. Telefon se při fotografování drží jako digitální kamera. Při držení v pravé ruce skončí palec přímo na velkém tlačítku spouště a o kousek níž nahmatá malou navigační klávesu a dvojici funkčních tlačítek pro nastavení parametrů fotoaparátu. Telefon je nutné otevřít do pravého úhlu a displej natočit. Dá se předpokládat, že při tomto nastavení se fotoaparát automaticky aktivuje.

Za kvalitu optické soustavy ručí svým jménem světový výrobce optických soustav Carl Zeiss. U fotomobilů doposud nevídaná možnost trojnásobného optického přiblížení se ovládá prstencem kolem spouště. S fotoaparátem je možné vytvářet obrázky s maximálním rozlišením 3,2 Mpx, tedy 2048 × 1536 bodů. Telefon ale také dokáže natáčet velmi kvalitní video v rozlišení 640 × 480 bodů s rychlostí 30 snímků za vteřinu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hledáčkem je velký displej s jemným QVGA rozlišením 320 × 240 bodů, který je samozřejmě aktivní a dokáže zobrazit 262 tisíc barev. Parametry vnějšího displeje zatím chybí.

Pro fajnšmekry

Nokia N93 zaujme rovněž svými možnostmi datové komunikace. Kromě datových přenosů GPRS a EDGE v sítích GSM (900/1800/1900 MHz) můžete využívat služeb sítí UMTS, včetně videohovorů. Pro připojení k internetu se hodí podpora Wi-Fi ve standardu 802.11 b/g a pro blízkou komunikaci jsou k dispozici všechny tři základní prvky – Bluetooth, USB kabel i infraport.

Softwarové výbavě vládne operační systém Symbian v nejnovější verzi 9. Těšit se tak můžete na tradičně velmi propracované telefonní i organizační funkce, e-mailový klient a vzornou synchronizaci. Chybět nebude vylepšený internetový prohlížeč nebo přehrávač hudby a videa. Nejen pro multimediální soubory je pak připraveno 50 MB vnitřní paměti, kterou lze rozšířit kartami typu miniSD.

Pokud se rozhodnete sledovat video nebo streamovanou televizi, přijde vhod možnost horizontálního otevření přístroje a sledování obrazu na celé ploše displeje. Přístroj je závislý na energii, kterou mu dodává Li-Ion akumulátor s kapacitou 1100 mAh. Ten by měl zajistit výdrž až 240 hodin v pohotovosti a 300 minut při hovoru.

Kdo po technické libůstce v podobě Nokie N93 zatoužil, ať si počká do července a mezi tím si našetří dvacet tisíc korun. A jestlipak bude mít vibrace?


V druhé kapitole
představíme nástupce Nokie N70 - model N73
 

Témata článku: Nokia, , Nokia N70, Nokia N70 Music Edition, Nokia N72, Nokia N73, Nokia N73 Music Edition, Nokia N90, Nokia N93, Nokia N93i, Král, Fotograf, Králové, Masivní kloub, Foto, F +