Nokia N73: nejlepší mezi dvěma stovkami mobilů (velký test)

Nokii N73 se podařilo porazit doposud kralující výsuvnou N80. Je to celkově nejlépe vybavený telefon na českém trhu. Nový Symbian, tři megapixely se jmenovkou Carl Zeiss, USB Mass Storage, práce s dokumenty, výborný adresář a dobrá organizace času, famózní internetový prohlížeč. Kdekdo má na ni spadeno. 7× video!

Výpověď sekretářce

Organizační funkce byly již ve starších symbianových mobilech na dostatečné úrovni. Základem je kalendář, jehož obsah se může zobrazit i v aktivním pohotovostním režimu. Pohled na kalendář je měsíční, týdenní nebo denní. Pokud v měsíčním přehledu najedete na den, kde je uložen nějaký záznam, zobrazí se v bublině seznam událostí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kalendář: měsíční náhled • týdenní • detaily vybraného dne

Úkoly jsou nově součástí kalendáře, dříve byly oddělené. Osobně mi to připadá praktičtější, v náhledu jediného dne vidím všechny mé úkoly i schůzky pohromadě. Když ale potřebuji, o výpis všech úkolů v samostatném okně jsem nepřišel. Úkolům lze přiřadit datum splnění, připomenutí i prioritu. Z organizačních funkcí ještě připomenu budík a poznámky. Budíku v chytrých telefonech Nokie bych udělil Zlatou malinu, tak dlouhé opomíjení funkce opakování je ostudné. Kromě toho stále chybí stopky a minutka, ty je třeba doinstalovat zvlášť.

Klepněte pro větší obrázek
Ostudný neopakovaný budík

Paběrky

Mezi standardně předinstalovanými programy najdeme ikonu QuickOffice. Je to prohlížeč formátů kancelářského balíku Microsoft Office. Quickword dokáže zobrazit textové dokumenty DOC, Quicksheet si poradí s tabulkami Excelu a Quickpoint otevře powerpointové prezentace.

Nokia v modelu N73 nezapomněla na občas potřebný infraport, po letech se opomíjené spojení vrací zpátky do smartphonů značky. Infra doplňuje celá škála datových přenosů přes sesterský Bluetooth nebo USB Mass Storage připojení (bohužel se z počítače baterie telefonu nedobíjí), po GPRS a EDGE i UMTS sítě.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení Bluetooth

Klepněte pro větší obrázek
Přibalený USB kabel

Všechny současné telefony Nokia používají pro komunikaci s počítačem stejný softwarový balík PC Suite. Najdete ho i na cédéčku k N73, aktuální verzi si můžete stáhnout i rovnou z webu Nokie. Co balík PC Suite nabízí?

  • zálohování dat
  • synchronizaci adresáře, kalendáře, úkolovníku a poznámek
  • jednodušší nastavení připojení k internetu
  • nástroj pro instalování aplikací do telefonu z počítače
  • správce souborů pro přístup do paměti telefonu z počítače
  • program pro správu kontaktů
  • aplikaci pro posílání SMS z počítače
  • přehrávač multimediálních souborů
  • program pro stáhnutí všech obrázků a videa na disk počítače
  • program Music Manager pro práci s hudbou

Na hraně pohledu

Pokud se na Nokii N73 díváte jako na pracovní mobil, asi vás nebude zajímat jméno Carl Zeiss vzadu na objektivu. Ale možná budete rádi, že si můžete pohodlně vyfotit nějaké dokumenty a tabulky, jejich elektronické bratry přečíst v QuickOffice, pohodlně sledovat a docela dobře spravovat e-mail. Organizace času je až na neopakovaný budík na špici, adresář nabízí prakticky neomezený prostor a desítky položek k jedinému kontaktu. Synchronizace je bezproblémová. K tomu výjimečný webový prohlížeč v základu. Stačí? Mělo by, jenže pak zaskřípete zuby: „Kde je k čertu Wi-Fi?“ Inu, není, a to se u mobilu pro práci počítá jako trestný bod, černý puntík, minus při rozhodování o koupi. Dnes už ano.

A jestli je ve vašich očích N73 spíše onen „multimediální počítač“, jak o ní Nokia mluví, pak budete potěšeni jedněmi ze v současnosti nejlepších možných snímků z fotomobilu včetně bezvadného makra a silného blesku. Zakývete si hlavou do rytmu oblíbené hudby, uložené ovšem na vlastní paměťové kartě, za kterou jste dali peníz navíc. Sluchátka nepočítám, bude se hodit dokoupit redukci. Můžete si pustit film, ukázat známému nové štěně naživo prostřednictvím videohovoru.

Klepněte pro větší obrázek

A když se díváte na Nokii N73 přes den jako pracanti a ráno nebo večer jako omladina, pak patříte přesně k těm, pro které platí těch našich 93 % a první místo nad všemi dvěma stovkami mobilů, kterých se naše hodnocení týká. Máte před sebou celkově nejvybavenější mobilní telefon na českém trhu.


V předposlední kapitole je připravena videogalerie, ve které najdete všechna v článku použitá videa pěkně pohromadě

Témata článku: Nokia, , Nokia 6280, Nokia N70, Nokia N70 Music Edition, Nokia N73, Nokia N73 Music Edition, Nokia N80, Samsung D900, Sony Ericsson K800i, Střídání stráží, Test, Neuvěřitelné množství, MOBI, Tessar, Velký, Mobil, Hlavní kamera, TrueTone, Poslední typ, Oblíbený smartphone, Ostré slunce, Mez, Pravý okraj, Neomezený prostor