Nokia N8: příští vlajková loď poprvé otestována

Nokia N8 má nahradit nepovedenou N97. Hlavní zbraní bude 12Mpx fotoaparát s xenonem a kapacitní displej s multitouchem. Poprvé se ukáže Symbian^3.

O existenci nového fotomobilu z dílen Nokia už možná víte z NokiaManie. Špionské dohady se nyní potvrdily, jako první na světě získal do ruky Nokii N8 ruský web mobile-review.com a napsal o ní své první dojmy. Nutno říct, že nová vlajková loď s 12Mpx fotoaparátem nedopadla v očích jeho redaktorů vůbec slavně. Na vině je hlavně prostředí systému, N8 bude totiž první Nokia s novou generací Symbianu S^3 a ten se redaktorům vůbec nelíbil.

Vyčítají mu zejména málo inovací, ve srovnání s jinými systémy stále jakousi zkostnatělost a přetrvávající nelogičnosti v ovládání. Jedinými změnami jsou kosmetické úpravy některých grafických prvků. Ideální pro pohyb v menu není ani přetrvávající rozlišení displeje 360 × 640 bodů, z tohoto důvodu rozložení grafiky a popisků silně připomíná v současnosti používanou verzi Symbianu S60 páté edice (Symbian^1), redaktoři přirovnávají k Nokii X6. Jiná, neširokoúhlá nativní rozlišení tedy přinese zřejmě až Symbian^4.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Drobnými změnami prošla pohotovostní obrazovka, hlavní nabídku však nerozeznáte např. od menu Nokie X6

Hardwarovými parametry se Nokia N8 nemá za co stydět, na druhou stranu není to nic, co by už některý z jiných výrobců dávno nepředvedl. Stejně jako Finové zaspali s prvním osmimegapixelem a argumentovali tím, že takové rozlišení nepotřebují, přicházejí pozdě také s fotoaparátem o rozlišení 12 Mpx. Všichni mobilní fotografové vědí, že na samotném rozlišení opravdu tolik nezáleží, ale když Nokia takové parametry nepotřebuje, proč s nimi přichází až rok poté, co si své příznivce našly u značek Sony Ericsson a Samsung? Potom se taková tvrzení jeví jako čistý alibismus.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia N8 dostane HDMI výstup a také 3,5mm jack pro sluchátka

Obrazovka Nokie N8 je pokryta vrstvou skla, jde tedy o kapacitní displej a poprvé u Nokie se objevuje také multidotykové ovládání. Funkcionalitu multitouche neměli redaktoři možnost vyzkoušet, telefon měli v rukou opravdu jen na pár minut. Ačkoli se jednalo teprve o prototyp N8, vyznačoval se údajně dobrou kvalitou zpracování i rozumnou ergonomií pro držení v ruce. Velikostně zhruba odpovídá Nokii N97, díky absenci hardwarové klávesnice je však o něco tenčí. Přesné hodnoty mobile-review.com nezměřil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Fotoaparát snad konečně dostane xenonový blesk. Krytka u prototypu obsažena nebyla, pokud nepočítáme automatickou clonu vidtelnou pod sklíčkem.

Dvanáctimegapixelový fotoaparát na zadní straně obsahuje tradičně optiku Carl Zeiss, nechybí automatické ostření a příznivci finské značky se opět po nějaké době dočkají xenonového blesku (pokud si to Nokia do uvedení finálního produktu nerozmyslí). Video dokáže fotoaparát natáčet v rozlišení HD ready (720p), N8 se tím zařadí po bok rok starého Samsungu i8910 HD a pár měsíců prodávaného Sony Ericssonu Vivaz. Podle prvních dojmů ruských redaktorů podává Nokia X8 o něco lepší fotografické výsledky než srovnatelně vybavený Sony Ericsson Satio.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Foto: mobile-review.com

Nokia zatím model N8 oficiálně neoznámila. Po tomto prvním pohledu na ještě neuvedený prototyp se však dá očekávat, že tak učiní co nejdříve. Zajímat nás bude například funkcionalita jediného tlačítka, které se nachází pod displejem nebo to, zda si na Nokii v roce 2010 už také konečně přehrajeme video ve formátu Xvid nebo DivX, aniž bychom museli používat složité konverze nebo software třetích stran.

Diskuze (61) Další článek: HTC Snap: Elegantní smart telefon

Témata článku: Nokia, , Nokia N8, Sony Ericsson Satio, Ericsson a Samsung, Ruský web, Pop, Loď